Az ősz nagyszerű alkalom arra, hogy olyan szokásokat alakítsunk ki, amelyek ellenállóvá teszik az immunrendszert. Mutatjuk, milyen vitaminokat érdemes segítségül hívni!
  • Ősszel magasabb a légúti megbetegedések kockázata. 
  • Kiegyensúlyozott étrenddel az immunrendszerünket is felkészíthetjük a hűvösebb időszakra. 
  • Mutatunk 4 vitamint, ami ősszel különösen sokat segíthet! 

Az őszi szezon nemcsak festői tájakat, pumpkin spice lattét és meleg pulcsikat jelent, hiszen az időjárás változásával immunrendszerünknek némi extra segítségre is szüksége lehet, hogy ellenálló maradjon a hidegebb időben. A hőmérséklet csökkenéséhez, a nappalok rövidüléséhez a testünk is alkalmazkodik, ezzel összefüggően pedig a táplálkozási szükségleteink is változnak.

A kiegyensúlyozott étrend, a rendszeres fizikai aktivitás és az optimális mennyiségű alvás nagyon fontos elemei ennek az időszaknak. Ilyenkor a légúti megbetegedések kockázata is megugrik, ami részben a hűvös, nyirkos időnek, részben pedig annak köszönhető, hogy a nyári időszakhoz képest kevesebb friss zöldség és gyümölcs áll a rendelkezésünkre – vagyis a szervezetbe jutó vitaminok és antioxidánsok mennyisége is csökkenhet.

4 vitamin, ami sokat segíthet ősszel

Mutatjuk, milyen extra vitaminokkal segítheted szervezeted átállását az őszi-téli időszakra!

1. C-vitamin

A C-vitamin, más néven aszkorbinsav erős antioxidáns tulajdonságokkal rendelkezik – ennek köszönhetően képes semlegesíteni a szabadgyököket, növelni az ellenálló képességet és védeni a szervezetet az oxidatív stressztől.

Mivel az emberi szervezet nem képes előállítani, fontos, hogy – évszaktól függetlenül – magas C-vitamin tartalmú élelmiszereket, például paprikát, káposztát, paradicsomot, petrezselymet, bogyós gyümölcsöket, kivit, brokkolit és citrusféléket fogyasszunk. Alternatív megoldásként étrend-kiegészítőket is szedhetünk, bár bizonyított, hogy élelmiszerekből nyerve a C-vitamin felszívódása is hatékonyabb. Az immunitás erősítésére napi 1000-2000 mg javasolt az egészséges, felnőtt szervezet számára. Kutatások bizonyították, hogy

túladagolni szerencsére nem lehet, a felesleges C-vitamin a vizelettel együtt ürül.

2. D3-vitamin

A zsírban oldódó D3-vitamin napfény hatására képződik a bőrben. Az elmúlt évtizedek kutatási eredményei bebizonyították, hogy jelentősebb szerepet játszik az immunrendszer szabályozásában, mint azt korábban hittük: fokozza az immunitást, csökkenti a hangulatingadozásokat, segíti a kalcium felszívódását, gyulladáscsökkentő hatással bír, sőt, a szív, az izmok és a csontok megfelelő működését is támogatja.   

Nyáron és tavasszal, amikor hosszabbak a nappalok, a szervezet természetes D3-vitamin-tartalma 80%-ban a napsugárzásból származik. (A fennmaradó mennyiséget jellemzően zsíros halakból, tojásból nyerjük.) Az őszi időszakban kevesebb napfény ér bennünket, ezért kevesebb D3-vitaminhoz jut a szervezet is, ami jelentősen megnövelheti különböző fertőzések kockázatát. Hogy pótolni tudjuk a kiesést, az étrend-kiegészítők mellett fogyasszunk minél több gombát, halat, tojást, zabpelyhet és citrusfélét!

Fontos tudni, hogy a D-vitamin túladagolható, ezért soha ne lépjük túl az étrend-kiegészítők ajánlott mennyiségét!

Ősszel és télen napi 3000 NE javasolt, ám mivel az adagolás életkortól és egészségi állapottól is függ, mindenképp érdemes kikérni róla a kezelőorvos tanácsát is! 

Óvatosan használd: káros is lehet a D-vitamin, ha nem jól szeded!

3. A-vitamin

Sokat tehetünk a szem és a bőr szárazsága ellen – ami különösen az őszi-téli időszakban fordulhat elő gyakrabban –, ha A-vitaminban gazdag élelmiszereket, például sütőtököt, édesburgonyát, leveles zöldeket, pirospaprikát, mangót, sárgarépát, csirkemájat, halat és kemény sajtokat fogyasztunk.

legjobb vitaminok ősszel

Ahogyan a név is sugallja, a táplálék-kiegészítő csak kiegészít. Annak ellenére, hogy hasznos segítség lehet, mégsem helyettesíti a kiegyensúlyozott, változatos étrendet (Fotó: Getty Images)

Az A-vitamin zsírban oldódik, és természetes étrend-kiegészítők formájában is szedhető. Mivel azonban a D-vitaminhoz hasonlóan túladagolható, itt is figyelnünk kell a napi mennyiségre, ami felnőtt nők esetében 700, a férfiaknál pedig napi 900 mikrogrammot jelent.

4. B-vitamin

Te is fáradtabbnak, nyűgösebbnek érzed magad ősszel? Akkor minden bizonnyal egy kis (vízben oldódó) B-vitaminra is szükséged lesz, ami azáltal segít leküzdeni a stresszt, hogy energiává alakítja át a szervezetbe jutó tápanyagokat, miközben a szív, az izmok, a belek, a sejtek és az idegek működését is támogatja.

Többféle B-vitamin fajta ismert, ebből az emberi szervezetnek összesen nyolcra van szüksége: tiamin (B1-vitamin), riboflavin (B2-vitamin), niacin (B3-vitamin), pantoténsav (B5-vitamin), piridoxin (B5-vitamin), biotin (B7-vitamin), folsav (B9-vitamin) és kobalamin (B12-vitamin). Többségük számos élelmiszerben megtalálható, például: lazacban, avokádóban, banánban, borsóban, spárgában, spenótban, mandulában, barna rizsben, csicseriborsóban, tengeri herkentyűkben, tojásban, csirkehúsban, édesburgonyában, natúr joghurtban, földimogyoróban és teljes kiőrlésű gabonákban.  

A B-komplex számos egészségügyi előnnyel bír, elengedhetetlen a szervezet általános működéséhez, a B-vitaminok kiegészítése ugyanakkor kockázatokkal is járhat, különösen nagy dózisú étrend-kiegészítők esetén. Bár nehéz túladagolni, hiszen a szervezet kiüríti a felesleget, viszont a túlzott mennyiségű niacin bőrpírt, májkárosodást, a piridoxin pedig idegfájdalmat okozhat a kezekben és a lábakban.

Legyen szó bármilyen vitaminos étrend-kiegészítőről, ha biztosra szeretnél menni, 

mindig kérd ki kezelőorvosod tanácsát a számodra megfelelő adagolást illetően!

Így szedd párban a vitaminokat!

Kiemelt kép: Getty Images