Nemrég kifejlesztettek egy új módszert, ami a szájból vett minta alapján ad előrejelzést a sejtekben bekövetkező epigenetikai változások elemzésével. Az eszköz képes felmérni a halálozási kockázatot, még pontosabban is, mint a korábbi vértesztek, és egy nem invazív módszert kínál az öregedésünk monitorozására.
Az eszköz azt méri fel, a különböző környezeti változások milyen módon hatnak ránk epigenetikai szempontból. Molekuláris szinten vizsgálják, a különböző, minket ért hatások mentén miként öregszünk.
Mi az az epigenetikus óra?
Az egészségünket, öregedésünket nem csak azok a gének határozhatják meg, amelyeket a felmenőinktől örököltünk. A minket ért hatások, a környezet is lenyomatot hagy a DNS-mintázatban, ezt vizsgálja az epigenetika. Az utóbbi tíz évben a tudósok különböző epigenetikus órákat hoztak létre, amelyek vérmintákból jelezték előre a várható biológiai életkort.
Még pontosabb megjósolja az öregedést
Nemrég Amerikában sikerült ez ügyben szintet lépni, megalkották a CheekAge eszközt, ami a szájból vett minta alapján is képes elemezni az egészségünket és az öregedésünk ütemét. Olyan számítógépes modellt alkalmaznak, ami a DNS-en található metilációs jelek alapján megjósolja az epigenetikai életkort, azaz megmutatja, hogy ahhoz képest, hogy konkrétan hány évesek vagyunk,
a szervezetünk hogyan bírja a gyűrődést.
Minél kielégítőbb az alvásunk, minél többett mozgunk, minél kevesebb alkoholt iszunk, annál jobb eredményt kapunk. A rák, az elhízás és a lezajlott koronavírus fertőzés is befolyásolja a gép által adott választ.
Az új módszer a halálozást is vizsgálja
A CheekAge előre jelzi a halálozási kockázat növekedését is, ami nagyon fontos visszajelzés az egészségünk szempontjából. A kutatók statisztikai programozással vizsgáltak egy 1513 tesztalanyból álló csoportot, amelynek tagjai 1921-ben és 1936-ban születtek az Egyesült Királyságban. A résztvevőket egész életük során nyomon követték, rendszeresen vért és más mintákat vettek tőlük, majd azt figyelték, hogyan kapcsolódik az életmód, a pszichológiai értelemben vett egészség, a genetika, az epigenetika az öregedéshez. Részben ezeket az adatokat felhasználva tudják most az új módszerrel megjósolni az élettartamot.
Széles körben kellene alkalmazni
Egészen másképp tudnánk odafigyelni az egészségünkre, ha rendszeresen ilyen konkrét visszajelzéseket kapnánk az epigenetikai változásainkról. A kutatók szerint is az lenne a végső cél, hogy minél több emberhez eljuttassák az eszközt. Nemcsak jobb egészséget, de hosszabb életet is kapnánk cserébe, hiszen látnánk, mikor kell beavatkozni, mire érdemes odafigyelni az öregedésünk során.
Milyen gének kellenek a hosszú élethez? Olvass tovább az öregedés titikairól, és kiderül.
Kiemelt kép: Getty Images