masnis blúz divat politika feminizmus

Az ártatlan kiegészítő, ami összeköti Diana hercegnét és Kamala Harrist

Az egyszerű divatkelléknek induló masni megjárta a feminizmus valamennyi hullámát.

„Jó, jó, de milyen ruhában volt?” – kérdezte a barátnőm, miután elmeséltem neki a Kamala Harris és Donald Trump közötti elnökjelölti vita főbb pontjait. Amikor közöltem, hogy a jelenlegi amerikai alelnök fekete nadrágkosztümben és fehér masnis blúzban volt, sokat sejtetően bólintott. Emlékszem, másnap hosszú elemző cikkek születtek arról, vajon mit üzen a jelöltek ruhája. Hogy megtudjuk, mennyire politikai kérdés a divat, elég, ha fellapozzuk a történelemkönyveket.

A középkorban törvények szabályozták, hogy a közemberek nem öltözhettek az osztályukon felül. A francia forradalom idején a proletárok és alacsony származásúak (sans-culottes) onnan kapták nevüket, hogy az úri viseletnek számító térdnadrág helyett hosszú nadrágot viseltek. Manapság viszont az öltözködés már nem kizárólag a társadalmi helyzetünkről árulkodik, hanem személyiségünket is kifejezi, vagy épp azt, mit gondolunk a világról.

Melania Trump és a masnis blúz esete

2016-ban Melania Trump fukszia színű, masnis blúza került a nemzetközi címlapokra, és azonnal elindultak a találgatások: vajon egy időtlen klasszikus újjászületésének vagyunk szemtanúi, vagy egy politikai és feminista ügy kunkorodott a hatalmas masniban? A volt first lady ugyanis az akkori második elnökválasztási vitán jelent meg az ominózus blúzban, néhány nappal férje, Donald Trump botrányos kijelentését követően, ami szerint a nőket nemi szervüknél fogva kell megragadni („grab them by the pussy”).

A kiszivárgott felvételt követően a masni látványa megosztotta az internet népét. Volt, aki egyszerű divatválasztásnak gondolta, más a stylistot sajnálta, és voltak, akik szerint szándékos lépésről volt szó. Melania a harmadik vitára is a megkötős blúzt választotta, ezúttal egy fekete nadrágkosztümmel kombinálva. A divatvilág felbolydult, pedig hol voltak még akkor a Kamala Harris ruhatárát elemző cikkek…

Királyi szerető indította útjára a masni karrierjét

A pussy bow vagy pussycat bow blúz gyökereihez egészen XIV. Lajos szeretőjéig kell visszamennünk. Louise de La Vallière hercegnő után sokáig Lavallière nyakkendőnek hívták ezt az ingnyak típust. A fáma szerint a hercegnőt olyannyira elvarázsolta a király nyakkendője, hogy úgy döntött, ő maga is tervez egyet szalagból. Nem sejthette, hogy három évszázaddal később nők generációi milyen árnyalt üzeneteket fognak közvetíteni divattervezői kísérletének köszönhetően.

masnis blúz divat politika feminizmus

A királyi család tagjainak kedvence a masnis blúz (Fotó: Max Mumby/Indigo/Getty Images)

A csinos gallér nagy karriert futott be, a huszadik század közepére pedig már a női alapruhatár fontos részét képezte. Már a harmincas években is feltűnt a St. Petersburg Times nevű újságban, ahol egy női szabásmintán ábrázolták a többféleképpen megköthető masnit. Az ötvenes években Coco Chanel és Yves Saint Laurent népszerűsítette a stílust saját kollekcióiban. A hatvanas években debütáló, a férfiak szmokingjához hasonlító női nadrágkosztümmel párosítva a pussy bow blúz új értelmet nyert.

Kapcsolódó: Kvíz – Felismered, melyik évtizedben volt divat?

1950 és 1970 között a harmincas-negyvenes nők aránya az amerikai munkaerőpiacon 25%-ról 46%-ra emelkedett. Hétköznapi szorongásuk, hogy mit viseljenek a munkahelyen, jövedelmező piaci résnek bizonyult. A masnis blúz egycsapásra a feminizmus könnyen felismerhető szimbólumává vált. A 70-es és 80-as években egyre több nő került vezetői pozícióba, és jobb híján a férfiak öltözete szolgált mintaként. A vezetői poszttal járó hatalom domináns megjelenést kívánt, és a nők úgy érezték: ahhoz, hogy komolyan vegyék őket, férfiként kell öltözniük.

A masnis blúz a nyakkendőt idézte, de lágyabb, nőiesebb formában.

A feminizmus társadalmi hullámzása ellenére a teljes emancipáció azért még odébb volt. Jó példa erre a korszak egyik legsikeresebb könyve, a Women’s Clothes for Success. A szerző, John T. Malloy blúz és nyakkendő viselését javasolta munkahelyi egyenruhaként az „ambiciózus” nők számára. Persze szigorúan szoknyás kosztümmel párosítva, hiszen „a nadrág nem megfelelő viselet az irodában”.

A férfi vezetők hozzáállása sem kövezte ki jóindulattal az egyenjogúság felé vezető utat, hiszen a korszakra jellemző volt, hogy a férfiaknak merev elvárásaik voltak a nők öltözködésével kapcsolatban. Elhíresült Richard Nixon 1973-as megjegyzése Helen Thomas riporter felé. Az amerikai elnök a nadrágjáért korholta az újságírót, mondván, ő a ruhákat részesíti inkább előnyben. A pussy bow blúz népszerűsége később királyi magasságokba emelkedett, hiszen előszeretettel viselte a női ruhadarabot Erzsébet királynő, Diana hercegné vagy újabban Katalin hercegné is.

A masnis blúz a hatalom jelképévé válik

„Pusztán azért, mert miniszterelnök az ember, még nem veszíti el a nőies tulajdonságait – ezek voltak Margaret Thatcher szavai egy 1985-ös interjúban. – Gyakran hordok masnit, olyan lágy … (és) meglehetősen csinos”. Ha valakitől távol állt a cukiság minden dimenziója, az valóban az Egyesült Királyság első női miniszterelnöke volt. Margaret Thatchert nem lehetett azzal vádolni, hogy nemét bármilyen formában előtérbe helyezte volna. A Vaslady azonban pontosan tisztában volt vele, hogy az öltözék a politikai kiállás fontos eszköze.

masnis blúz divat politika feminizmus

Margaret Thatcher masnis blúzban (Fotó: Robin Laurance/Photo Researchers History/Getty Images)

Kamala Harris is pontosan tudja ezt. Elnökjelölti kampánya során több alkalommal is megkötős blúzt viselt: a demokraták gyűlésén, a Trumppal való vita során, illetve különböző interjúkban. A divatszakértői verdikt egyértelmű:

Harris nem csupán vizuálisan törekszik arra, hogy különbséget tegyen közte és a volt elnök között.

Ruhaválasztásai mind azt sugallják, hogy profi, magabiztos politikus, aki tudja, mit akar, és aki nem a ruháival szeretné felhívni magára a figyelmet. Donald Trump elhíresült mondására nyilván ő is emlékszik, ahogy azok a nők is, akik a botrány után tömegesen kezdtek pussy bow blúzt viselni, hogy tiltakozzanak az akkor még elnökjelölt Trump ellen.

A divat jó ügyet is szolgálhat

A divat ikonikus darabjának megítéléséről jelenleg is vita zajlik. Míg viselői a hatalom és az egyenlőség feminista szimbólumának tekintik, kritikusai úgy gondolják, hogy a blúz fejet hajtás egy elnyomó, szexista kultúra előtt, amely még mindig megmondja, hogyan öltözködjön egy nő.

A masnis blúz erőteljes konnotációjához Európából is tudunk példát hozni.

Sara Danius, az irodalmi Nobel-díjról döntő akadémia első női vezetője egy fehér masnis blúzt viselt sajtótájékoztatóján, amit azután tartott, hogy az akadémia egyik tagját szexuális zaklatással vádolták. „Sara Danius és minden olyan nő támogatása érdekében, aki felveszi a harcot a zaklatással szemben, ma masnis blúzt viselek” – ilyen és ehhez hasonló üzenetek árasztották el azonnal a svéd közösségi médiát. A női szolidaritásnak köszönhetően, egy jó ügy érdekében a pussy bow újkori feminista szimbólummá vált.

Kapcsolódó: A divat királynője, aki örömmel provokált – Elsa Schiaparelli élete

Kiemelt kép: Win McNamee/Getty Images