edzés sport után zuhany izzadás

Egy kiadós edzés után legfeljebb ennyit szabad várni a zuhanyzással

Edzés vagy bármilyen sport után a kiadós zuhany alapvető – kellene, hogy legyen. Ráadásul nem is érdemes sokat várni vele.

Kivel ne fordult volna már elő, hogy egy kis testmozgás befejeztével, izzadtan, addig ücsörgött s beszélgetett az edzőtársaival, míg szinte teljesen rászáradt a ruha. Aztán leírhatatlan diszkomfortban és rendkívüli módon átfagyva vonult a zuhany alá, majd ott ázva megfogadta, soha többé nem vár 10 percnél többet az edzés utáni forró tussal. Nos, sikerült betartani? Ha nem, mondunk még egy okot, ami segíthet benne a jövőben!

Edzés után azonnal zuhany? Csak ésszel!

Szakértők úgy tartják, hogy kétféle izzadás létezik: ekkrin és apokrin. Az ekkrin mirigyeknek a test hőszabályozásához van köze, azaz ez az a fajta izzadás, aminek a célja, hogy lehűtsön, és ami a bőr teljes felületén jelentkezhet kisebb-nagyobb mértékben. Az ekkrin verejték vízből és kis mennyiségű sóból, fehérjéből, karbamidból és ammóniából áll.

Ezzel szemben a stressz okozta izzadás főleg az apokrin mirigyek munkája.

Az ilyen izzadság lipidekben és fehérjékben gazdag váladék, és többnyire a hónaljban, az ágyékon és a mell területén jelentkezik, valamint gyakrabban kíséri testszag.

edzes-sport-utan-zuhany-izzadas

Edzés és sport után irány a zuhany! (Fotó: Getty Images)

Bőrgyógyászok szerint azonban bármelyikkel is van dolgunk, egy kiadós izzadás után legfeljebb egy órát szabad csak várni a zuhanyozással.

De minél hamarabb letusolunk, annál jobb.

Ha ugyanis nem tisztítjuk meg a bőrünket azonnal, akkor egyre nő az esélye annak, hogy a bőrünkön megtelepedett baktériumok összekeverednek az izzadsággal, így pedig irritációt, eltömődött pórusokat és testszagot eredményeznek. Ráadásul, ha már, mondjuk, az edés elején megizzadunk (például nyáron), akkor még fontosabb, hogy mielőbb víz alá kerüljünk, hiszen a baktériumok már a sportolás kezdete óta működésben lehetnek.

Kapcsolódó: Edzés előtti és utáni szépülés – tippek

Fontos azonban, hogy ezt se vigyük túlzásba. Kánikulában, persze, jólesik akár napjában kétszer is leöblíteni a testünket. Nem szabad azonban ehhez erős szappant vagy túl forró vizet használni. És a fürdés utáni hidratálást sem érdemes kihagyni. Keressünk olyan szappant, amely glicerint, ceramidokat és egyéb hidratáló összetevőket tartalmaz! Ezek kevésbé csökkentik a bőr nedvességtartalmát, így többszöri zuhanyzás esetén is biztonságosan bevethetők.

Mivel fékezhetjük meg az izzadást?

A legfontosabb, hogy természetes anyagból készült, jól szellőző ruhát viseljünk (sporthoz és mindenhova). A szintetikus anyagból készült ruhanemű könnyebben a bőrhöz tapad, ezzel elzárhatja a pórusokat, ami tüszőgyulladáshoz és pattanásokhoz vezethet. Ha hagyjuk, hogy az izzadtság és a faggyú felhalmozódjon a bőrön, az a baktériumok és akár az élesztőgombák szaporodását is elősegítheti.

Mi legyen, ha nincs lehetőség zuhanyozni?

Túlzott izzadás ellen

Próbáljuk ki, hogy az izzadásgátlót éjszaka alkalmazzuk, ha pedig így sem érezzük kényelmesen magunkat, keressünk fel egy bőrgyógyászt. Ő segíthet a túlzott izzadás (hiperhidrózis) diagnosztizálásában és kezelésében.

Használjunk alkoholmentes, nedves törlőkendőt a kritikus területeken! Ezzel időt nyerhetünk, de kizárólag erre nem szabad hagyatkozni. Igyekezzünk hát mielőbb zuhany alá kerülni. Ha ez nem megoldható, legalább egy váltás ruha legyen nálunk (remélhetőleg ezt mondani sem kell). A tiszta, száraz ruha fékezheti a bőrirritációt és a mikroorganizmusok elszaporodását.

Izzadás ellen dezodor vagy izzadásgátló? Nagyon nem mindegy!

Kiemelt kép: Nyilvános zuhanyzó ókori görög ábrázolása – Fotó: Courtesy Internet Archive / Smith Collection/Gado/Getty Images