Tradíció a modern fotográfia lencséjén keresztül (x)

A hagyományok jelenidejű ábrázolása iránti érdeklődés köti össze a Hagyományok Háza Pixel és folklór – Magyar népművészet és fotográfia a 21. században című egyedülálló tárlatán kiállító, elismert fotográfusokat, akik között Korniss Péter vagy Kása Béla, a fényképész szakma „nagy öregei” mellett a fiatal generáció tekintélyei is képviseltetik magukat, mint Farbaky Tamás vagy Mohos Zsófia.

A sokféle stílust felvonultató kiállítás számos csodát tár fel a napjainkban is jelen lévő tradícióról, amelynek továbbélése a megújulásban rejlik – ezt a tényt mi sem igazolhatná jobban, mint az azt kísérő és megörökítő, maga is folyton változó fotográfia. Szarka Klára fotótörténésszel, a kiállítás kurátorával beszélgettünk a fontos társadalmi témákat vizuálisan érintő tárlat kapcsán, amely október 9-én nyílik meg a Hagyományok Házában és december 18-ig lesz látogatható a Kallós Zoltán Kiállítótérben.

A Pixel és folklór – Magyar népművészet és fotográfia a 21. században című kiállítás fotóinak különlegessége, hogy a hagyományt a jelenben fogalmazzák meg. Felmerülhet bennünk a kérdés, hogy a fiatalok, akik nem rendelkeznek előzetes tapasztalatokkal a múlt tradícióiról, vajon hogyan és mit tudnak dekódolni a látottakból. Szarka Klára, a kiállítás kurátora szerint a különböző generációk teljesen másfajta érzéseket ápolnak magukban a hagyományok iránt, mivel más a tudásuk a népművészetről és a népszokásokról. Így a kiállított fotókhoz való viszonyulásuk is más és más.

„Talán nem véletlen, hogy az ezredfordulónak nagy jelentősége van a kiállításban, hiszen azóta úgy tapasztalom, hogy különösen felerősödött a fiatalok figyelmének megnyeréséért folytatott állandó harc. Amellett, hogy valójában nem motoszkált a fejemben, hogy ezt a kiállítást kifejezetten fiataloknak dedikáljam, nagyon remélem, hogy felkelti majd a kíváncsiságukat. Akik érdeklődnek az ellentmondások, illetve a speciális kérdésfeltevések iránt, bizonyára felfigyelnek a címben lévő kifejezések ellentétére” – fogalmazott Szarka Klára.

Emellett elmondta, rengeteg anyag fellelhető a kortárs fotográfiában a napjainkban megjelenő tradíció kapcsán, ami megmutatja, hogy nemcsak a hagyományokhoz való viszonyulás változott meg az ezredforduló tájékán, hanem az egész magyar kortárs fotográfia is mély átalakuláson ment át: „A 21. század markánsan másképpen néz ki és másképp is ábrázolja a dolgokat, mint a 20. század”– teszi hozzá.

A kiállításon arra a jelenségre is felfigyelhetünk tehát, hogy az elmúlt néhány évtized során markánsan átalakult a fotográfiai alkotás mikéntje: az elkapott pillanat, az igazi, riportos fotográfia megtelítődött, és felváltotta a rekonstruált világ, aminek a lényege, hogy összesűríti azokat a látványokat, amelyek időben és térben szét vannak szóródva.

Egy másik, újfajta megközelítés a konceptfotográfia, amit szintén felfedezhetünk a tárlaton, hiszen a 21. századtól szinte minden témában találkozhatunk vele, így a néphagyományhoz való viszonyunk ábrázolásában is: „Itt a  kiindulási alap a fotográfus fejében lévő elméleti feltételezés, a képek az ő tapasztalatait, tudásanyagát és az ezekkel kialakult véleményét tükrözik. Nem egy az egyben a valóságot kapjuk, hanem annak alkotói értelmezését, ami hihetetlenül izgalmas tud lenni” – meséli a kurátor.

A kiállítás megannyi választ kínál „a 21. századi tétova, útját tévesztett, különböző válságokban létező ember kérdéseire”, tudtuk meg Szarka Klárától.

„Az a meglepő tanulság körvonalazódik ebből az anyagból, hogy vannak dolgok, amikért igenis érdemes a hagyományhoz visszanyúlni. Azt gondolom, az egész személyes életünkre vonatkozóan nagyon sokat tanulhatunk a tradíciókból, ha jól és igaz módon viszonyulunk hozzá” – összegezte gondolatait a kurátor, aki reményeit fejezte ki azzal kapcsolatban, hogy mindennek megtalálásában segíthetnek

a modern szemléletű fotók, amelyek hozzájárulhatnak ahhoz is, hogy ne legyen számunkra olyan idegen a hagyomány, még ha távoli is, és nem alkalmazható egy az egyben életünk minden területén.

Galéria | 4 kép

A Pi­xel és folk­lór – Magyar népművészet és fotográfia a 21. században című kiállítás október 9-én nyílik meg a Hagyományok Házában és december 18-ig lesz látogatható a Kallós Zoltán Kiállítótérben. A megnyitón való részvétel ingyenes.

További részletek itt érhetők el.

Bővebben a kiállításról itt olvashatsz.

Kiemelt kép: Revival (részlet a sorozatból) / fotó: Horváth Katalin Fanni