- Nagyjából minden ötödik felnőtt ember székrekedéssel küzd. Ha elegendő rostot és folyadékot fogyasztanánk, kevesebb embert érintene a kellemetlen, sőt, bizonyos esetekben életveszélyes betegség.
- Egy új tanulmány szerint a székrekedés a szív- és érrendszer működésére is kihathat.
- A tudósok azt gyanítják, hogy Elvis Presley és lánya, Lisa Marie Presley halálához is köze lehetett.
Hogy milyen gyakran végzünk „nagydolgot”, az személyenként változó. Vannak, akik naponta többször is megejtik, míg mások csak hetente néhány alkalommal. Bármilyen gyakori is legyen a székletürítés, egészen addig normálisnak nevezhető, míg nem okoz panaszokat. Bár alkalomadtán mindenkivel előfordulhat – például stressz hatására –, kutatók szerint körülbelül minden ötödik felnőtt a székrekedés krónikus típusával küzd.
Ezt általában heti 3-nál kevesebb, kemény, száraz, minimális mennyiségű, görcsös, puffadással járó, nehéz, fájdalmas székletürítésként határozzák meg.
A probléma elsődleges forrása a vastagbél, ami székrekedés esetén több vizet szív fel a székletből, mint kellene. Ha székrekedésünk van, előfordulhat, hogy az étel lassabban halad át az emésztőrendszeren, ami így a szükségesnél is több időt ad a vastagbélnek, hogy felszívja a nedvességet. A folyamat következtében kiszárad és megkeményedik a salakanyag, ami ebben a formában nehezen távozik a testből.
Székrekedés leggyakrabban az étrend vagy az életmódbeli tényezők megváltozása, illetve a nem elegendő rostbevitel miatt következik be. Bizonyos esetekben gyógyszerek (például nem-szteroid gyulladáscsökkentők, antidepresszánsok, antihisztaminok) és más egészségi állapotok (például pajzsmirigy-alulműködés, IBS, neurológiai rendellenességek), a testmozgás hiánya, valamint a nem megfelelő mennyiségű folyadékpótlás is előidézhetik.
Kapcsolódó: 5 egyszerű ital székrekedés ellen
A krónikus székrekedés, illetve a rendszeres bélmozgás hiánya növelheti az aranyér, a bélelzáródás, a hasi puffadás és görcs, valamint a bélfekély és a székletkő kialakulásának kockázatát.
A krónikus székrekedés és a szív- és érrendszer kapcsolata
Azonban van még egy kockázati tényező, amire nemrégiben világítottak rá a tudósok. Az ausztrál Monash Egyetemen végzett, több mint 400 000 embert vizsgáló kutatás szerint a krónikus székrekedés a szív- és érrendszeri betegségek – például a szívroham és a stroke – kockázatának növekedését is okozhatja. A magas vérnyomás pedig csak fokozza a veszélyt: az elemzésben résztvevőknek nemcsak székrekedése, de magas vérnyomása is volt, és 34%-kal nagyobb valószínűséggel szenvedtek valamilyen szívbetegségben is.
„Az olyan ismert szív- és érrendszeri kockázati tényezőket, mint a magas vérnyomás, az elhízás és a dohányzás, már régóta a szívbetegségek fő kiváltó okainak tekintjük. Ezek a tényezők önmagukban viszont nem magyarázzák meg teljes mértékben a súlyos szívpanaszok előfordulását. Tanulmányunkkal a székrekedés mint további kockázati tényező lehetséges szerepét vizsgáltuk, és aggasztó eredményekre jutottunk” – írta a kutatás közleményében Francine Marques, a Monash Egyetem egyik kutatója.
Elvis Presley halálát is székrekedés okozta?
A krónikus székrekedés aggasztó következményeinek egyik leghíresebb példája Elvis Presley, a rock and roll királyának nevéhez köthető. Ő 1977-ben súlyos szívinfarktus következtében vesztette életét. Holttestére a fürdőszobában találtak rá – úgy tudni, hogy épp a vécén ülve lett rosszul. Bár halála körül máig sok a rejtély, az orvosi jelentések szerint a kábítószer-használat, az elhízás, illetve más gyógyszerek túladagolása okozhatta a végzetes szívrohamot.
De úgy tudni, hogy az egykori énekes krónikus székrekedésben is szenvedett, amit minden bizonnyal a gyógyszerek és a helytelen táplálkozás idézhetett elő. Boncolása során vastagbéltágulatot (megacolon) is felfedeztek, melynek egyik fő tünete a székrekedés. A kutatók, illetve Elvis orvosa és jó barátja, dr. George Nichopoulos szerint a vécén történő erőlködés kritikus szintre emelhette az énekes vérnyomását és pulzusát, melynek következtében a szívinfarktus kockázata is megugrott.
De az összefüggésre Lisa Marie Presley tavalyi halála is példával szolgálhat. Elvis lánya hirtelen szívmegállás következtében vesztette életét 54 évesen, amit az orvosi leletek szerint a vékonybél elzáródása előzött meg. Bár további vizsgálatok szükségesek ahhoz, hogy teljes mértékben bizonyítható legyen a székrekedés és a szív- és érrendszeri megbetegedések kapcsolata, érdemes komolyan venni az eddigi eredményeket, hiszen bélrendszerünk működése testünk többi részére is hatással van. Jobban, mint azt korábban hittük.
Székrekedés ellen: 5 tipp, hogy rendszeres legyen a nagydolog
Kiemelt kép: Getty Images