kézműves hobbi mentális egészség

A kézműveskedés hasonlóan kedvezően hat a mentális egészségre, mint a munka

Elő a hímzőrámával, a kötőtűvel és a festővászonnal – a mentális egészség érdekében!

Gyöngyfűzés, varrás, agyagozás és a többi – hát nincs is annyi ujjam, ahányféle ötletem volt már a mindennapi kézműveskedésre. És hogy ezek közül hánynak álltam neki valójában? Na jól van, nem kell a szőnyeg szélére állítani… Most viszont újra okom adódott, hogy elhatározzam magamat valamelyik mellett. Egy új kutatás ugyanis arra jutott, hogy bármilyen kézműves hobbi gyakorlása még az eddigi sejtéseknél is több egészségi előnyt rejthet magában.

Kézműves hobbi és mentális egészség

Arra már korábban rávilágítottak különböző kutatások, hogy a művészeti tevékenységek gyakorlása és az ember mentális egészsége valamilyen módon összefügg egymással (ezért is lehet olyan hasznos a művészetterápia). Arra azonban most derült fény, hogy nemcsak a pszichés problémákkal küzdő egyének gyógyításában hatásos a kézműveskedés, hanem egészen konkrétan mindannyiunk számára megtérül(ne) az ilyesmibe fektetett energia.

Kapcsolódó: Gobelin – Így hímeztek nagyanyáink

Frontiers in Public Health című szaklapban nemrég megjelent tanulmány szerzői egy olyan adathalmazt vettek alapul kutatásuk során, amely egy nagyszabású, az Egyesült Királyság lakosságának körében 2019-2020 között végzett felmérés információit tartalmazta. Azt vizsgálták, hogy a különböző kreatív tevékenységek elvégzése hogyan befolyásolta az egyén általános, mindennapi elégedettségérzését.

kézműves hobbi mentális egészség

Nyugdíjaskorban kifejezetten ajánlott a kézműves hobbi (Fotó: Getty Images)

„A kézműveskedés sokak számára elérhető és megfizethető kreatív tevékenység. Az olyan fajtái, mint például a kötés vagy a rajzolás, nagyon kevés eszközt igényelnek, ugyanakkor szórakoztató és a kreativitásunkat kielégítő tevékenységek lehetnek” – nyilatkozta a CNN-nek Dr. Helen Keyes pszichológus, a szóban forgó tanulmány egyik szerzője.

Korábbi kutatások már kimutatták, hogy a kreatívkodás jelentősen (és egyébként érezhetően) csökkenti a szervezet kortizol-szintjét, azaz stresszoldó hatással bír.

Dr. Keyes és társai pedig mindenkinek ajánlják szinte bármilyen kézműves hobbi kipróbálását. Kutatásuk során arra jutottak ugyanis, hogy ezeknek gyakorlása jelentősen fokozhatja az (önmagát egyébként teljesen egészségesnek érző) ember mentális jóllétét – azáltal, hogy lehetőséget biztosít a fejlődésre, a sikerélmény átélésére és az önkifejezésre, nem utolsó sorban pedig értelmet és célt adhat a mindennapoknak. Épp ahogyan munkaképes korunkban a hivatásunk.

Kellemeset a hasznossal: Kreatív megoldások, amikkel újjá varázsolhatod a lakást

De hogy mindez hogyan is derült ki pontosan? Nos úgy, hogy a felmérésben részt vevő alanyok több mint 37%-a nyilatkozta azt, hogy az elmúlt évben legalább egyféle kézműves tevékenységet gyakorolt, és azok, akik ezt állították magukról, általában pozitívabb válaszokat adtak a többi kérdésre is. Például arra, hogy hogyan szolgál az egészségük, élvezik-e az életet, szokták-e boldognak érezni magukat. Arról viszont, hogy gyakran magányosak vagy szomorúak, sokkal kevesebben számoltak be közülük.

„A művészet minden formája jótékonyan hathat a mentális egészségre.

A legfőbb előnyei közé tartozik az önbecsülés növelése, a szorongás és a stressz csökkentése, a kommunikáció javítása és a kreatív gondolkodás elősegítése” – értett egyet a tanulmánnyal Dr. Frank Clark pszichiáter, aki nem vett részt a szóban forgó kutatásban. Ő négy tippet is adott a CNN-nek nyilatkozva a kreatív energiák felébresztésére. Ezek az alábbiak:

  1. Válts szemléletet! Hidd el, hogy benned is lakoznak kreatív energiák!
  2. Ne félj a kudarctól, ne félj kockáztatni! Próbálj ki új kézműves hobbikat!
  3. Ápold az azokkal az ismerőseiddel való kapcsolataidat, akik sokat kreatívkodnak! Inspirálódj általuk!
  4. Gondold át, mi volt az a kreatív tevékenység, amivel gyerekként nagyon szívesen foglalkoztál! Vágj bele felnőtt fejjel újra!

Kézműveskedés és közegészségügy

Dr. Keyes és társai sem álltak meg a puszta ténymegállapításnál, ők viszont inkább a döntéshozókhoz szóltak. „A kormányok és a nemzeti egészségügyi szolgálatok fontolóra vehetnék a kézművesség finanszírozását és támogatását, vagy akár társadalmi szinten előírhatnák ezeket a tevékenységeket a veszélyeztetett népességcsoportok számára a jólét és a mentális egészség előmozdítására és megelőzésére irányuló megközelítés részeként – szögezték le. –

A mentális jólét szempontjából fontos, (…) hogy az emberek lássák a saját fejlődésüket, és büszkék lehessenek arra, amit létrehoznak.”

Ehhez ráadásul nem is kell dúsgazdagnak lenni, tehát az államokat sem vinné csődbe, ha megfogadnák a fenti tanácsokat. Igen egyszerű és olcsó lehetőség a kreatívkodásra például a színezés, amit az utóbbi években mindfulness-technikaként is számon tartanak. Felmérések szerint (a színezésen keresztül) a kreativitás fejlesztése segítheti a társas kapcsolatok kialakítását és javíthatja a koncentrációt is. Ez pedig végeredményben rugalmasabbá, kiegyensúlyozottabbá, így egészségesebbé teheti az egyént, végeredményben pedig a társadalmat.

Kézműves hobbi: egyszerre hagyományos és modern

Ráadásul ma már azt sem mondhatnánk, hogy a kézműveskedés amolyan idejétmúlt hobbi. Kifejezetten trendinek számít. Ezt bizonyítja, hogy egyre több fiatal jelentkezik pólóhímző-, táskakészítő- vagy épp varrótanfolyamra. De számos huszon-harmincéves ismerősömről tudom, hogy szabadidejében kötöget, horgol vagy épp ékszereket készít – csak úgy, magának (is).

Persze ebben az is közrejátszik, hogy az ifjabb generáció képes a saját szájízéhez igazítani ezeket az egyébként tradicionálisnak tekintett tevékenységeket.

Hiába használják ugyanis a Nagyi hímzőkeretét, tűit és maradék fonaldarabkáit, azzal a megszokott, unásig ismételt virágminták helyett inkább humoros feliratokat, népszerű dalszövegeket vagy látványos légi felvételeket örökítenek meg.

Mindez ráadásul nem is lehetne most aktuálisabb. Közeleg az év vége, az ünnepek pedig remek apropót szolgáltatnak a legkülönfélébb kézműves hobbik kipróbálására. Vágjunk hát bele – most már tényleg!

Üvegbe rejtett karácsony: Kézműves díszek a Szabó családtól

Kiemelt kép: Getty Images