- Minden ismert babonának megvan az eredete, melynek felkutatása segít megérteni magát a jelenséget.
- Az egyiptomiaktól a viktoriánus kori emberekig mindenkinek sajátos oka volt arra, hogy ne nyisson ernyőt a házban.
- Próbáld ki ezeket a szerencsehozó trükköket, ha már megtörtént a „baj”, és kinyílt az esernyő az otthonodban.
Még a legracionálisabb emberekkel is előfordul, hogy háromszor lekopogják, ha mondtak valamit, nem merészkednek a létra alá vagy egy fekete macska miatt irányt változtatnak. Babonáink olyan mértékben szövik át mindennapjainkat, hogy eszünkbe sem jut elgondolkodni rajtuk, egyszerűen csak zsigerből cselekszünk, amikor úgy hozza a helyzet.
A babonás emberek és azok, akik nem hisznek ezekben a hiedelmekben egyaránt arra hivatkoznak, hogy egyik oldalnak sincs tudományos bizonyítéka állásfoglalására. Vagyis azt sem tudjuk pontosan megmondani, milyen szerencsétlenség történik velünk, ha megszegjük az esernyőszabályt. Ahhoz, hogy megértsük a jelenséget, mindenekelőtt vissza kell repülnünk az időben, hogy megnézzük, vajon honnan eredhet ez az elterjedt babona.
Az egyiptomiakkal kezdődött
Persze ha nincs esernyő, nincs hiedelem, ezért a legkézenfekvőbb, ha a praktikus tárgy születéséig követjük az események fonalát, mely így egészen az ókori Egyiptomig vezet bennünket. Bár az esernyő feltalálásának időpontja nem tisztázott, az ábrázolások alapján a papok és királyok már i.e. 1200-ban is ernyőt nyitottak, hogy védekezzenek az időjárás viszontagságaival szemben. Ez a hasznos kis eszköz hol fedelet, hol árnyékot adott, de a források alapján alapvető funkcióján túl már ekkor is keltett némi bizonytalanságot az emberekben.
Az egyik ilyen elterjedt spekuláció az volt, hogy egy nyitott esernyő odabent, a házban vagy távol a naptól feldühítené a napistent, Rét.
Egy másik babona szerint a pávatollas napernyők az ég istenségét, Nutot hivatottak utánozni, ezért rang nélküli személyként annak árnyékába lépni valóságos szentségtörés volt, melyért az égistennő bosszúval büntetett. Az esernyőhiedelemről tehát úgy tűnik, a vallásban gyökerezik, legalábbis ezt véli Phil Stevens, a neves antropológus. A tudós szerint, mivel az emberek hittek Isteneik gondoskodó szeretetében és segítségében, értelemszerűen nem volt tanácsos összetűzésbe kerülniük velük egy közönséges esernyő miatt.
A viktoriánus kori esernyők veszélye
Ugorjunk egy kicsit az időben a viktoriánus kori Londonba (az 1837 és 1901 közötti időszak, amikor Viktória királynő uralkodott az Egyesült Királyságban – a szerk.), ahol a modern esernyők gyakorlatilag elárasztották a városokat. A hosszú nyelű, díszes fogantyúval ellátott, selyem – vagy csipkeszerű anyagból készült, fémkeretes ernyők sokszor elegáns kiegészítőként kerültek a kifinomult hölgyek és urak ruhatárába, ám ez ne tévesszen meg senkit.
Kalaptű és napernyő vált fegyverré a nők kezében a viktoriánus korban. Így védték magukat az utcákon.
Valójában egy bonyolult szerkezetű eszközről beszélünk, mely nagy és nehéz volt, tele fém alkatrészekkel, merev rugós kioldókkal és acélelemekkel, melyek a kinyitáskor kilökődtek. Charles Panati tudományos professzor így ír a régi idők masszív esernyőiről: „Egy merev küllős esernyő, amely hirtelen kinyílik egy kis szobában, súlyosan megsebesíthet egy felnőttet vagy gyermeket, vagy akár összetörhet egy törékeny tárgyat. Így alakult ki a babona, amely elrettent az esernyők beltéri kinyitásától.”
Magával az esernyővel lehet a baj
A babona elterjedésében nem csupán a vallás vagy a biztonság, de a kulturális hagyományok is szerepet játszhattak. A kínai kultúrában például azt mondják, esernyőt ajándékozni nem illendő, mert maga a szó nagyon hasonlít a kínai szakítás kifejezéshez, vagyis a megromlott kapcsolatot jelképezi.
Ezzel szemben a japán kultúrában egyenesen a halállal, a gyásszal hozzák összefüggésbe, míg Thaiföldön és Nigériában szintén rossz ómennek számít. De nem kell távoli kultúrákig utaznunk, a biztonság kedvéért mi is inkább kifelé menet nyitjuk fel az esernyőt vagy látható helyre kihelyezünk egy erre kialakított tartót, hogy a célzást vendégeink is értsék.
De mit tehetünk akkor, ha már megtörtént a „baj”, kinyílt az ernyő a szobában, mi pedig babonásak vagyunk? Szerencsére van néhány misztikus trükk, amit ilyenkor bevethetünk saját megnyugtatásunkra. Például lecserélhetjük a „beszennyezett” esernyőt egy teljesen újra, mantrázhatunk pozitív megerősítéseket, hogy ellensúlyozzuk a negatív energiákat, de vissza is fordíthatjuk a cselekvést azzal, hogy kivisszük az ernyőt a szabadba, így rövid úton a balszerencsét is száműzzük otthonunkból.
Gondoltad volna? Ez a 7 tárgy szerencsétlenséget és mérgező energiát hozhat az otthonodba.
Kiemelt kép: Getty Images