orr fül miért nő idősebb korban

Ezért lesz nagyobb a fülünk és az orrunk, ahogy öregszünk

Egy kor felett mindenkit lázban tart a kérdés: az orr és a fül valóban folyamatosan nő, vagy csak a szemünk csal meg minket? Utánajártunk, mi az igazság!
  • Nem véletlenül látjuk nagyobbnak füleinket és orrunkat a korral.
  • Még a tudomány is megerősíti a közkeletű vélekedést.
  • De itt jön a csavar, mégsem úgy van, ahogy gondoljuk. 

A korral járó testi-lelki változások egyaránt megviselik az ember lányát (és persze fiát). Hiába tudjuk, hogy a folyamat megállíthatatlan, nem tudjuk magunkat felkészíteni mindenre. Elkönyveltük már a menopauzát, az anyagcsere lassulását, esetleg a libidó hanyatlását…

Nem elég a májfolt, még a fül és az orr is nagyobb lesz

Mintha nem lenne elég a kellemetlen helyen felbukkanó, új zsírpárnák társasága vagy az egyre gyakrabban megjelenő hangulatingadozások, egyéb változásokkal is számolni kell. Megjelennek az öregségi foltok, a kitüremkedő vénák vagy az egyáltalán nem várt szőrszálak. Ráadásként pedig a tükörből saját nagyszüleink képe köszön vissza.

Ki ne emlékezne a nagyiéknál töltött hétvégékre? A papa kockás zsebkendője, a mama rétese, a zsebpénz és a dugicsoki mind megmaradtak örök emléknek.

Akárcsak a nagyi orra és a nagyapa füle.

Amióta az eszünket tudjuk, azóta úgy rémlik, hogy mindkettőnek nagyobb volt ez a két testrésze, mint a szüleinknek. Akkor még nem foglalkoztunk vele, hiszen természetes volt a látvány. Az öregedésről szóló cikkek olvasása közben azonban egyre gyakrabban kerül elő a téma: a fül és az orr tényleg folyamatosan nő egész életünkben?

A tudomány szerint jól látjuk, hogy mi történik

Nézzük, mit mond a tudomány! A számok, legalábbis látszólag, megerősítik a vélekedést. Egy 1995-ös tanulmányban megállapították, hogy harminc éves kor felett évente mintegy 0,22 milliméterrel nő a fülünk. Egy 1997-ben készült kutatás tovább stabilizálta az elméletet, amely szerint az életkort meglehetősen pontosan meg tudjuk becsülni a fülméret alapján. Ebben a vizsgálatban a növekedés mértéke évi 1,96 mm volt.

Pár év múlva egy vizsgálatban elektromágneses digitalizálókat vetettek be különböző korú emberek arcjellemzőinek feltérképezésére, és több kérdés nem is maradt.

Beigazolódott a gyanú: minél idősebb valaki, annál nagyobb a füle.

Az arcunkat meghatározó orr esetében hasonló adatok láttak napvilágot. A Milánói Egyetem kutatói egyenesen azt állították 2011-es tanulmányukban, hogy mire elérjük a 65-80 éves kort, az orrunk körülbelül 15 százalékkal nagyobb, mint 18-30 éves korunkban.

Csupán optikai illúzióról van szó?

Nem, nem a szemünk csal meg minket, mert a fül és az orr az életkor előrehaladtával valóban változnak. De nem azért, mert megnőnek ezek a testrészek, hanem mert csökken a szervezet kollagéntermelése.

Az emberek többsége húszéves korára megáll a növekedésben. Csontjaink addigra elérik végső méretüket, és nem növekednek tovább.
Az izmok, a bőr és a porcok esetében azonban teljesen más a helyzet, azok ugyanis folyamatosan változnak.

Elkopnak, megfeszülnek vagy épp elvékonyodnak, hat rájuk a kor, a súlyváltozás, a terhesség vagy az évek alatt felhalmozódott különböző sérülések.

Idővel a gravitáció egyre meghatározóbbá válik a kinézetünkben. Ahogy csökken a kollagéntermelés, úgy veszít egyre többet a bőr rugalmasságából. Az orr hegye picit leereszkedik, ami azt a hatást kelti, hogy egyre hosszabb lesz. Ráadásul csontosabbnak is látszik, hiszen eltűnik a csontok és a porcok körüli lágy szövetek, zsírok egy része.

orr fül miért nő idősebb korban

A kollagéntermelés csökken kihat a bőr állapotára (Fotó: Getty Images)

Az orrban lévő mirigyek, különösen az orr hegyén, megnagyobbodhatnak, ami szintén azt eredményezheti, hogy szélesebb lesz a szaglószervünk. Ugyanez igaz a fülre is. Mivel a hallószerv szerkezetének nagy részét alkotó porc lebomlik, a lágy szövetek elveszítik a tónust és a rugalmasságot, tehát már nem képes olyan támaszt nyújtani a bőrnek, mint korábban.

Emiatt valóban úgy látszik, mintha méretváltozás történne, pedig ez inkább alakváltozás.

A fülek mérete egyébként a gyerekek arcát is megváltoztatja. Nyolc-kilenc éves korunkra ugyanis a fülméret eléri a felnőtt fül kilencven százalékát, emiatt sok gyerek úgy néz ki, mintha óriási füle lenne. De ha tízéves korában összevetjük a szülei fülméretét az övével, akkor nagyjából ugyanazt a számot kapjuk meg. Az örökké növő fül tehát városi legenda csupán.

Megelőzhető a változás?

Minden bizonnyal jót teszünk a kollagénkészletünkkel, ha lemondunk a súlyos fülbevalókról és a túlzott napfényről. A napsugárzás minimálisra csökkentése segít megőrizni a rugalmasságot, és hatással van a kollagéntermelésre is.

Szóba jöhetnek még a különböző kozmetikai műtétek, mint az orrplasztika vagy füllebeny emelés, de sokak számára ez sem jelent megoldást. A legjobb, amit tehetünk, ha

egyszerűen megbarátkozunk a gravitációval.

Az idő múlása kíméletlenül bánik a testtel, gondoljunk csak az arcbőrünkre vagy az izmainkra. Természetes, hogy a fül és az orr sem ússza meg a változást, de azért még ne készüljünk arra, hogy néhány év múlva Dumbo néz vissza ránk a tükörből.

A ráncok ellen minden bevetünk, főszerepben a kollagén és az alternatívák.

Kiemelt kép: Getty Images