orrszőr szőrtelenítés

Az orrszőrnek 3 fontos szerepe van, nem szabad szőrteleníteni

Főleg a férfiaknak kell szembenéznie azzal, hogy a korral egyre bokrosodik a szőrzet az orrukban, de a nők is szeretik eltávolítani az orrnyílásból a bosszantó szálakat. Kiderült, hogy ez nem is olyan veszélytelen szépészeti eljárás.
  • A bokros orrszőrzet valóban nem esztétikus, de a szőrtelenítésnek kellemetlen mellékhatása lehet – figyelmeztetnek az orvosok.
  • Az orrszőrnek 3 fontos feladata van, az egyik, hogy megszűri a pollent, port és mindenféle kórokozókat.
  • Ha nem szakszerűen szőrtelenítünk, akkor elfertőződhet a bőrfelület és gyulladások alakulhatnak ki.

Ahogy az egész testünkön, úgy az orrunkban is azért nőtt szőr, hogy végje a testünket, ráadásul az orr belseje nagyon érzékeny. Tele van erekkel, egy nyálkahártya is védi az orr belsejét, ami könnyen megsérül és nyílt terep lehet a kórokozóknak.

Az orrszőr legfontosabb funkciója, hogy megszűrje az orrunkon át a szervezetbe áramló levegőt a piszoktól, portól és baktériumoktól, vírusoktól. Az orrszőr tehát egy fizikai gát, hogy az allergénen, immunrendszert irritáló anyagok ne vagy csak kis mennyiségbe jussanak be a légutakba.

Riasztórendszer, ne szőrtelenítsd!

Az orrszőrnek van egy másik nagyon fontos feladata, ami megszűnik, ha kitépjük utolsó szálig a szőröket. Az orrszőr ugyanis jelez egy csikiző érzéssel, ha valami bele akarna menni az orrjáratokba, legyen az egy kicsi bogár, virágszirom, túl sok por vagy bármi más. Ilyenkor elindul az idegek között a kommunikáció és az a szervezetünk természetes reakciója a tüsszentés. Így hatalmas erővel megszabadulhatunk az orrunkba került veszélyes dologtól.

Ezen felül az orrszőrnek van egy hidratáló funkcioja is, hiszen a kilélegzett levegő az orrjáratban párát képez, a szőrszálak pedig bent tartják ezt a nedvességet. Így marad nedves és épp az orrnyálkahártya, a légutak, ha kiszáradnának, akkor megtelepednének és szaporodni kezdenének rajta a kórokozók.

orrszőr szőrtelenítés

Az orrszőr szőrtelenítése a fül-orr-gégészek szerint rossz ötlet (Fotó: Getty Images)

Ezért lesz nagyobb az orrunk és fülünk a korral.

Ha szőrtelenítés, akkor higiénia

Amennyiben úgy érezzük, hogy tarthatatlan az orrszőrhelyzet, akkor semmiképpen se otthon, saját kezünkkel próbálkozzuk a szőrtelenítéssel. „Nagyon fontos, hogy az orrszőrt szakember távolítsa el, ha már ennyire ragaszkodunk az epiláláshoz. Ha nem avatott kezek végzik a műveletet, akkor fertőzésveszélynek tesszük ki ezt az érzékeny érzékszervet. Rosszabb esetben olyan szövődményei lehetnek a helytelen szőrtelenítésnek, mint a szőrtüszőgyulladás vagy súlyos bőrgyulladás.” – állítja Dr. Nicole Aaronson amerikai fül-orr-gégész.

Vannak kíméletesebb módszerek

A orrszőr szőrtelenítésének sokkal szelídebb verziója a trimmelés. Vannak már apró, toll formájú orr- és fülszőrzetre való elektromos borotvák. Igaz, ez nem hoz olyan tartós eredményt, mint a gyantázás vagy a csipeszes módszer, de minimális a sérülésveszély általa.

Vegyük figyelembe, hogy gyantázáskor megsérül a hámréteg, és az új szőrszál kinövése közben szőrtüszőgyulladás is kialakulhat, ami az orrban rettenetesen fájdalmas,

az is előfordulhat, hogy fül-orr-gégészeti kezelést igényel, figyelmeztet az orvos.

Ha a szőr levágása mellett döntünk, akkor olyan ollót vegyünk, ami kifejezeten arcszőrzet formázására való, például szemöldökolló vagy a bajusz trimmelésére való eszköz, mert ezeknek le van kerekítve a vége. Bármennyire is vonzó, hogy a hegyes köröm- vagy bőrvágó ollóval essünk neki az orrszőrőknek, inkább szerezzünk be egy erre való eszközt.

A 6 leggyakoribb hiba, amit sokan elkövetnek szőrtelenítéskor.

Kiemelt kép: Getty Images, forrás: Huffpost