- Minden munkahelyen van pár kolléga, aki mindig pénteken vagy hétfőn jelent beteget, ami igen gyanús.
- A vasárnap esti, hétfő reggeli gyengélkedés azonban tényleg egy nagy problémát fed el.
- Mit tehetünk, hogy motiváltan és energikusan kezdjük a hetet?
Angol nyelvterületen weekend flunak (szó szerint hétvégi influenzának) nevezik azt a jelenséget, amikor valaki pénteken vagy hétfőn rendszeresen beteget jelent. Vagyis a munkavállaló éppen akkor robban le fizikailag, amikor végre kipihenhetné magát hétvégén, szórakozhatna, kirándulhatna, de valójában nyakig betakarózva heveri ki a hetet a kanapén.
Normális vajon, hogy épen és egészségesen, felspannolva lenyomjuk a hetet, mindennel időben végzünk, a legjobbat hozzuk ki magunkból és akkor péntekre lecsap ránk végtelen kimerültség és a rossz közérzet? Normális vagy sem, ez a szervezet vészjelzése, hogy vegyünk vissza a pörgésből, mert a túlhajszoltság és a stressz előbb-utóbb megbosszulja magát.
A kiégés nem gyerekjáték – Előzd meg, hogy kikészítsen a munkád!
A hétvégi nátha nem lustaság
„A stressztől, kiégéstől vagy szorongástól szenvedő emberek gyakran nehezebben viselik a hétfő reggeleket. Mire eljön a péntek, lehet, hogy mentálisan annyira kimerülnek, hogy egyszerűen csak egy kis szünetre van szükségük” – Dr. Claire Merrifield a Selph orvosi igazgatója.
Miért betegszik meg tehát olyan sok ember hétvégére? Dr. Merrifield szerint, ha valaki szorong a munkahelyétől, új feladatoktól, új héttől, akkor ez
összefügghet a mérgező munkahelyi környezettel vagy azzal, hogy nem érzi a helyén magát az állásában.
Alapvetően nem elégedett, nem neki való a feladatkör – túl sok vagy túl kevés a képességeihez –, nagy a munka mennyisége vagy más stresszt okozó tényező lehet a háttérben. Ezek közül egy is elég ahhoz, hogy valaki érzelmileg és/vagy fizikailag kimerüljön péntekre, de mire kipihenné magát, addigra jön a hétfőtől való szorongás.
Mi a megoldás a hétvégi nátha ellen?
Nagyon fontos, hogy aki gyakran tapasztalja magán, hogy hétvégére lerobban, gondolja végig miben fáradt el, mi okoz neki nehézséget a munkahelyén, mitől érezné jobban magát, mitől tudna jobban teljesíteni? Ha ez a számvetés nem megy ebben a leterhelt időszakban, akkor vegyünk ki egy hét szabadságot, hogy tényleg pihenjünk. A kikapcsolódás nagyon fontos, ha a kiégés jeleit tapasztaljuk!
Felkereshetünk egy karrier- vagy életvezetési coach-ot, aki segít, hogy átlássuk, mi hibádzik. Ő kívülállóként talán könnyebben megtalálja a probléma gyökerét és tanácsokkal is elláthat.
Munkáltatói oldalról az lehet a megoldás, hogy többet beszélgetünk személyesen azzal a kollégával, akin látjuk, hogy túl sokat betegeskedik. Mindenkinek jobb, ha mindenki élvezi, amit csinál, fejlődni tud, motivált és produktív. Fontos, hogy ne csupán szakmai beszélgetés legyen, kitérhetünk kicsit személyesebb témákra is négyszemközt, hiszen
sokaknak nehezíthetik a magánéleti problémák is a munkahelyi stressz leküzdését.
Vezetőként figyelni kell a betegszabadságok megugrására a különösen megterhelő időszakokban (például projektek lezárása után), a hosszabb ünnepeket követő betegszabadságok számának növekedése is árulkodó, de az is, ha egy egész részleg egyszerre robban le – ezek a szervezeten belüli rendszerszintű problémákat jelezhetnek. A rendszerszintű problémákat pedig minél hamarabb érdemes kezelni, mielőtt még eszkalálódna a helyzet.
Kiégés, agyköd, munkahelyi stressz – Így küzdj meg vele!
Kiemelt kép: Getty Images