idős nő csalás

Idős nőket fosztanak ki egy új, kegyetlen módszerrel

A csalók sajnos egyetlen országban sem tétlenkednek. Újabban főleg idős, könnyen becsapható nőket szemelnek ki maguknak, majd azt hazudják nekik, hogy a szeretteik bajba kerültek.

Az Egyesült Királyság, az Egyesült Államok, Ausztrália és Kanada utcáin új módszerrel csalnak ki pénzt az áldozatokból. Idős kínai nőket keres meg egy háromfős banda, majd kantoni nyelven elmondanak neki egy kitalált történetet. Egyfajta színházat adnak elő, de a cél az áldozat megrémítése, összezavarása és kifosztása.

A csalás egyik áldozata, Mungnee a hatvanas éveiben jár és Londonban él. Éppen jógázni indult, amikor elé penderült egy síró nő a nyugat-londoni Harrow Roadon. A csaló kantoni nyelven megkérdezte, ismer-e Mungnee egy hagyományos kínai gyógyítót a környéken, mert beteg férjének szüksége lenne rá. Ekkor gyorsan megjelent egy második kantoni nyelvű csaló is, aki azt állította, hogy ismeri a gyógyítót, és felajánlotta, hogy elviszi őket hozzá.

Az idős nőt halálra rémítették

Mungnee-t szinte magukkal ragadták, majd egy csendesebb mellékutcában egy harmadik nő csatlakozott hozzájuk. Ő azt állította, hogy a gyógyító rokona, és most azonnal elmegy hozzá megnézni, tudja-e fogadni a beteg férjet. Mungnee a két másik csalóval együtt megvárta, míg visszaért, de az már nem a férfiról, hanem róla kezdett információkat sorolni. A csaló azt mondta, hogy

a misztikus gyógyító a varázserejének hála Mungnee állapotát is felmérte így ismeretlenül, tudja, hogy fájni szokott a jobb lába, és hogy a házasságában gondokkal küszködik.

Ezután pedig azt mondta, hogy Mungnee olyan átok alatt van, amelynek következtében a fia a következő három napban balesetet szenved és meghal. A sokkot kapott nővel ezután közölték, hogy a misztikus gyógyító el tudja érni, hogy a fiú megmeneküljön a végzetétől, de ehhez sok pénzre és aranyra lesz szükség. Mungnee tegyen egy marék rizst, készpénzt és ékszereket egy zacskóba, majd küldje el a gyógyítónak: mindent vissza fog kapni, csak előbb a misztikus doktor megáldja azokat. 

A csalás magasiskolája

Az egyik nő haza is sietett Mungneevel, hogy segítsen neki összeszedni az ékszereit, majd a bankba is vele tartott, hogy 4000 fontot vegyenek fel készpénzben. Az egészet betették egy táskába, egy ugyanolyanba, mint amilyen a csalónál is volt. Mungnee nem vette észre, amikor a két táskát kicserélték, s ő már csak egy darab téglával, egy szelet tortával és két üveg vízzel a táskában ért haza. Az ellopott tárgyak egy része nemzedékek óta a családban volt, anyja örökölte őket. Mungnee végül bevallotta fiának, hogy átverték, aztán feljelentést tett a rendőrségen. Ott kiderült, hogy nagyon sok egészen hasonló csalás történt az utóbbi időben.

A kínai hiedelmeket használják ki

Egyre több nagyvárosban a rendőrség már plakátokon hirdeti, hogy senki ne dőljön be az áldásos csalóknak, azaz azoknak, akik áldást ígérve kérnek el értékes tárgyakat és pénzt az áldozatoktól, arra hivatkozva, hogy a gyógyítónak meg kell áldania azokat. Anqi Shen, a Northumbria Egyetem jogászprofesszora és

egykori kínai rendőrtiszt úgy véli, az áldásos átverés a spirituális hiedelmeket használja a maga céljaira.

A kínai emberek ugyanis hajlamosak megőrizni néhány értékes ékszert, különösen aranyból, ezüstből, jade-ből készült darabokat, mert úgy tartják, hogy védelmező erővel bírnak. Emiatt az áldozatok számára hihető, hogy a tárgyaik azok megáldása után még nagyobb védelmet nyújtanak majd. Ha pedig ez nem lenne elég, az egyik átvert idős hölgy családtagja szerint a csalás során szkopolamint, az ördög leheletének nevezett drogot adhattak be az anyjának, amitől ébren maradt ugyan, de gyanúsan engedelmessé vált (a szert gyakran alkalmazzák hasonló esetekben). A rendőrség szerint az is hatásosabbá teszi az átverést, hogy az áldozathoz korban, anyanyelvben, rasszban hasonló emberek közelednek, ugyanolyan neműek, mint ő, így nem jut eszébe gyanakodni.

Mit tehetünk a csalások ellen?

Nagyon fontos, hogy akárhány évesek is vagyunk, mindig legyünk elővigyázatosak. Az utcán ne álljunk szóba idegenekkel, még akkor sem, ha azt állítják, hogy valamelyik szerettünkkel történt valami. Az efféle értesítéseket mindig hivatalos személyek, leinformálható rendőrök adják, nem az utca embere.

Akárhová is hívnak, ne menjünk, inkább kérjünk hangosan segítséget.

Telefonon vagy emailen pedig végképp ne higgyük el, ha fenyegetnek, zsarolnak, pénzt kérnek tőlünk. Soha ne adjuk meg a címünket, a banki adatainkat, ne áruljuk el, hogy egyedül vagyunk otthon vagy hamarosan el fogunk utazni. Ha gyanús levelet, hívást kaptunk, vagy az utcán állítottak meg, mielőbb értesítsük a rendőrséget a 107-es telefonszámon vagy a 112-es segélyhívón keresztül.

A következő cikkben szakértő magyarázza el, mit tehetsz még a csalások ellen.

Kiemelt kép: Getty Images