Bognár Edmond könyv tartalomgyártó interjú BookTok

„Olvasni márpedig menő dolog” – Bognár Edmond könyves tartalomgyártóval beszélgettünk

Bognár Edmond évek óta vezeti Edmond Könyvkuckója névre keresztelt olvasásnépszerűsítő Youtube-csatornáját, hétköznapjaiban pedig egy népszerű hazai könyvkiadó online marketingjéért felel. Idén a Nők Lapja Irodalmi díj zsűrijében is segítette a munkánkat, ebből az apropóból beszélgettünk vele változó irodalmi trendekről, emlékezetes olvasmányokról, a könyvklubok reneszánszáról és arról, hogy – hála a kreatív tartalomgyártásnak – a könyvek talán népszerűbbek a fiatalok körében, mint valaha.

Bevallom, én a kezdetek óta több platformon is követlek. Üde színfoltot jelentenek a lelkes, vidám ajánlóid az online könyvmoly közösségben. Mi volt az első kötet, amiről videót készítettél? 
A saját BookTube csatornámat 2019-ben kezdtem el vezetni. Előtte próbálkoztam bloggal is, ami számomra nem hozott kielégítő eredményt, valójában már akkor is inkább a videózás irányába kacsingattam. Inspiráló volt számomra Csecse Attila könyvajánló csatornája, ami bár azóta nem maradt meg ezen a vonalon, ettől függetlenül az én generációmnak sokat jelentett. Értem ezt úgy, hogy amikor mi elkezdtünk mozogni az online térben, akkor nem a TikTok volt a legnépszerűbb platform, hanem a Youtube. Már ekkor elhatároztam, hogy valamiképp tartozni szeretnék ehhez a könyves közösséghez, és 18 évesen végre bele is vágtam. Az első videóm egy Leiner Laura könyvajánló volt, ami azért is érdekes, mert most, a Nők Lapja 100 legjobb könyv zsűrijében is olvasnom kellett az írónőtől.

A TikTok időközben minden platformnál meghatározóbb szereplő lett a könyvkiadásban, beleértve a könyvek népszerűsítését is. A #booktok kulcsszót közel 40 milliószor használták a videóknál. 
A kezdetekkor bevallom, szkeptikus voltam a TikTok kapcsán, de épp, amikor regisztráltam, akkor kezdett kibontakozni igazán a BookTok is (a TikTok alkalmazás könyves szubkultúrája – a szerk.), így végül belevágtam. Már voltak a felületen külföldi tartalomgyártók és szuper könyves trendek, melyek kevesebb időráfordítással nagyon sok hasonló érdeklődésű nézőt vonzottak. A Youtube-ra hosszú idő előkészíteni egy könyvajánlót, háttér, forgatókönyv, megjelenés is kell hozzá, ellenben

TikTokon pár perc alatt a tízszeres nézettséget el lehet érni ugyanazzal a könyves tartalommal.

Volt olyan videóm, amit több százezren néztek meg, nagyon durva, és gyakorlatilag csak könyvekről beszélünk. Bár a TikTok erősebb, a Youtube-ot továbbra is jobban szeretem, mert személyesebben lehet ott beszélni egy-egy olvasmányélményről. 

Milyen típusú könyveket veszel leggyakrabban a kezedbe? Van kedvenc műfajod vagy szerződ?
Őszintén, mindenféle műfajból szeretek könyvet olvasni. Ez valahol előny, mert gyakran ragadnak el a hypolt, vagyis felkapott könyvek, illetve valahol kénytelen is vagyok ezekkel foglalkozni. Tehát elsősorban a BookTok szenzációkat mondanám, azon belül is a lélektani regények, a romantikus történetek vannak túlnyomó többségben a polcomon. A női irodalom, a női szerzők teszik ki az olvasmányaim legnagyobb százalékát, amit szerintem még a magyar szakról hozok.

Például van külön Virginia Woolf szekcióm, de nagy Elena Ferrante rajongó is vagyok, az összes könyve megvan életműszerűen.

A BookTok szerzők közül az abszolút kedvencem Adam Silvera, aki LMBTQ témájú könyveket ír, de lényegében mindenevő vagyok. Nekem is megvolt a vámpíros időszakom, szeretem a fantasy könyveket, most például engem is elsodort a Fourth ​Wing – Negyedik szárny című sárkányos könyv körüli láz.

Bognár Edmond könyv tartalomgyártó interjú BookTok

Fotó: Bognár Edmond

Számodra melyik könyv jelentette a legemlékezetesebb olvasmányélményt?
Tizedikes gimnazista nyaramon olvastam Margaret Mitchelltől az Elfújta a szél című könyvet. Ez volt az első olyan klasszikus, régi történet – 1936-os megjelenésű egyébként – amely rabul ejtett. Olyannyira, hogy utána végigolvastam a női világirodalom legszebb könyveit Austentől a Brontë-nővérekig. Emlékszem, gyerekként nagyon szerettem az Elfújta a szélből készült musicalt, amit a Szegedi Szabadtéri Játékok alkalmával láttam és akkor döntöttem el, hogy el szeretném olvasni a könyvet is.

Scarlett karaktere nagyon erős főhősnő,

aki a történet elején még tapasztalatlan tizenhatéves, majd házasságot köt, gyermekei születnek és közben túlél háborút, éhínséget. Hiába az ezer plusz oldal, engem teljesen berántott, sőt, azóta szeretem igazán a fejlődésregényeket. Amikor a könyv végén behajtod az utolsó oldalt is, és azt érzed, együtt öregedtél, növekedtél ezzel a karakterrel, átéltél vele évtizedeket. Ezért szeretem Ferrante Nápolyi regényeit is.

Kijelenthetjük, akár akarjuk, akár nem, a BookTok észrevétlenül hatást gyakorol irodalmi ízlésünkre. Befolyásolja a sikerlistákat, az új könyvmegjelenéseket, sőt, az adaptációk között is egyre több a BookTok szenzáció. Veled is előfordult már, hogy azért olvastál el egy könyvet, mert ezen a felületen láttad?
Az a könyv, amit a BookTok ajánlására olvastam el egyébként, Madeline Miller Akhilleusz dala című regénye volt. Magamtól talán sosem veszem kézbe, aztán jött az ajánlás, hogy LMBTQ sztori, sírni is lehet rajta és nagyon izgalmas, így utána úgy éreztem, muszáj nekem is elolvasnom. De ugyanígy a sárkányos történetek. Sosem gondoltam volna, hogy lesz idő, amikor már célzottan ezeket fogom keresni.

Rebecca Yarrost most mindenképp mondanám, ő az említett Negyedik szárny szerzője, de ott van még Sarah J. Maas, aki tündéres fantasyt ír, ő is nagyon pörög BookTokon manapság.

Észrevehetően visszaesett a Colleen Hoover-féle realista romantika és a romantasy zsáner, vagyis a romantikus fantasy könyvek vették át ezek helyét. Olyannyira, hogy a Goodreads – tavaly óta először – díjazza is a romantikus-erotikus fantasy történeteket. 

Most mi számít felkapott tartalomtípusnak a BookTokon?
Ami szerintem nagyon népszerű, azok az úgynevezett unboxing videók. Amikor a videókészítő csomagot kap és a felvétel alatt bontja ki, megmutatva a követőknek, milyen könyv lapult a dobozban. Nálam is ezeket nézik a legtöbben, illetve a csomagbontás mellett nagyon sokan szeretik az elolvasandó könyves listákat és a havi összegzőket. Amit még mindenképp megemlítenék, azok a tematikus videók, például nyári olvasmányok, legjobb krimik vagy lélektani regények, ezeket mondanám a legfelkapottabb BookTok tartalmaknak.

Orczy Emmától Szilvia Molnarig – Magyar írónők, akik külföldön lettek híresek.

Te hogy látod, mi a videós könyvajánlók sikerének titka?
Én úgy gondolom, a videós tartalom az, ami egyértelműen nézetté, kedveltté teszi ezeket az ajánlókat.

Videót tudunk hallgatni mosás, takarítás vagy utazás alatt, míg egy írott ajánlóhoz, kritikához idő kell.

Ez, hogy egyszerre több mindent is csinálunk, már a hétköznapi életmódunk része. Amíg lefőzöm a kávémat, gyorsan megírok egy emailt vagy válaszolok az Instagramon egy kommentre és így tovább. Én egyébként azért is szeretek olvasni, mert szerintem ez az egyetlen dolog, ami közben tényleg nem csinálok mást, csak a szövegre, a történetre koncentrálok. 

Fantasztikus programokat találtok ki a könyvmoly barátaiddal. A kedvencem a görög irodalmi est volt, de a Molybuborék klub is hiánypótló. Ennek keretében, ha jól tudom, olvasási maratont is szoktatok tartani.
A görög irodalmi est volt az egyik kedvenc eseményem a nyáron! A Molybuborék könyvklub egyébként baráti alapon született, nem terveztük, hogy legyen, egyszerűen így hozta a sors. A Nincs Időm Olvasni Kihívás kapcsán találkoztunk, az egyik budapesti rendezvényen derült ki, hogy egy városból érkeztünk. Aztán az elmúlt három évben nagyon családias lett ez a viszony a közös olvasásokkal, aztán már koncertre is együtt mentünk, kirándultunk, közösen szálltunk meg és hasonlók. Most már online kibeszélőink is szoktak lenni, sőt Pesten lett egy külön csoport is az egyik tag költözése okán. Nem hittük, hogy ez lesz abból, hogy hárman akarunk közösen olvasni egy könyvet.

Idén a Nők Lapja irodalmi díj programjában zsűriként is részt veszel. Milyen élmény volt a háttérmunka?
A Szegedi Ifjúsági Napokon készült velem egy interjú, és ott kérdezték, mire vagyok a legbüszkébb a könyves karrierem óta, és akkor pont ezt mondtam, hogy zsűrizhettem a Nők Lapjának. És tényleg így gondolom, ez a legnagyobb dolog, amit eddig ennek a könyves szférának köszönhetek. A feladatom az volt, hogy elolvassak tíz ifjúsági könyvet. Egészen addig, amíg nem nyitottam ki a csomagot, nem is tudtam, melyek lesznek ezek. Aztán kiderült, hogy sok olyan cím van, amit egyébként is el akartam olvasni. Miután végeztem minddel, a top három könyvet kellett kiválasztanom, ezek közül kerül ki majd a végső győztes. 

Ha egyetlen könyvet kellene ajánlanod az idei olvasmányaid közül, melyik lenne az?
Az idei nagy kedvencem A Rachel-eset Caroline O’Donoghue írónőtől. Ő egy ír szerző, még a nyaralás alatt olvastam, és nagyon rá tudtam hangolódni. A 2010-es világválság idején járunk, a főszereplő egy bölcsészlány, aki a könyvesboltban megismerkedik egy sráccal, James-szel. Legjobb barátok lesznek, össze is költöznek.

A könyv nagyon jól mutatja be, milyen a húszas éveid elején egyetemistaként tanulni, bulizni, együtt lakni, és milyen az, amikor a barátod jelenti a családod.

Ráadásul a szerző nagyon jól bánik a különféle intrikákkal, nagyon összetett a szereplők kapcsolatrendszere, és rájöttem, hogy ebben az írek egyébként igazán klasszak. Ez valódi kortárs női irodalom, az abortusz is kemény téma benne, és még egy sor ehhez hasonló tabut érint, pedig csak 320 oldalas. Jó a stílusa is, jól megragadja a generációja hangját a szerző, szóval nagyon-nagyon pozitív élmény volt. 

Szerinted miként változott az olvasás megítélése? Hogyan segítenek ezek az online platformok abban, hogy a könyvmoly címke újra trendi jelző legyen a fiatalok körében?
Ha valaki olvas, általában az a kép él róla, hogy magányosan, egyedül ücsörög a szobájában egy kávéval, introvertált és nem jár el otthonról. Ezzel szemben én, vagy mi, a Molybuborékkal vagy más könyvmolyokkal fogjuk magunkat és közösen olvasunk. Könyves kihívásokat, maratonokat, tematikus programokat szervezünk. Elmegyünk együtt kávézókba, fesztiválokra, koncertekre, táncolni, mi úgymond, a béna könyvmolyok.

Merthogy hosszú ideig ez tényleg ilyen volt, nem volt olyan, hogy hashtag, az olvasás menő.

És nagyon jó érzés, hogy végre megtapasztalhatom – és szerintem ugyanígy mások is – ezekben az online-offline közösségekben, hogy de, az olvasás márpedig menő dolog. És ezt szeretem is így hirdetni, hogy átjöjjön a csatornákon, hogy könyvmolynak lenni egy életérzés, ami manapság már nem szorul elvárások vagy keretek közé. Csak az a lényeg, hogy olvassunk és jól érezzük magunkat közben. 

„A végsőkig feszítem a húrt” – Interjú Paula Hawkins íróval.

Kiemelt kép: Bognár Edmond

Elindult Nők Lapja Olvasósarok nevű kortárs könyvklubunk! Gyere, csatlakozz, olvass velünk!

Nők lapja Olvasósarok kortárs könyvklub