Bár ősszel és télen a gyarapodás és a megnyugvás időszaka jön, akkor járunk a legjobban, ha nem engedjük el a rendszeres testmozgást és az egészséges étkezést a kuckózásért cserébe. Az is biztos, hogy akik fogyni szeretnének, azoknak nem elég zöld teát inniuk a karcsú alakért.

Természetesen nem létezik olyan csodaszer, ami erőfeszítések nélkül fogyást garantál. A tengerentúlon mégis szinte minden túlsúlyos sztár egy bizonyos vércukorszint-csökkentő, szemaglutid hatóanyagú injekcióra esküszik. Még úgy is, hogy a szernek súlyos mellékhatásai lehetnek, ráadásul edzés és megfelelő táplálkozás mellett az sem teszi feszessé és egészségessé a testet.

A zöld tea viszont olyan jó zsírégető, hogy hatását már-már a fent említett injekcióéhoz hasonlítják. Utánajártunk, vajon tényleg így van-e.

A zöld tea tényleg fogyaszt?

A zöld teát évszázadok óta fogyókúrás szernek tartják, sőt az ókori Kínában kétezer évvel ezelőtt fogyókúrás szerként hirdették. A modern korban is felkapott szer, többen azt javasolják, igyunk meg belőle akár napi több litert is a siker érdekében. Dr. Jyotsna Ghosh, a Johns Hopkins Egyetem elhízásssal foglalkozó szakorvosa azonban óvatosságra int, mégpedig jogosan. Szerinte nincs elég egyértelmű bizonyíték arra, hogy a zöld tea tényleg fogyókúrás szer, arra meg pláne, hogy egyfajta csodaszerként olvasztja le a kilókat.

Fogyási tippek, amelyek valójában hízáshoz vezetnek.

A zöld tea és az éhség kapcsolata

A Camellia sinensis bokor oxidálatlan leveleiből származó zöld tea tartalmazza a legtöbb antioxidánst és jótékony polifenolt a teák közül. Azaz védi a bőrt, a szívet, csökkenti a gyulladást, javítja a memóriát, és néhány kísérlet szerint segíthet egyes rákbetegségek megelőzésében is. Ezek a tények. A zöld tea modern kufárai azonban azt állítják, hogy olyan anyag található a teában, ami a hasnyálmirigyet fokozott inzulunkiválasztásra ingerli, ez pedig csökkenti a vércukorszintet.

Emellett arra készteti a gyomrot, hogy csak lassabban szabaduljon meg a tápláléktól, illetve az agy éhségközpontjára is kedvezően hat.

Ez így nagyon szépen hangzik, csakhogy tudományos vizsgálatokkal nemigen lehet alátámasztani. Végeztek ugyan kísérleteket egerekkel, amelyeknek kimutathatóan csökkent a vércukorszintjük a zöld tea hatására, de ez még nem jelenti azt, hogy a fent említett egész hatássorozat is valós lenne.

Embereken csak néhány vizsgálatot végeztek. Az egyik során 92 olyan embert teszteltek, akik kettes típusú cukorbetegséggel küzdöttek. Egy részük zöld teát kapott, más részük placebót, majd rendszersen mérték a vércukorszinteket. A végén nem találtak jelentős különbséget a két csoport eredményei között.

zöld tea fogyás

A zöld tea levelei jótékonyan hatnak, de nem biztosítják a fogyást (Kép: Getty Images)

Az antioxidánsok nem segítenek a fogyásban

A zöld teát nemcsak fogyasztó hatása miatt dicsérik, de amiatt is, mert kevés koffein található benne, egy pohárnyiban mindössze 30-50 milligramm. Azonban pont az alacsony mennyiség miatt nem tudja kifejteni anyagcsere-fokozó hatását. Ennél fontosabb, hogy a zöld tea polifenolokat is tartalmaz, antioxidánsokat, amelyek segíthetnek megvédeni a sejteket a károsodástól és csökkentik a gyulladást. Állatokon végzett vizsgálatok szerint ezek a vegyületek

javíthatják az anyagcserét és csökkenthetik a zsírok felszívódását a bélből.

Az embereken végzett kísérletek már nem adtak ilyen egyértelműen pozitív eredményt. Az összes vizsgálatot áttekintve kirajzolódik egy mintázat: a lelkes zöld teások ugyan időnként veszítenek a súlyukból, de sosem jelentős mennyiséget fogytak, maximum egy-két kilogrammnyit. Azaz a teázást össze sem lehet hasonlítani azokkal az injekciókkal, amelyek sokkal durvább hatásmechanizmussal csökkentik a vércukorszintet és az étvágyat.

Akkor mégis mitől lehet lefogyni?

Semmi problémát nem jelent, ha naponta megiszunk pár pohár zöld teát, lehetőleg cukor és mesterséges édesítőszer nélkül, egészen addig, amíg nem várjuk tőle, hogy eltüntesse testünkről a zsírt. Az egészséges (!) testsúlyt csakis akkor tudjuk elérni és ami még fontosabb, megtartani, ha rendszeresen, legalább hetente háromszor mozgunk egy órányit, kevesebb szénhidrátot és több zöldséget, rostot eszünk, odafigyelünk az alvásunk minőségére és a stresszkezelésünkre is. Emellett nem árt kivizsgáltatni magunkat, különösen a hormonok és a pajzsmirigyműködésünk tekintetében.

A zöld tea nem csak belsősleg, de külsőleg is segíthet: derítsd ki, hogyan!

Kiemelt kép: Getty Images