ősz falevelek színe

Az őszi falevelek csodája – Miért különböző színűek?

Az ősz legnagyobb csodáját a színessé váló falevelek jelentik. Hiába tudjuk, hogy ez már az utolsó szakasz, hogy az aranysárga, bordó és lila levelek helyén csak csupasz ágak maradnak, ilyenkor kirándulunk, játszunk a természetben a legtöbbet.

A nyár zöld ugyan, minden burjánzik, a hőség viszont megnehezíti, hogy bármit is élvezzünk belőle a vízparti fákon kívül. Ősz idején viszont már – meglehet, csípős a levegő – a hőmérséklet nem akadályozza az aktív testmozgást. Kirándulhatunk, túrázhatunk, de legfőképp gyűjthetjük a gyönyörű, színes faleveleket. Szinte nincs is olyan ember, aki ilyenkor ne keresné (legalább a szemével) a legélénkebb vagy legérdekesebb színt és formát, vagy csodálná az eltérő színű erezetet.

Közben gyakran felmerül bennünk a kérdés: miért lesznek színesek a levelek? Miért nem csak elszáradnak? És mi magyarázza azt, hogy az egyik lila, a másik sárga, a harmadik meg bordó színű?

Az ősz és a falevelek titkacsoldó

Tavasszal és nyáron a falevelek célja az, hogy a növény növekedéséhez szükséges energiát előállítsák. A levelekben található klorofill adja a zöld színt. Emellett elnyeli a napfényből származó energiát is, amit aztán szénhidráttá, például cukorrá és keményítővé alakít. A trükk az, hogy a levelekben már ekkor is megtalálhatók a narancssárgás színt garantáló karotinok és a sárgát alkotó xantofil pigmentek, de az év nagy részében eltakarja őket a zöld.

Aztán elérkezik az ősz, amit a növények a nappalok és az éjszakák hosszának változásához igazodva pontosan éreznek, és megágyaznak a téli pihenéshez.

A lehető legtöbb tápanyagot felveszik a levelekből, de tudják, hogy azok nem élnék túl a telet, és ha megmaradnának, a fákat sebezhetővé tennék. Ezért a levelek fokozatosan leállítják a táplálékkészítési folyamatot. A klorofill lebomlik, a zöld szín eltűnik, és a sárgától a narancssárgáig terjedő színek láthatóvá válnak. Az élénk sötétvörös levelek viszont egy kémiai változás eredményei: a levelekbe záródó cukrok új pigmenteket, antocianinokat termelnek, amelyek korábban még nem lapultak a levélben.

Kapcsolódó: 9 tipp, amivel a lakásban is őszi hangulatot teremthetsz

A legszebb az egészben az, hogy minden egyes színes, lehulló őszi levél egyedi. Néhány levélen más színnel rajzolódik ki az erezet, egyesek lilák, mások aranylóan sárgák. Ez amiatt alakul ki, hogy a különböző pigmentek kombináció új színeket hoznak létre. A meggyfák elképesztő variációkat mutatnak be, nem is beszélve a vadszőlőről, míg például a tölgyfa levelei inkább barnává fakulnak, részben a csersav miatt, sőt, még csak le sem esnek, jövő tavaszig makacsul a fán maradnak.

Minden fafaj kicsit másképp reagál a klorofill lebomlására, ezért mások a színek és a lehullás üteme is.

Azok a fák, amelyek folyamatosan hozzáférnek a nitrogénhez, viszonylag zöld állapotban lehullatják a leveleiket, mások viszont tovább megőrzik azokat, így van idő a gyönyörű árnyalatok kialakulására. Jó hír, hogy a levelek lehullása nem okoz semmilyen traumát a fának. Mielőtt egy levél elválna a fától, a kapcsolódási ponton egy speciális sejtréteg alakul ki, amely fokozatosan „levágja” a levelet tartó szöveteket. A fa lezárja a sebet, így, amikor a levelet végül lefújja a szél, vagy leesik saját súlyától, csak heget hagy maga után.

2040-től megváltozhat az őszi falevelek színe

Azt, hogy az adott évben milyen színűek lesznek az őszi falevelek, nemcsak a napok hossza határozza meg, de a hőmérséklet, a fény és a vízellátás is. A juharok csak akkor ragyognak vörösben, ha kellemesen meleg kezdet után hűvös az ősz, mivel a túl magas hőmérséklet gátolja az antocianin termelődését. Az esős, borús napok a nagy csapadékmennyiségnek köszönhetően általában fokozzák az őszi színek ragyogását.

ősz falevelek színe

Az őszi falevelek bordó és lila színéért az antocianinok felelnek (Fotó: Getty Images)

A klímaváltozás miatt extrém száraz, forró nyár és a szokásosnál melegebb ősz egyelőre nem mutatja hatását a fák levélhullatási szokásaiban. Bár több levél is szinte megégett, ezek a fákon maradtak (csak akkor hullanak le a szokásosnál korábban, ha nagyon termékeny tavasz és nyár volt, ami az idei szezonról nem mondható el). Viszont minél melegebb az ősz, annál kevésbé ragyogóak a levélszínek. És ebben már számíthatunk némi változásra a következő évtizedekben.

Tudósok szerint 2040-től az éghajlat felmelegedése miatt a fák öregedése hamarabb kezdődik majd, mint most.

Persze, a tűlevelűekre mindig számíthatunk. Télen most is csak ők zöldellenek. Ez azonban nem jelenti azt, hogy a fenyő levelei nem újulnak meg folyamatosan. A tűlevelűek is lehullajtják a leveleiket, csakhogy egész évben, folyamatosan teszik ezt, és nem hirtelen, nagyobb mennyiségben. Emiatt tűnik úgy, mintha mindig ugyanolyanok lennének. Délen, ahol a tél enyhe, a babérlevelű fák is örökké zöldellnek – velük is számolhatunk a jövőben.

Ősz és falevelek: Ne tüzeskedjünk!

Nagyon fontos, hogy ha úgy döntünk, a színes faleveleket összegereblyézzük, akkor legalább ne gyújtsuk meg! Az ilyenkor felszabaduló füst nagyon káros, az őrizetlenül hagyott tüzek veszélyesek, ráadásul így elpazaroljuk a levelekben lévő tápanyagokat is. Szerezzünk be komposztálót vagy dobjunk össze egyet akár régi raklapokból, és tároljuk ebben a leveleket! Egy év múlva tápanyagban gazdag komposzt lesz belőlük, amivel fel tudjuk javítani a talaj minőségét. De a száraz levelek talajtakarásra is alkalmasak, a fagyérzékeny növényeink tövébe halmozhatjuk őket.

Kapcsolódó: 6 teendő ősz idején, amitől tavaszra gyönyörű lesz a kerted

Kiemelt kép: Getty Images