kreativitás ihlet tippek

Szürkeség ellen – Így pörgesd fel a kreativitásod a mindennapokban!

Elégedettséggel tölt el bennünket, ha valamit alkothatunk – legyen az egy érdekes öltözék, frizura, egy ízletes étel vagy frappáns munkahelyi ötlet, megoldás. Embernek érezzük magunkat tőle. De mit tegyünk, ha úgy érezzük, belefásultunk a mókuskerékbe, és se kreativitás, se ihlet, se egy eredeti gondolat?

Neked is van olyan ismerősöd, akiből rejtélyes módon mindig sugárzik valamiféle kreatív energia? Várj, megpróbálom ezt egy kicsit kevésbé misztikusan megfogalmazni… De nem megy. Újságíróként gyakran előfordul velem, hogy egyszerűen elfogyok. Lemerülök. Divatos szóval élve: kiégek. Nem jönnek az ötletek, nem tudom, miről írjak, azt meg végképp nem, hogy mégis hogyan. És akkor ránézek erre a bizonyos ismerősömre. És összeszorul a gyomrom.

Ahogyan ma is felöltözött. Ahogy kisminkelte magát. Amilyen frizurát rittyentett magának (hajnalban, de most tényleg?!). És azt is tudom, hogy folyamatosan csinosítja a lakását, hogy imád főzni, hogy néha még rajzol is. Na jó, lehet, hogy igazából ez nem is egy konkrét ismerősöm, hanem, mondjuk, három különböző egybegyúrva. De na, érted. Én meg már annak is örülök, ha sikerül egy valamirevaló mondatot leírnom.

Nem mindenkinek ez a szakmája, mint nekem, de abban biztos vagyok, hogy más is küzd hasonló érzésekkel néhanapján. Főleg, mikor beköszönt az ősz, és az ember energiaszintje a padlót verdesi. Szóval utánanéztem, mit tehetnék, hogy egy kicsit kielégítőbb, inspiratívabb életet folytathassak a mindennapokban – és nem csak az év egy-két kivételes napján. Íme, mit találtam!

5 tipp a kreativitás felpörgetésére

A következőket tehát magamhoz szólva is írom (és közben a Holt költök társasága című film híres monológjára gondolok). Lássuk hát, hogyan serkenthető a kreativitás!

1. Tedd. Le. A telefonodat.

Bár az internetben az nagyon jó, hogy szinte bármilyen festményt, fotót, verset vagy zeneművet megtalálhatunk rajta, valójában inkább csak viszi az energiánkat. Valljuk be, akármennyire is szeretjük, azért nem a Magyar Elektronikus Könyvtár a legtöbbet látogatott weboldalunk, és nem is antik műtárgyak nézegetésére megy el a legtöbb, telefonnyomkodással töltött időnk. (Tisztelet a kivételnek, persze, akinek tévéje sincs, és azon is csak a klasszikus zenei adót nézi/hallgatja.)

Rengeteg ok szól amellett, hogy kevesebb időt töltsünk a telefonunk nyomkodásával.

Meghálálja a szemünk, az idegrendszerünk egészsége, társas kapcsolatainknak is jót tesz, ha inkább személyesen beszélgetünk, de a pötyögést is érdemes hanyagolni, kutatások szerint ugyanis a kézírás késleltetheti az agy öregedését. És persze kreativitás szempontjából is jobb, ha doomscrolling helyett inkább könyvet olvasunk, felszabaduló időnkben esetleg hímezünk vagy sütünk – de még az is jobb, ha megnyitjuk a minden idők legjobb filmjeiről szóló valamelyik listát, és elkezdjük sorban végignézni ezeket.

kreativitas-ihlet-tippek

A kreativitás, a hobbik gyakorlása jót tesz az agynak (Fotó: Getty Images)

2. Tarts (ebéd)szünetet! Vedd ki a szabadságodat!

Te is megfigyelted már, hogy a kreativitás a pihenésből, a legjobb ötlet a semmittevésből születik? Hogy általában zuhanyozás vagy vezetés közben támadnak a legremekebb gondolataid, esetleg éjjel, épp mielőtt elaludnál? Ez bizony egyáltalán nem véletlen! Az agyunknak, mint minden más szervünknek, szüksége van pihenésre ahhoz, hogy funkcionáljon. Ahogyan mi is szabadságról visszatérve, feltöltődve működünk jobban, és nem akkor, mikor csapágyasra hajtjuk magunkat.

Nem robotok vagyunk és – ahogy Poirot mondaná – a kis szürke agysejtjeink sem azok.

Fontos tehát, hogy megadjuk magunknak azt a mennyiségű és minőségű pihenést és szabadságot, amire vágyunk. Éljünk tehát ennek lehetőségével, amikor csak lehet, de, ismétlem, ez ne a telefonozást jelentse! Vegyük ki a szabadságot (ami egyébként sem véletlenül jár), tartsuk az ebédszünetet és apróbb pihenőket is a nap folyamán. Nem ezek miatt fogunk megcsúszni a munkával, sőt. (Épp, hogy hatékonyságunkat is növeljük azzal, ha kifújjuk magunkat, beszélgetünk a munkatársakkal vagy csak járunk egyet.)

3. Irány a szabadba!

És ha már amúgy is felálltunk, miért is ne sétálnánk a folyosó helyett a szabadban? Még jobb, ha rászánunk mondjuk plusz 15 percet, és a munkába menet, illetve onnan hazafelé gyalog megyünk. Ha nagyvárosban laksz, érdemes az utazás azon szakaszát gyalog megtenned, aminek során például egy parkon át kell elhaladnod. Ha ezt mégsem tudod megoldani, legalább utazás közben állj le egy kicsit, ne a munkatársaiddal beszélgess vagy emailezz, hanem inkább bámulj ki az ablakon, hallgass zenét! Hétvégén pedig sétálj egyet a ligetben.

4. Legyen hobbid!

Keress valamit, ami feltölt azáltal, hogy kicsit kikapcsolja az agyadat! Ha nem tudod, mi is lehet ez a tevékenység, gondold át, gyerekkorodban mit szerettél csinálni! Valamilyen hangszeren játszottál? Sportoltál? Táncoltál? Színeztél? Varrtál? Montázsokat készítettél újságokból kivágott képekből? Egyik sem elvesztegetett idő, hanem amolyan mentális nagylevegő. Strukturált pihenés – azaz épp a kanapén fekvés és a telefonozás ellentéte.

5. Legyél egyedül!

Sokat segíthet a kreatív energiáid felpörgetésében az is, ha minden nap egy kis időt egyedül, csendben töltesz (ahogy arról fentebb szó volt: nem csak a zuhany alatt). És ezt bizony érdemes tartanod akkor is, ha kisgyereked, lakótársad vagy népes családod van. Ha kell, kérj hozzá segítséget, beszéld meg a többiekkel, hogy erre igenis szükséged van. Még jobb, ha az úgynevezett énidődet össze tudod kötni valamilyen típusú meditációval is. Ehhez korábban Dr. Máté Gábor tanítványa, Sólyom Anna is adott tippeket.

Vekerdy Tamás a pihenés fontosságáról: „Hagyjuk heverészni a gyerekeket!”

Kiemelt kép: Getty Images