áramszünet nincs áram tippek

Biztonság és tervezés: Mit tegyünk hosszú áramszünet esetén?

Összeírtuk, mi a teendő áramszünet esetén – és arra is adunk tippeket, hogy mivel foglaljuk le magunkat ilyen helyzetben.

Egyre rövidebbek és hidegebbek a napok. Mi több, nyakunkon az őszi óraátállítás is, ami eredendően azt a célt szolgálta, hogy még jobban takarékoskodhassunk az árammal. Október 27-én vasárnap hajnali 3-ról 2-re kell visszatekerni az órákat, azaz egy órával később kelünk fel – talán már világosban. Ugyanakkor az is igaz, hogy már délután fel kell kapcsolni a villanyt, ha bármit látni szeretnénk az irodában vagy otthon. Igen ám, de mi van akkor, ha hosszú időre elmegy az áram, és, mondjuk, nem csak nálunk, hanem az egész utcában?

Hosszú áramszünet esetén mit tegyünk?

Először is őrizzük meg a nyugalmunkat. Ehhez előbb egy félelmetes gondolatot kell végigzongoráznunk magunkban, nevezetesen, hogy mi a legrosszabb, ami történhet az áramszünet miatt. Nem tudjuk megnézni a ma esti híradót? Lemerül a telefonunk? Kiolvad a fagyasztó? Reggel nem csörög a vekker és elkésünk a munkából? Gondoljuk át, ezek közül melyik az a probléma, ami valóban sürgős megoldást igényel, a többit pedig elegánsan „engedjük el”. Ezután gondoljuk át, mi jöhet szóba a komoly gondok orvoslására!

Mindenekelőtt győződjünk meg róla, hogy nem csak egy biztosíték rosszalkodik, vagy egy villanykörte égett ki, hanem tényleg az áramszolgáltatással van gond. Ha így van, hívjuk fel a szolgáltatót és jelentsük az áramkimaradást, hogy mielőbb megkezdhessék a probléma elhárítását. Ezután menjünk körbe a lakásban és

húzzuk/kapcsoljuk ki a kényes és drága készülékeinket.

Ezeknek ugyanis rosszat tehet az esetleges ki-be kapcsolgatás, illetve, ha egyszerre kapcsolnak be az áram visszatértekor, akkor akár meg is hibásodhatnak.

Kevesebb lesz az áramszámlád, ha ezt az 5 dolgot kikapcsolod!

De azért is fontos így tenni, mert előfordulhat, hogy elfelejtjük például, hogy bekapcsolva hagytuk a sütőt. Nem is akarunk belegondolni, ilyenkor mi történhet, ha a távollétünkben vagy az éjszaka közepén jön vissza az áram… Nagyon fontos továbbá, hogy a kikapcsolt hűtőt és a fagyasztót se nyitogassuk, hiszen ezek az eszközök így jobban megtarthatják magukban a hideget. Ennek következtében az élelmiszereink kisebb eséllyel fognak megromlani az áramszünet ideje alatt. És most keressünk gyufát és gyertyákat!

áramszünet nincs áram tippek

Nem csak áramszünet esetén jön jól otthon néhány gyertya (Fotó: Pexels)

Amíg úgy megy el az áram, hogy fent van a Nap, nem érezzük kardinális kérdésnek, hogy szem előtt legyenek a gyufák, öngyújtók, zseblámpák és gyertyák. Ha viszont az áramszünet hosszú ideig fennmarad (ez bizony könnyen megeshet), fontos, hogy sötétedéskor valamilyen fényforrás kéznél legyen. Hogy ne sötétben kelljen áttúrni a szekrényt, minél előbb pakoljuk ki egy könnyen hozzáférhető helyre ezeket az eszközöket – az elsősegély dobozzal és a gyógyszereinkkel együtt –, és már alkonyatkor gyújtsunk meg egy gyertyát!

Így spórolhatsz könnyedén az áramon!

A telefon, a laptop és a hordozható aksi hamar lemerülhet, ezért ne hagyatkozzunk ezekre fényforrás gyanánt! A mobilunkat kapcsoljuk energiatakarékos üzemmódra! Ha nem találunk otthon megnyugtató mennyiségű gyertyát vagy nincs zseblámpánk, irány a bolt!

Ha az már nincs nyitva, próbáljunk meg eljutni a legközelebbi éjjel-nappaliba, esetleg csengessünk át a szomszédhoz!

Végtére is, az együtt megélt nehéz helyzetek szülik a legszorosabb barátságokat. Írjunk listát a számunkra legfontosabb telefonszámokról! És ezzel rá is térünk arra, hogy mégis mit kezdjünk magunkkal, ha elmegy az áram, azaz nincs tévé, nincs internet, nincs sorozatozás, főzőcskézés, rádióhallgatás…

áramszünet nincs áram tippek

Ha épp nincs kedvünk kétségbeesni az áramszünet miatt, akár ki is használhatjuk a lelassult időt (Fotó: Getty Images)

Talán bosszantóan naivnak hangzik, de mégis: próbáljuk meg kihasználni, hogy egy kicsit lelassulhatunk! Az áramszünet jó „alibit szolgáltat” arra, hogy végre olvassunk egy kicsit (lehetőleg a kandalló fényénél, nehogy meggyulladjon a papír a gyertya lángjától), esetleg vegyünk egy forró fürdőt, kipróbáljuk a polcon porosodó arcpakolást, majd reggel tovább aludjunk.

Vagy, ha még világos van, pakolásszunk kicsit, kézimunkázzunk, írjunk naplót, esetleg tegyünk sétát odakint, látogassuk meg a szomszédot.

Vigyünk magunkkal egy pakli kártyát vagy egy doboz társast, esetleg üljünk ki a kertbe egy pohár tetszőleges itallal. Beszélgessünk, romantikázzunk, bámuljunk egymás szemébe szótlanul. Mindeközben talán az áramszolgáltató el is hárítja az áramkimaradást… Egyébként fontos, hogy amint az áram visszatért, ellenőrizzük majd, hogy az eszközeink sérültek-e, vagy ugyanúgy működnek, mint azelőtt! No de vissza a sötétségbe!

Áramszünet idején: Hogyan tartsunk meleget?

Ha áram is kell a fűtéshez, a legfontosabb, hogy áramszünet esetén próbáljuk otthonunkban tartani a már meglévő meleget. Szigeteljük terítőkkel, ruhadarabokkal a nyílászárók környékét és a huzatos pontokat. Ezután jelöljük ki a lakás egyik szobáját „melegedőnek”, és próbáljunk ott kellemes hőmérsékletet teremteni. Egyetlen helyiséget sokkal könnyebb melegen tartani, mint több szobát egyszerre, pláne, ha ez az egy szoba viszonylag kicsi és kevés nyílászáróval rendelkezik.

Fontos viszont, hogy az erre kijelölt szoba ne a kazánház legyen!

Hordjuk ide a takarókat, plédeket és, ha vannak, a melegvizes palackokat is! Ha extrém hideggel nézünk farkasszemet, akár egy túrasátrat is felverhetünk a szobában, ezeket az eszközöket ugyanis direkt úgy tervezték, hogy megtartsák a hőt! Semmiképp se kapcsoljuk be viszont a gáztűzhelyet vagy a grillsütőt! A tüzeskedés közepette felgyülemlő mérgező gázok akár halálosak is lehetnek! Ne gyújtsunk tehát tüzet, gyertyát is csak akkor, ha biztonságos, nem gyúlékony felületen el tudjuk helyezni! És sose hagyjuk őrizetlenül! 

Áramszünet idején: Mit együnk?

Fentebb volt róla szó, hogy ne nagyon nyitogassuk a hűtőszekrényt és a fagyasztóládát áramszünet idején. Előbbi legalább négy órán át tartja az odabent kialakult hideget, utóbbi napokon át is őrzi a jeget. Ha viszont borzasztó éhség tört ránk, és üres a kamra, néhány elfogyasztani kívánt ételt gyorsan kapjunk ki a hűtőből, majd a maradékot ne a hűtőbe rakjuk vissza, hanem egy kisebb hűtőtáskába (lehetőleg jégakku mellé). Ha gáztűzhelyünk van, azon vizet tudunk forralni kávéhoz, teához és a melegvizes palackba (óvatosan).

Táplálkozás szempontjából a legjobb, ha mindig van otthon némi nem romlandó étel, olyasmi, ami nem igényel hőkezelést sem – például gyümölcs, zöldség, konzervek, befőttek, lekvárok, tartós tej, keksz, sós ropogtatnivaló. Ezen kívül jó ötlet némi palackozott vizet is otthon tartani, előfordulhat ugyanis, hogy az áram mellett a víz is elmegy, vagy nagyon hidegben megfagyhatnak a csövek. A fenti tippekkel egy estét így biztosan, de akár egy hétvégét is kibírhatunk, ha nagyon muszáj.

Áram, gáz vagy napelem? A szakértő szerint ezzel éri meg fűteni!

Kiemelt kép: Getty Images