A háttérben ártalmatlan okok és komolyabb, kivizsgálást igénylő betegségek is lehetnek.

Gyerekkoromban volt egy kutyánk, a Csöpi. Csöpit (akit apukám, rendkívül vékony alkatára tekintettel, csak Venyigének szólított), nagymamám fogadta be az utcáról. Csöpi mindenben hozta a „kivert kutya” sztereotípiáit. Nemcsak rettenetesen sovány volt, de ősztől tavaszig úgy reszketett, mint a nyárfalevél. Rettentően sajnáltuk, orvoshoz vittük, mert először azt hittük, valamilyen pszichés trauma érte, esetleg előző gazdái bántották.

De miután kiderült, hogy a dolog mögött nincs kezelést igénylő egészségi probléma, a dolgot annyiban hagytuk és elfogadtuk, hogy Csöpi egyszerűen rendkívül fázós.

Miért remeg a kutya?

Ha a te kutyád is remeg vagy reszket, te se vedd félvállról a dolgot, mert a többé-kevésbé ártalmatlan okok mellett van néhány komoly, kivizsgálást és kezelést igénylő állapot is. Első pillantásra nehéz eldönteni, hogy valami ártalmatlan dologról van-e szó, vagy komolyabb problémára utaló tünetet látunk, de a remegés mindig olyasmi, amit nem szabad figyelmen kívül hagyni.

Sokféle ok állhat a háttérben, és ezek közül néhány azonnali orvosi beavatkozást igényelhet.

Lássuk, melyek a leggyakoribb okok a remegés mögött és mi a teendő, ha remegést tapasztalunk. 

1. Fázik

A legkézenfekvőbb ok, amiért egy kutya remeghet, a hideg. Ahogyan az emberek is reszketnek, amikor fáznak, úgy a kutya (például ugye Csöpi) is reszkethet, hogy felmelegítse a testét.

Különösen, ha rövid vagy vékony a szőre, vagy a testén kevesebb zsír van.

Ezek a kutyák hajlamosabbak a fagyoskodásra, főleg, ha hosszabb ideig vannak szabadban hűvösebb időjárási körülmények között. Amennyiben észreveszed, hogy a kutyád remeg a hideg miatt, inkább több rövidebb sétát tegyél vele odakint és/vagy adj rá kutyaruhát! Ha szükséges, takaróval vagy kabáttal védd meg a kedvencedet a hidegtől.

2. Fél, stresszes

A kutya, akárcsak az ember, sokféle érzelmet él át, és a stressz, a szorongás vagy félelem gyakran okozhat remegést nála. A kutyák sokszor reszketnek, amikor félnek a vihartól, megrettennek a tűzijátéktól vagy más hangos zajoktól. Ez a félelem okozta remegés általában átmeneti, és az érzelmi stressz enyhülésével megszűnik.

kutya miért remeg

A kutya félelmében is remeghet (Fotó: Getty Images)

Ha úgy látod, hogy a kutyád stressz vagy félelem miatt remeg, próbáld megnyugtatni, és vidd/vezesd egy számára biztonságos helyre! Különböző megnyugtató technikák, például nyugtató illóolajok, speciális takarók, vagy az állatorvos által javasolt természetes kiegészítők is sokat segíthetnek.

3. Izgatott

Sok kutya egyből remegni kezd, amikor izgatott vagy nagyon boldog. Ez a viselkedés gyakran fordul elő például akkor, amikor a kutyád hosszú távollét után találkozik veled, vagy amikor izgatottan várja, hogy elhajítsd kedvenc játékát. Ez a fajta remegés teljesen normális, és általában elmúlik, ha a kutya egy kicsit megnyugszik. Ebben az esetben csak arra kell figyelni, hogy a kutyus ne pörögjön túl.

4. Valamije fáj

A remegés oka súlyosabb esetben fájdalom vagy valamilyen betegség lehet. A remegés hátterében állhat sérülés, fertőzés vagy akár gyulladásos folyamat is, sőt egyes esetekben neurológiai problémák, például epilepszia vagy egyéb idegrendszeri betegségek is okozhatják. (Erről lentebb lesz szó bővebben.)

Tudtad? Ezért teszi rád a kutya a mancsát

Ha a kutyád remegése más, szokatlan viselkedéssel társul (levertség, étvágytalanság, sántítás, nyüszítés), azonnal fordulj állatorvoshoz, hogy felderítsék a probléma okát. Az állatorvos fájdalomcsillapítót vagy egyéb kezelést javasolhat a fájdalom enyhítésére vagy a betegség gyógyítására, esetleg további kivizsgálást kérhet.

5. Alacsony a vércukra

Az alacsony vércukorszint különösen fiatal, kistestű kutyáknál gyakori probléma, és reszketést, gyengeséget, sőt ájulást is okozhat.

Ez leggyakrabban az olyan, Csöpihez hasonlóan csepp kutyáknál fordul elő, mint a csivava vagy a yorkshire terrier.

Ha úgy gyanítod (például, mert a remegés mellett/előtt levertséget, erős szomjúságot, vagy gyakori vizelési ingert vettél észre nála), hogy a kutyád alacsony vércukorszint miatt remeg, azonnal adj neki valamit enni, hogy megemeld a vércukorszintjét. Ezután mindenképp keresd fel az állatorvost, hogy további vizsgálatokat végezzen, és szükség esetén hosszú távú kezelési tervet dolgozzon ki.

6. Megmérgezték

A kutyák számára mérgező anyagok (például csokoládé, bizonyos növények, vegyszerek vagy gyógyszerek) fogyasztása szintén remegést okozhat. A mérgezés egyéb tünetei közé tartozik a hányás, hasmenés, nyáladzás, és súlyos esetekben akár rohamok is felléphetnek. Ha gyanítod, hogy a kutyád mérgező anyagot fogyasztott, azonnal fordulj állatorvoshoz! Az állatorvos gyomormosást vagy más szükséges kezelést végezhet el a méreganyagok eltávolítása érdekében.

7. Idős

Az idős kutyák gyakran hajlamosak az izomgyengeségre, ami megint csak reszketést okozhat, különösen a hátsó lábaikban. Öregedés során a kutyák izmai meggyengülnek, és ez a mozgásukra is hatással lehet. Az idős kutyák számára fontos a megfelelő táplálkozás és a rendszeres mozgás, hogy fenntartsák izomerejüket. Az állatorvos emellett javasolhat ízületvédő kiegészítőket vagy gyulladáscsökkentőket az ízületi fájdalmak enyhítésére.

8. Neurológiai betegséggel küzd

A remegés vagy reszketés bizonyos esetekben neurológiai eredetű, lehet például epilepsziás rohamok vagy egyéb agyi rendellenességek következménye. Ezek a rohamok néha csak finom remegésben nyilvánulnak meg, de máskor akár a kutya egész teste is görcsbe rándulhat.

kutya miért remeg

Neurológiai oka is lehet a remegésnek (Fotó: Getty Images)

Az ilyen típusú remegést mindig állatorvosi kivizsgálásnak kell követnie, mert komolyabb kezelést, például gyógyszeres terápiát igényelhet. Epilepsziára kutyák számára is speciális gyógyszerek állnak rendelkezésre, amelyek segítenek kontrollálni a rohamokat.

9. Addison-kóros

Az Addison-kór a mellékvese hormonális elégtelensége, amely kutyáknál is előfordulhat. A betegség egyik tünete a remegés, amelyet fáradtság, hányás és étvágytalanság kísérhet. Az Addison-kór diagnózisa vérvizsgálattal történik, és hormonpótló terápiát igényel.

Mikor vigyük állatorvoshoz?

Bár a kutya remegése sok esetben ártalmatlan és átmeneti, ezért mindig érdemes figyelni a körülményeket és a kísérő tüneteket, és orvoshoz fordulni, ha azok figyelembevételével komolyabb betegségre gyanakszunk. Ha a remegés hosszabb ideig tart, és nem múlik el akkor sem, ha a kutya megnyugodott vagy meleg helyre került, érdemes felkeresni az állatorvost.

Csak úgy, mint amikor egyéb tünetek (például levertség, hányás, hasmenés, étvágytalanság, fájdalom, sántítás vagy rohamok) is jelentkeznek a reszketés mellett. Ha a kutya remegése hirtelen jelentkezik, anélkül, hogy bármilyen nyilvánvaló oka lenne, illetve, ha felmerül az esélye, hogy kutyánk valamilyen mérgező anyagot evett, megint csak azonnal irány az orvos!

És azt tudod, hogyan hosszabbíthatod meg egy kutya életét? 

Kiemelt kép: Getty Images