fahéj kávé

Ez a forró ital valóban jót tesz a vonalainknak?

A fahéjat világszerte használják édes és sós ételekben, italokban, főleg az őszi-téli szezonban. A kávéval is jól harmonizál, de sokan azért keverik bele, mert állítólag segíti a fogyást. Vajon mi igaz ebből?

Egy új TikTok-trend szerint ha egy héten keresztül egy teáskanál fahéjat adsz a napi kávédhoz, az segíthet a zsírégetésben. Ezt sajnos népszerűsíteni könnyebb, mint megvalósítani. Hogy miért? Mert bár a fahéj gazdag antioxidánsokban, segíthet a vércukorszint szabályozásában, megvédhet a szívbetegségektől és csökkentheti a gyulladást, csodát tenni nem tud.

Nagyszerű és sokoldalú fűszer, amit ősszel érdemes többféle ételbe, italba keverni, hiszen jótékony hatással lehet az olyan neurodegeneratív betegségekre, mint például a Parkinson- és az Alzheimer-kór. Állatkísérletekben daganatellenes hatását is kimutatták, sőt megelőzheti a bakteriális, vírusos és gombás fertőzéseket, még a fogszuvasodást is. Erőteljes fogyasztó hatása azonban nincs.

A fahéj nem a legjobb fogyasztószer

A kutatók átfogó kísérletezés és összegzés után megállapították, hogy a napi 1,5 gramm (fél teáskanyálnyi) és az alatti fahéj-adagok a tesztalanyok körében 1,68 cm-rel csökkentették a derékkörfogatot, de aztán hiába növelték az adagot, más változás már nem történt. Egy 21 klinikai vizsgálatot tartalmazó, összesen 1480 résztvevővel végzett metaanalízis szerint a fahéj csökkentheti a testsúlyt 0,92 kilogrammal, de nem változtat a test zsírösszetételén.

Az alig egy kilós fogyás sem tekinthető jelentősnek.

Ez is inkább annak köszönhető, hogy a fahéj segíti a vércukor bejutását a sejtekbe, ami csökkenti a vércukorszintet és hatékonyabbá teheti az inzulin működését. Emellett mérsékelt módon ugyan, de javítja a zsír lebontását is, amikor energiára van szükségünk, és lelassítja a táplálék útját a gyomorból a vékonybélbe. Az eredmények láttán óva intünk mindenkit attól, hogy túlzásba vigye a fahéj fogyasztását, a túladagolás ugyanis gyomor-bélrendszeri fájdalmakat, mérgezést és akár allergiás reakciókat is kiválthat. A maximális napi adagot az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság 0,1 mg/testsúlykilogrammban adta meg.

fahéj kávé

A fahéjat és a kávét sem szabad túlzásba vinni (Kép: Getty Images)

A kávé élettani hatásai

Térjünk át a kávéra, amibe a fahéjat keverjük. Mivel a legtöbben a reggeli kávét követően vonulnak el az illemhelyre, sokan hiszik, hogy a kávé fogyaszt. Sajnos meggyőző bizonyítékok erre sincsenek. Egy tanulmány szerint napi egy csésze kávé rendszeres fogyasztása négy év alatt (!) 0,12 kg-mal csökkentette a testsúlyt.

Ezt aligha nevezhetjük valódi fogyásnak.

Cserébe a kávé egy sor más célnak tökéletesen megfelel. Növeli az energiaszintet, segít leküzdeni a fáradtságot, a depressziót, javíthatja a sportteljesítményt, csökkentheti a kettes típusú cukorbetegség kockázatát (már persze ha cukor, édesítőszer, tejszín nélkül isszuk), gazdag antioxidánsokban, támogathatja az agy egészséges működését. A kávé késleltetheti a Parkinson-kór megjelenését vagy a betegség előrehaladását, és védi a máj egészségét. Mindezek mellett a fahéjhoz hasonlóan a kávéfogyasztást sem szabad túlzásba vinni. Napi három kávénál többet ne igyunk. Nyugodtan fogyasszuk együtt a kettőt, a megengedett határértéket át nem lépve, ha pedig fogyni szeretnénk, akkor a jól bevált testmozgás és diéta az, ami segíteni fog.

Hogy miként lesz szuperegészséges a kávéd, a következő cikkből tudhatod meg. 

Kiemelt kép: Getty Images