színhidrát vércukor cukorbetegség

Ha így eszel szénhidrátot, kevésbé ugrik meg tőle a vércukrod

Szénhidrát fogyasztása esetén megugrik a vércukor szintje. Táplálkozási szakértők szerint azonban ennek mértéke jelentősen csökkenthető néhány jó szokással.

Kevés jobb dolog van a világon egy tál friss tésztaételnél. Nos, talán egy kehely somlói galuska. Sajnos azonban, ahogyan az általában lenni szokott, ezekből is megárt a sok. A szénhidrátokról, bár elsődleges makrotápanyagnak számítanak (a fehérjék és a zsírok mellett), sok rosszat hallani. Pedig rájuk aztán tényleg nem érdemes haragudni, inkább nekünk, embereknek kellene megtanulnunk mérséklettel és a megfelelő módon fogyasztani őket.

Az ugyanis, ha nem elég okosan eszünk szénhidrátokat, a vércukorszintünk nagy mértékű kilengését okozhatja.

Szinte a nulláról az egekbe szökhet, majd rövid időn belül megint bezuhanhat – ez pedig nem csak leírva hangzik émelyítően. Hányinger kerülgethet, remeghetünk, de a cukorbetegek számára még ennél is komolyabb veszélyekkel járhat. A vércukorszint drámai ingadozása ezen kívül bárkinél egyéb egészségi gondokat, délutáni levertséget, sóvárgást, de akár még agyi ködöt is okozhat. (Hogy ez utóbbi mit jelent, arról itt írtunk bővebben: Mi fán terem az agyi köd?)

Szénhidrát: Így nem ugrik meg tőle a vércukor

Friss kutatási eredmények szerint néhány apró életmódbeli változtatással megelőzhetjük, hogy a szénhidrát fogyasztása a vércukorszintünk kiugrását, majd bezuhanását okozza. Úgy tűnik azonban, nem csak az számít, hogy mit eszünk, hanem az is, hogy hogyan.

színhidrát vércukor cukorbetegség

Szénhidrát, nyami! Nem kell lemondanunk róla! (Fotó: Getty Images)

Maga az, hogy szénhidrátfogyasztás után megemelkedik a vércukorszintünk, természetes dolog, nem jelent önmagában problémát. A túl magas vagy túl alacsony vércukorszint azonban már jelentősen növelheti a szervezet gyulladásra való hajlamát. Ez aztán krónikus betegségek és más egészségi problémák kockázatának növekedését okozhatja. Azaz elindul egy veszélyes láncreakció. Mit tehetünk tehát, hogy testünk biztonságosan kapja meg a számára oly szükséges szénhidrátot? Szakértők szerint az alábbi szabályokat érdemes követnünk:

  1. Reggelizzünk!
  2. Válasszuk inkább a lassan felszívódó, magas rosttartalmú szénhidrátokat, például teljes kiőrlésű gabonaféléket!
  3. Ezeket fehérjével és zsírral együtt vigyünk be a szervezetünkbe!
  4. Étkezzünk lassan, ráérősen!
  5. S utána tegyünk egy jóleső, rövid sétát!

Kapcsolódó: Így függ össze a demencia és a cukorbetegség

Kiderült tehát, hogy a fehérjével, zsírral és rosttal együtt fogyasztott szénhidrát elősegítheti a vércukorszint stabilizálását. Ezen kívül az is tisztázódott, hogy ha a nap elején és lassabb tempóban eszünk ilyesmit, akkor nem fog annyira megugrani a vércukorszintünk tőle.

Egy nemrégiben elvégzett kutatás során ugyanaz az étel, ha reggelire fogyasztották, kevésbé emelte meg a kísérleti alanyok vércukrát, mint mikor később ettek belőle.

Arra pedig az orvosok már korábban is felhívták a figyelmünket, hogy a késő esti étkezés bizonyos egészségi problémák nagyobb kockázatát idézheti elő. (Az éjjeli nassolók általában elhízottabbak, rosszabb a szív- és érrendszeri egészségük és magasabb az átlagos vércukorszintjük.) Vércukorszintünk stabilizálásáért a megfelelő táplálkozáson kívül sokat tehetünk más egészséges szokásokkal, például már azzal is, ha eleget alszunk (nem vicc) és rendszeresen mozgunk (ebben a korábbi cikkünkben konkrét tanácsokat is hozunk erre).

Korábban megírtuk, mi az, amit mindenképpen érdemes tudni a cukorbetegségről

Kiemelt kép: Getty Images