Párkapcsolati konfliktus esetén általában nem magával a vitázással van baj, hanem azzal, ha nincs utána feloldozás.

Minden egészséges párkapcsolat része a konfliktus. Természetes, ha kialakul, hiszen két ember nem érthet egyet mindig, mindenben. Az egymás iránti érzelmek azonban gyakran elködösítik az ember ítélőképességét, és nem biztos, hogy jól méri fel az okokat vagy a várható következményeket. Kulcsfontosságú, hogy a vitától való félelem vagy a probléma elfojtása, szőnyeg alá söprése helyett tanuljuk meg jól kezelni a konfliktusokat.

Vita esetén kiemelt szerephez jut a kommunikáció, nem mindegy, hogy milyen mondatokat használunk. Ha hagyjuk, hogy eluralkodjanak rajtunk a negatív érzelmek, mint például a harag, csak ártunk a kapcsolatnak. Bármilyen nehéznek is tűnik az adott pillanatban, próbáljunk higgadtak, tisztelettudóak maradni, csakis így van lehetőségünk arra, hogy nyugodtan rendezzük a vitás kérdéseket.

Párkapcsolat: 7 mondat a konfliktus feloldására

Az alábbi mondatok segítségével elejét vehetjük a sárdobálásnak, amit aztán a párkapcsolat is meghálál. Mindenkinek vannak jogos igényei, szükségletei, amelyek nélkül nem tud partnerként funkcionálni. A másik meghallgatásának és megértésének hiánya viszont eltávolíthatja a két felet, ezért érdemes konszolidált mederben tartani a beszélgetést. Nézzük a segítő mondatokat!

1. Próbáljuk meg együtt megoldani!

A párkapcsolati viták nagy hányada torkollik hatalmi harcba, és a beszélgetés hevében nehéz arra fókuszálni, hogy mi is a valódi, eredendő probléma. Minden újabb érzelmi kitörés csak még távolabb viszi egymástól a feleket. Ha azonban azt érzékeltetjük a partnerrel, hogy közösen szeretnénk megoldást találni, akkor a megosztottság helyett a csapatmunka kerül előtérbe. A kapcsolódás pedig segíthet elmozdulni a holtpontról.

2. Ezt jól látod.

Az ilyen típusú kijelentésekkel kihúzhatjuk a helyzet méregfogát. Amint a partner úgy érzi, hogy meghalljuk, megértjük és figyelembe is vesszük az érveit, máris kevésbé lesz fűtött a kommunikáció.

párkapcsolat konfliktus megoldás

Konfliktus esetén kerüljük az érzelemkitöréseket! (Fotó: Getty Images)

Nehezebb úgy haragudni valakire, ha az illető őszintén, megértéssel hallgatja meg a gondolatainkat.

Unalmas már egyedül?

Ne várd ölbe tett kézzel, hogy a nagy Ő bekopogtasson az ajtódon – küldj neki személyre szabott meghívót! A Nők Lapja és a Randivonal most közösen segít társra találni. Kattints ide, és készülj a randira!

3. Segíts megértenem!

A konfliktus szinte biztos, hogy eszkalálódni fog, ha az egyik fél úgy érzi, nem hallgatják vagy nem értik meg. Ezzel a kifejezéssel viszont a védekezés vagy a másikra mutogatás helyett őszinte kíváncsisággal közelítjük meg a helyzetet. Ha további részleteket, információkat kérünk, a másik úgy érezheti, hogy számítanak az érzései, gondolatai.

Kapcsolódó: Ezek a viselkedésminták megássák a párkapcsolat sírját

Azzal, hogy minél jobban megpróbáljuk érteni a másik szempontjait, képesek vagyunk elvenni a konfliktus élét, és egyik fél sem arra fog figyelni, hogy kinek van igaza. Ha nyíltsággal közelítünk a másik nézőpontjához, elismerjük az érzései jogosságát, nem a védekezésre fog koncentrálni. Ezáltal megnyitjuk az utat egy termékenyebb beszélgetés felé. Ráadásul azt mutatjuk, hogy nem a vitát akarjuk megnyerni, fontosabb számunkra maga a kapcsolat.

4. Ha jól értem, azt mondod, hogy…

Itt lényegében ismétlésről van szó. A párkapcsolati viták általában akkor eszkalálódnak, amikor úgy érezzük, hogy félreértenek vagy ignorálnak minket. Ezzel a mondattal is csillapíthatjuk az indulatokat, mert azt mutatjuk, hogy szeretnénk jól érteni a másikat, nem csak üresen bámulunk rá, amíg nem kerülünk sorra.

párkapcsolat konfliktus megoldás

Közös problémamegoldásnál hamarabb lesz béke és nyugalom (Fotó: Getty Images)

Nem biztos, hogy tökéletesen megértjük egymást, hisz akkor nem is lenne vita, de az empatikus hozzáállás segíthet tisztábban látni a másik mondatait, cselekedeteit. Fokozhatjuk ezt még az így értetted? kérdéssel, de csak ha nem a másik mondatainak kiforgatása végett tesszük fel. Sokkal könnyebb közös nevezőt találni, ha hajlandóak vagyunk a partner perspektívájából szemlélni a dolgokat.

5. Muszáj szünetet tartanom, túlzottan feldúlt vagyok egy ilyen beszélgetéshez.

A mondat, amelyen nagyon sokan felháborodnak, és kikérik maguknak, hogy otthagyják őket. Pedig érdemes megjegyezni, hogy ez egy tökéletesen érvényes mondat egy érzelmileg felkavaró helyzetben. Az érzelemkitörés során stresszhormonok szabadulnak fel, és a testünk küzdj vagy menekülj üzemmódba kapcsol. Felgyorsul a szívverésünk, kapkodó lesz a légzésünk, és nem tudunk tisztán gondolkodni vagy akár hallgatni.

Ilyen állapotban gyakorlatilag lehetetlen hatékonyan kommunikálni.

Ha felismerjük a helyzetet, nyugodtan kérjünk egy kis időt, hogy higgadtabban térhessünk vissza a beszélgetéshez. De ne rohanjunk ki a szobából, és jelezzük azt is, hogy körülbelül mikor térünk vissza. Ne érezze úgy a másik, hogy nem érdekel minket az ő lelki állapota.

6. Legközelebb mit tudunk másképp tenni?

Ha tisztáztuk a problémát, a megoldás egyik legfontosabb kérdése, hogy mit tehetünk a hasonló helyzetek elkerülésére a jövőben. Ez egy nagyon fontos lépése a konfliktus alapos és hosszú távú rendezésének. Ne szalasszuk el!

7. Köszönöm, hogy hajlandó vagy beszélni róla velem!

A hála kifejezése is csillapíthatja az indulatokat, a pozitív megerősítés pedig segíthet, hogy a másik a jövőben is hajlandó legyen higgadtan megbeszélni a nézeteltéréseket az indulatos vitázás vagy a teljes elzárkózás helyett. A köszönet ráadásul a tisztelet jele is, ami még inkább a megértés és a mélyebb kötődés irányába mutathat ahelyett, hogy versengés alakulna ki a helyzetből. Aki biztonságosan érzi magát egy beszélgetésben, akkor is képes nyugodt maradni, ha érzékeny témáról van szó.

Párkapcsolati konfliktus esetén célszerű félretenni a kinek van igaza-kérdéskört, és helyette magára a kapcsolatra fókuszálni. Engedjük el magunkban a késztetést, hogy a másikat megbüntessük a viselkedéséért, és igyekezzünk felnőtt módjára kezelni a felmerülő problémákat. Csapatban mindig könnyebb dolgozni, mint magányosan puffogni az egyik sarokban. 

Kapcsolódó: Ezt az 5 hibát általában nem nézik el a nőknek a párkapcsolatban

Kiemelt kép: Getty Images

Unalmas már egyedül? Ne várd ölbe tett kézzel, hogy a nagy Ő bekopogtasson az ajtódon – küldj neki személyre szabott meghívót! A Nők Lapja és a Randivonal most közösen segít társra találni. Kattints a linkre, és készülj a randira!