női egészség

Szín, szag és állag: erről árulkodik a hüvelyváladék

Az egészséges hüvely váladékot termel – folyás a legtöbb nőnél rendszeresen előfordul, tehát egy teljesen természetes, normális folyamat része. Mivel gyakran tabuként tekintünk rá, hajlamosak vagyunk figyelmen kívül hagyni, illetve alábecsülni a szerepét, holott egészségünk szempontjából fontos jelentőséggel bír. 
  • A hüvelyváladékozásra (vagy folyásra) gyakran tabuként tekintünk, holott egy természetes és egészséges testi folyamat része. 
  • Mi számít normálisnak, és mikortól ad gyanúra okot hüvelyváladékunk mennyisége, színe, szaga és állaga?
  • Mutatjuk, hogyan támogathatjuk hüvelyflóránk egészségét!  

A hüvelyváladék a méhnyakon belüli mirigyek által termelődik. Legfontosabb funkciói a hüvely tisztán tartása, a fertőzések megelőzése, a természetes, savas környezet és az egészséges hüvelyflóra megteremtése. Mennyiségét nagymértékben befolyásolja a várandósság, a nemi érés, a fogamzásgátló használata, a menopauza és a menstruációs ciklus. (Az ovulációt például több nedvesség jelzi, míg a menstruáció utáni napokban kevesebb hüvelyváladék termelődik.)

A normál, egészséges hüvelyváladék:

  • vizes (vagy tojásfehérje-szerű), ragacsos, nyúlós és sűrű állagú is lehet,
  • sárgás foltot hagy a fehérneműn,
  • enyhe, nem túl erős szagú,
  • tejfehér vagy tört fehér színű.   

Kapcsolódó: ennyi mindenről árulkodhat a hüvelyváladék színe. 

Mikor jelez bajt a hüvelyváladék?

A váladékozás mennyisége egyénenként változó lehet – vannak, akik több, míg mások kevesebb folyást tapasztalnak, ami teljesen normális. Azonban nem árt résen lennünk és rendszeresen figyelnünk, hiszen különböző egészségügyi problémákra utalhat, ha a megszokottól eltérő változásokat tapasztalunk.

Ami gyanúra adhat okot:

  • a hüvelyváladék mennyiségének növekedése,
  • a váladék színének megváltozása,
  • kellemetlen, erős szag,
  • a textúra és az állag megváltozása,
  • égő érzés pisilés közben,
  • nem menstruáció okozta vérzés,
  • kismedencébe sugárzó fájdalom,
  • irritáció, viszketés, kiütés vagy fájdalom a hüvelyben, illetve annak környékén.

Lássuk, mennyi mindenről árulkodhat a hüvelyváladék megváltozott színe, állaga és szaga!

női egészség

Figyeljük rendszeresen, és vegyük komolyan testünk jelzéseit! (Fotó: Getty Images)

1. Bakteriális vaginózis

Az egyik leggyakoribb hüvelyi fertőzés a bakteriális vaginózis, ami erős, „halas” szaggal, vizelés közbeni égő érzéssel, hüvely körüli viszketéssel és szürke vagy zöldes színű hüvelyváladékozással jár. Jellemzően akkor fordul elő, ha túl sok baktérium szaporodik el a hüvelyben, illetve ritkán ugyan, de szexuális érintkezés útján is továbbadható.

Antibiotikumos kúrával szerencsére hatékonyan kezelhető, ám ha nem fordulunk vele orvoshoz, az teherbeesési nehézségekhez, kismedencei gyulladáshoz, illetve a nemi úton terjedő fertőzések magasabb kockázatához vezethet!

2. Gombás fertőzés (candida)

Ha sűrű, túrószerű, fehér vagy szürke, csípős szagú hüvelyváladékozást tapasztalunk, ha fájdalmas a szexuális együttlét, ha megduzzad, viszket és ég a hüvely, minden bizonnyal gombás fertőzéssel (candida albicans) van dolgunk. 

A fertőzés vény nélkül kapható krémekkel, hüvelykúpokkal és szájon át szedhető, gombaellenes gyógyszerekkel hatékonyan kezelhető. Ám ha nem múlnak a tünetek, valamint bizonyos időközönként visszatérnek, hosszabb ideig tartó gyógyszeres kezelésre, illetve Candida-diétára (ami egy immunrendszert és hüvelyflórát helyreállító, élesztőmentes étrend) is szükségünk lehet, így mindenképp forduljunk orvoshoz, ha a fenti tüneteket tapasztaljuk!

3. Trichomonas vaginalis

A trichomonas vaginalis (STI) egy antibiotikumos kúrával jól kezelhető, szexuális úton terjedő, nőket, férfiakat egyaránt érintő, nemi szervekben élősködő parazita okozta fertőzés, ami a hüvely mellett a húgycsővezetékben is okozhat kellemetlen tüneteket.

Legjellemzőbb tünetei a jellegzetes, kellemetlen szagú, nagyobb mennyiségű, sűrű, habos vagy buborékos, zöldes, sárgás és szürkés színű hüvelyváladék, viszketés és égő érzés a nemi szervek környékén, valamint csípő érzés vizeletürítés közben. Ha elkerülnénk a szövődményeket, mindenképp forduljunk kezelőorvoshoz, és vegyük komolyan az évenkénti nőgyógyászati szűréseket is, hiszen bizonyos esetekben a trichomonas vaginalis tünetmentes is lehet.

4. Chlamydia és a gonorrhoea 

Sűrű, bűzös és szürkés, zöldes, sárgás színű folyást a chlamydia és a gonorrhoea is okozhat. Tüneteik hasonlóak: a chlamydia egy antibiotikummal kezelhető, nemi úton terjedő betegség, amelyet a chlamydia trachomatis nevű baktérium okoz. Gyakran kíséri égő, csípős érzet pisilés során, valamint pecsételő, nem menstruációs eredetű vérzés. Ugyanígy a gonorrhoea, melyért a Neisseria gonorrhoeaebaktérium okolható.

Amikor nem fertőzés a ludas

A hüvelyben lévő jótékony baktériumok normál egyensúlya szexuális izgalom hatására is változhat, ami teljesen normális folyamat. Ugyanakkor érdemes odafigyelni más tényezőkre is – mutatjuk, mennyi minden okozhat még megváltozott hüvelyváladékozást!

  • Egy tárgy a hüvelyben, aminek nem kellene ott lennie (például egy elfeledett tampon, ami különösen veszélyes, hiszen olyan ritka, de súlyos betegségeket is okozhat, mint a toxikus sokk szindróma).
  • Vegyszer okozta irritáció, kiütések és allergiás reakciók.
  • Atrófiás vaginitis, egy menopauza utáni állapot, ami az ösztrogénszint csökkenésével, valamint a megvékonyodott, szárazabb hüvelyfallal áll összefüggésben.
  • Terhesség: ilyenkor a fertőzések kivédése érdekében több váladékot termelnek a méhnyakon belüli mirigyek.
  • Ahogyan feljebb is írtuk, ovuláció során szintén több, csúszósabb állagú hüvelyváladék keletkezik, ami a spermium útját segíti a megtermékenyítendő petesejtig.

Tippek a hüvely egészségéért

A váladékozás sokakat zavar, pedig egészségünk szempontjából nélkülözhetetlen és normális folyamat. A belső nemi szervek természetes öntisztulására nem érdemes tabuként tekinteni, hiszen nincsen nő, akit ne érintene.

Fontos kiemelni, mekkora szerepet játszik a női egészségben, ezért nincs benne semmi, ami szégyellnivaló lenne.

Ha nem tekintünk rá tabuként, az hosszú távon nemcsak a kezelőorvossal történő kommunikációt, de a rendellenes állapotok felismerését is megkönnyíti. 

Testünk öntisztító, természetes folyamatait ráadásul mi magunk is segíthetjük. Sokat tehetünk hüvelyflóránk egyensúlyáért, ha:

  • kerüljük az illatosított tisztálkodó szereket és betéteket,
  • kerüljük a szűk ruházatot,
  • légáteresztő fehérneműt viselünk,
  • szexuális együttlétek előtt és után is gondoskodunk a személyi higiéniáról,
  • rendszeresen járunk egészségügyi szűrésekre.  

Bátran mondhatjuk tehát, hogy a hüvelyváladék a női egészséget tükrözi, ezért minden esetben forduljunk orvoshoz, ha rendellenességeket észlelünk!

Kapcsolódó: a megfelelő bugyival egyes betegségeket is megelőzhetsz!

Kiemelt kép: Getty Images