- Egy felmérés szerint a vásárlók 84%-a azt hiszi, hogy a fagyasztott élelmiszer kevésbé egészséges, mint a friss.
- Egyes élelmiszereknek viszont kifejezetten jót tesz a hideg, néhány zöldség és a húsok például egészségesebbek fagyasztás után.
- Az ipari, gyors fagyasztás teljesen más módszer, mint az otthoni fagyasztó lassú hűtési technikája.
Rhiannon Lambert brit táplálkozási tanácsadó (és több bestseller életmódkönyv szerzője) szerint van néhány alapvető egészséges élelmiszer, amit mindig érdemes otthon tartani a fagyasztóban. Egyrészt nagyon praktikus, hogy bármikor előkaphatunk egy adagot belőlük, hogy egy gyors vacsorát összedobjunk. Másrészt ezeknek az élelmiszereknek jót tesz, ha kicsit a jégen lehetnek. Told tehát szépen arrébb a fagyasztóban kuksoló maradék töltött káposztát és marhapörköltet, hogy helyet csinálj ezeknek az ételeknek!
Fagyasztott ételek: Mi egészséges így is?
A fagyasztásnak elsősorban az a funkciója, hogy bizonyos terményeket ne csak szezonban fogyaszthassunk, hanem hónapokkal később is – például málnát decemberben. A húsok, halak fagyasztása pedig azért nagyon kényelmes, mert ha nagy mennyiséget veszünk vagy kapunk, akkor akár az év végi ünnepekig tárolhatjuk a fagyasztóban.
Lambert például azt állítja, a húsok állagának és fehérjetartalmának kifejezetten jót tesz a fagyasztás és a kiengedés. A kiolvadás alatt rengeteg felesleges víz távozik a húsokból, ráadásul ha natúr, fagyasztott húsokat vásárolunk, akkor azt is elkerüljük, hogy tartósítószerrel vagy más adalékanyagokkal kezelt élelmiszert vegyünk magunkhoz.
A fagyasztás ugyanis maga a tökéletes tartósítási eljárás.
A halak lefagyasztása azért nagyon előnyös, mert a szívbarát ómega-3 zsírsavak teljes értékűek maradnak a hűtés hatására. „Egy nemrégiben készült tanulmány szerint a halakban lévő ómega-3 nagy része még három hónapos fagyasztás után is kimutatható a halhúsban” – állítja a táplálkozási szakértő.
6 élelmiszer, amit viszont inkább ne tegyél fagyasztóba!
A táplálkozási tanácsadó szerint a brokkoli, a csemegekukorica és az edamame bab is egészségesebb fagyasztás után fogyasztva. „A fagyasztott brokkoli több riboflavint (B2-vitamint) tartalmaz, mint friss társa, ez a vitamin pedig elengedhetetlen a jó emésztés és az optimális agyműködés szempontjából – teszi hozzá Rhiannon Lambert. –
Ha röviddel a betakarítás után a fagyasztóba tesszük ezeket a zöldségeket, az segít az alapvető vitaminok és antioxidánsok megkötésében, így hosszabb ideig elállnak és a tápanyagtartalmuk is megmarad.”
A fagyasztott zöldborsó nagyjából ugyanannyi létfontosságú tápanyagot, például C-vitamint tartalmaz, mint a friss. A friss spenót nemcsak gyorsan romlik, de néhány nap után a tápanyagtartalma is csökken. A mirelit spenótban a C-vitamin és a folsav hosszabb ideig megmarad, és akár hónapokig megőrzi tápértékét. A csemegekukorica is fagyasztott állapotában a legértékesebb, ráadásul jegesen sokkal inkább megőrzi természetes édes ízét és tápanyagtartalmát.
A fagyasztott kukorica több C-vitamint tartalmaz, mint a friss zöldség, mert előbbit betakarításkor azonnal lehűtik egy gyors, ipari fagyasztási módszerrel.
Lambert egyik célja egyébként, hogy népszerűsítse a fagyasztott élelmiszereket, hiszen laborítóriumi élelmiszerkutatások kimutatták, hogy ezek is igen egészségesek. Ahhoz, hogy az emberek tudatosabban vásároljanak, táplálkozzanak, azt is tudniuk kell, hogy milyen alapanyagokból lehet jó ételeket főzni. Például fagyasztottból!
Tudod, hogy a különböző fagyasztott ételek meddig fogyaszthatók?
Kiemelt kép: Getty Images