Az időszakos böjt (azaz amikor a nap 24 órájából csak egy szűkebb, például 6-8 órás időablakban veszünk magunkhoz táplálékot) számos egészségügyi előnnyel járhat.
Ez a módszer segíthet a fogyásban, mivel a böjtölés időszaka alatt a test a saját zsírraktárakból nyer energiát. A böjt emellett javíthatja az inzulinérzékenységet, ami fontos a vércukorszint szabályozásában és a 2-es típusú cukorbetegség kockázatának csökkentésében.
Kutatások szerint a böjt hozzájárulhat a szív- és érrendszer egészségéhez is, mivel csökkentheti a gyulladást, a vérnyomást, a koleszterinszintet és a trigliceridszintet is. A böjtölés ezeken túl az autofágia nevű folyamatot is támogatja. Ez a sejtek megújulásával jár, így lelassíthatja az öregedési folyamatot, és csökkentheti bizonyos betegségek, például a rák kockázatát.
Mindezek miatt az elmúlt években az időszakos böjtöt nemcsak mint a karcsú test, de mint a hosszú élet forrását is kezdték emlegetni. Egy új, nagyszabású amerikai állatkísérlet viszont arra utal, hogy a táplálék ilyen jellegű megvonása nem jár automatikusan növekvő élettartammal.
Egerek és böjt
Kutatók most 960 nőstény egér esetében értékelték a fokozatos kalóriakorlátozás és az időszakos böjt hatásait. Vizsgálatuk megerősítette a korábbi tanulmányok eredményeit, amelyek azt állítják, hogy ha a testet időnként kalóriadeficitben tartjuk, az esetenként hosszabb életet eredményezhet.
Kutatók az egerek különböző csoportjait különböző kalóriaértékű ennivalón tartották, voltak, amelyeket böjtöltettek.
Azok az egerek, amelyeknél a legnagyobb kalóriacsökkentést alkalmazták, átlagosan közel negyedét veszítették el testsúlyuknak, és körülbelül 9 hónappal tovább éltek, mint a normál étrenden lévők.
A kutatók szerint ugyanakkor a genetika sokkal nagyobb szerepet játszott abban, hogy mely egerek élték meg az öregkort. A böjtöltetett egerek egy része ugyanis nem élt igazán hosszú ideig, mert valamilyen betegség korábban elvitte őket. Azok az egerek viszont, amelyeknek több fehérvérsejtje volt, nagyobb eséllyel éltek tovább, függetlenül attól, hogy böjtöltek-e vagy sem, sőt, esetükben előnynek mutatkozott a valamivel nagyobb testtömeg. Így a hosszú élet esetükben inkább genetikai meghatározottságú volt.
Az, hogy miért segítette a rendszeres böjt vagy a jelentősen csökkentett kalóriabevitel egyes egereket abban, hogy tovább is éljenek, míg másokat nem, még mindig kérdéses. Sőt újabb kérdéseket vet fel. Már csak azért is, mert az állatkísérletek eredményei nem egy az egyben ültethetők át a mi fajunkra.
Mire jó az időszakos böjt?
Függetlenül attól, pontosan mekkora szerepe van a hosszú élet elérésben az időszakos böjtnek, az biztos, hogy ez a táplálkozási forma számtalan módon támogatja egészségünket. Segít a testsúly csökkentésében és fenntartásában anélkül, hogy kalóriákat kellene számolnunk, mivel a szűkebb időablakban – többnyire – kevesebb kalóriát veszünk magunkhoz, emellett egy sor egyéb egészségügyi előnnyel rendelkezik.
Ha szeretnéd te is a mindennapjaid részévé tenni, haladj kis lépésekben.
Ne kezdj azonnal azzal, hogy kihagysz egy teljes étkezést. Először csak próbáld meg késleltetni a reggelit, vagy előrébb hozni a vacsorát, hogy megszokd a hosszabb étkezések közti szüneteket. Folytasd úgy, hogy naponta 12 órán keresztül böjtölsz, és 12 órán keresztül ehetsz, például este 7 után már nem eszel, és reggel 7-kor reggelizel. Ez egyszerű és természetes módja annak, hogy megismerkedj a böjtöléssel. Amint mindez kényelmes lesz, lassan növelheted a böjt időtartamát.
Figyelj a tested jelzéseire! Az időszakos böjt fokozatos bevezetése lehetővé teszi, hogy megfigyeld, hogyan reagál rá a szervezeted. Ha fáradtnak vagy ingerültnek érzed magad, próbáld finomhangolni az étkezések időzítését. A böjtölés során fontos, hogy a nem böjtölő időszakban tápanyagban gazdag, egészséges ételeket fogyassz. Fókuszálj ilyenkor a fehérjében gazdag, lassan felszívódó szénhidrátokat tartalmazó, és egészséges zsírokban gazdag ételekre, hogy hosszabb ideig tartsd fenn az energiaszintedet.
A böjtölés során különösen fontos a megfelelő folyadékbevitel. A víz, a cukormentes tea és kávé segíthet fenntartani az energiaszintet és a jó közérzetet.
Ha teljesen új számodra az időszakos böjt, ne alkalmazd minden nap. Kezdd heti 2-3 nappal, és fokozatosan növeld a böjtölős alkalmak számát, amint hozzászoksz.
Ebben a korábbi cikkünkben arról írtunk, hogy a böjtöt is kellő körültekintéssel érdemes csak kipróbálni.
Kiemelt kép: Getty Images