- Az almánál keresve sem találnánk egészségesebb gyümölcsöt.
- Egész évben elérhető és viszonylag sokáig eláll, de azért nem árt betartani néhány alapszabályt, hogy a lehető legtovább maradjanak frissek a leszedett vagy megvásárolt almák.
- Hozd ki a legtöbbet az almaszezonból: mutatjuk, miként tarthatod sokáig frissen a gyümölcsöt!
Bár egész évben elérhető, az alma a sütőtök mellett mégis az ősz egyik legjellemzőbb finomsága. Ilyenkor indulnak be a „szedd magad” programok, és ha valakinek saját fája van, az valószínűleg az otthoni begyűjtést is elkezdte már. A nagy hőség és az aszály ugyan nem voltak kedvező hatással az idei termésre, így sem fogunk alma nélkül maradni, akár a piacról, szupermarketekből vagy a kertünkből szerezzük be.
Így tartsd sokáig frissen az almát!
Szeptemberben és októberben nagyobb eséllyel hever a megszokottnál is több alma a gyümölcsös tálban, ezért jól jöhet, ha tudjuk, miként lehet hosszú ideig frissen tartani. Az édesebb almafajták csak néhány hétig, míg a fanyarabbak hónapokig tárolhatók. Vannak olyan fajták, amelyek hosszú tárolhatósági idejükről is ismertek, ilyen például az idared, a granny smith, a fuji és a jonatán. Ha megfelelőek a körülmények, szerencsére a többi almafajta zamatát is tovább élvezhetjük – mutatjuk, mire kell figyelni!
1. Válogasd!
Bánj úgy az almával, mintha tojás lenne, azaz a betakarítás vagy vásárlás során a lehető legkevesebb sérülés érje!
A kemény, sima és hibátlan héjú, ép szárral rendelkező almák nagyobb eséllyel maradnak frissek, ropogósak.
A szár nélküli, sérült almába könnyebben juthatnak baktériumok, illetve a benne lévő etilén is gyorsabban szabadul fel, így jellemzően gyorsabban is romlik, tehát mindig ezt használd fel elsőként! Ha foltokat, zúzódásokat látsz, kivághatod a sérült részt, az alma többi része attól még ehető marad. Figyelj arra, hogy az almákat szárukkal felfelé, lehetőleg egymás mellé, ne pedig egymásra helyezd!
2. Elő a papírral!
Ha igazán biztosra szeretnél menni, érdemes egyesével újságpapírba csomagolni az almákat. Így, ha bármelyik romlásnak indul, nem tudja megfertőzni a többit. A papírral mindeközben ráadásul a páratartalmat is szabályozzuk, ami tovább növelheti a gyümölcs frissességét.
3. Fagyaszd le!
A fagyasztott alma textúrája kiolvasztás után nem az igazi, ízre viszont mit sem veszít az erejéből, így sütéshez, turmixokhoz és szószokhoz bátran felhasználhatjuk. Ha a fagyasztás mellett döntesz, először hámozd meg, magozd ki, kockázd fel, locsold meg pici citromlével, hogy ne barnuljon be, helyezd légmentesen záródó edénybe vagy zacskóba, majd mehet is frigóba, ahol körülbelül 6 hónapig kényelmesen eláll.
4. Hűtsd le!
Az alma nagyon jól bírja a szobahőmérsékletet, illetve a száraz, hűvös és fénytől védett helyeket. Ha mindez adott, akár két hétig is elállhat a konyhapulton. Ha tudod, hogy ennyi idő alatt biztosan nem fogod elfogyasztani mindet, érdemes alacsonyabb hőmérsékletre váltani. Remek, ha van pince vagy garázs, az alma ugyanis ott hónapokat is kibír, ha viszont nincs, irány a hűtő!
Kapcsolódó: 3 almás recept – túl a desszerteken
Légmentesen záródó zacskóban vagy tárolóedényben itt 4–6 hétig is elállhat. Az elkülönítésre külön figyelj: az alma etilént tartalmaz, amitől előbb romolhatnak meg a közelében tárolt egyéb gyümölcsök és zöldségek!
5. Szelektáld!
Érdemes egymástól külön tárolni a más és más fajtájú és érési idejű, illetve a boltban vásárolt és a saját szedésű almákat. A korábban érők hamarabb termelhetnek etiléngázokat, ami a későbbi érésű fajtákat is bomlásnak indíthatja. Ugyanez érvényes a bolti és a saját almákra is, hiszen ki tudja, hogy előbbi mikor került a szupermarketek polcára. Fontos, hogy ne felejtsd el viszonylag gyakran ellenőrizni az almák állapotát! A penészes, rothadó darabokat távolítsd el a még felhasználhatók közül!
Az alma hatása az egészségre
Napi egy alma az orvost tényleg távol tarthatja, hiszen nemcsak a magas vérnyomást, de a koleszterinszintet is csökkenti. Az almát az antioxidánsok, vitaminok és a rostok kombinációja teszi igazi szupersztárrá.
Legtöbb előnyét akkor élvezheted ki, ha nyersen, hámozatlanul fogyasztod.
Feldolgozva sajnos sokat veszít a tápanyag-tartalmából. A héja antioxidánsokban bővelkedik, a gyümölcshús rostokban, C-vitaminban gazdag, és mivel 85%-a víz, amellett, hogy segíti az emésztést, még hidratál is. Ennél jobb és megfizethetőbb vitaminbombát keresve sem találnánk az őszi szezonban!
Almafát a balkonra? Mutatjuk a legjobb tippeket!
Kiemelt kép: Getty Images