— SZPONZORÁLT TARTALOM —
Attól, hogy nem beszélünk róla, az inkontincencia nem tűnik el, sőt. Segítségkérés, kivizsgálás nélkül javítani sem lehet rajta. Bár világszerte 400 millió embert érint, az inkontinencia nem betegség, csupán egy állapot. Amit helyre lehet hozni, de ehhez először is tisztában kell lenni az okokkal és a következményekkel. Érdemes szembenézni a tünetekkel további hallgatás és halogatás helyett.
Több minden is okozhat inkontinenciát
Nézzük először is, melyek a leggyakoribb tényezők, amelyek akaratlan vizeletvesztést okozhatnak. A legnyilvánvalóbb közülük a terhesség és a szülés utáni állapot. A várandósság során a hormonális változások felpuhítják, tágítják a medencét, emellett jelentős plusz súly nehezedik a medencefenékre és a gátizmokra, amelyek a szülés során megnyúlhatnak, megsérülhetnek.
A hat hetes regenerációt követően előfordulhat, hogy az anyuka nem tudja uralni az izmait.
Ha a nőgyógyász mindent rendben talált a hüvely és a méhnyak táján, akkor szakember segítségével érdemes belevágni az intimtornába, az izmok visszaerősítésébe. Olykor hónapok kellenek a megfelelő eredményhez, de megéri, hiszen az akaratlan vizeletvesztést az egyre erősödő izmok segítségével akár teljesen meg is lehet szüntetni.
Az akaratlan vizeletvesztés és a változókor
Érdekes módon az inkontinenciával legközelebb a változókor környékén találkozunk. Itt ismét a hormonális változások játsszák a főszerepet. Menopauza idején a hüvelyi és húgyúti szövetek szárazabbá, rugalmatlanabbá válhatnak, illetve elvékonyodhatnak. A medencefenék izmai meggyengülnek, hiszen nem stimulálja őket annyi ösztrogén. Ugyanúgy a nőgyógyászati kivizsgálás és az intimtorna az, ami segíthet, esetenként helyileg alkalmazható szerekkel vagy hormonpótlással kiegészítve.
Amikor betegség áll a háttérben
Az inkontinencia nem kizárólag a hormonoktól és a szaporodási ciklusunktól függ. Okozhatják betegségek is, például diabétesz, ami nemcsak a vizelet mennyiségét növeli meg, de rendellenes hólyagérzékenységet is okozhat. A húgyúti fertőzések is felelősek lehetnek az akaratlan vizeletvesztésért, a baktériumok ugyanis folyamatosan ingerlik a húgyhólyag belsejét, emiatt gyakoribb a vizelési inger és az inkontinencia is.
Mindezek mellett érdemes odafigyelni a testsúlyra is:
az elhízás olyan plusz hasi zsírréteget okoz, ami hatással van a hólyagműködésre is. Egészséged érdekében muszáj tartani a számodra ideális, egészséges súlyt. Ha problémákba ütközöl, vizsgáltasd ki magad, akár az is kiderülhet, hogy cukorbetegség vagy anyagcserebetegség áll a háttérben és azért nem tudsz lefogyni.
Az idegrendszer szerepe az inkontinenciában
Azt, hogy a húgyhólyag, a medenceizmok miként működnek, bizonyos idegrendszeri károsodások is befolyásolhatják. Ha az agy vagy az idegek megsérülnek, nehézkessé válhat az agyból a hólyag és a gátizmok felé küldött üzenetek fogadása. Azaz nem jelez a szervezet, ha megtelt a hólyag, esetenként pedig akkor sem, ha vizelés során nem ürült ki teljesen. Parkinson-kór, stroke vagy szklerózis multiplex is okozhat ilyen panaszokat.
Az inkontincencia típusai
Most, hogy a fő okokat tisztáztuk és körüljártuk, érdemes megismerkedni azzal, hányféle akaratlan vizeletvesztés létezik. A leggyakoribb a stressz inkontinencia, ami nevetés, tüsszentés, ugrálás hatására csorgó vizeletet jelent. A legtöbb nő életében legalább egyszer tapasztalta már ezeket a tüneteket. Az ok nagyon egyszerű: az izmok, amelyek az egészséges medencéért és vizelettartásért felelnek, a korral, különböző terhelések vagy betegségek hatására meggyengülnek. Minden izom ellustul, ha nem edzik, így az akaratlan vizeletvesztéssel szemben intimtornával lehet felvenni a harcot.
Ha éjjel is pisilni kell
A másik inkontinencia típus a késztetéses. Gyakran húgyúti fertőzés vagy vesekő hatására alakul ki, fő tünete pedig az, hogy hiába rohan a beteg a vécére teli hólyaggal, nem ér időben oda. A sürgető vizelési kényszer nappal és éjszaka is jelentkezhet, a hólyag hiperaktivitását pedig csak kivizsgálás után tudják kezelni. Többféle módszer is rendelkezésre áll az okoktól függően, a megfelelő folyadékbeviteltől kezdve a hólyagtréningig bezárólag, de van, hogy sebészeti eljárásra van szükség. Időnként az is előfordul, hogy valakit mind a kétféle típusú inkontinencia érint, ilyenkor kevert tünetegyüttesről beszélünk.
Adjuk át a megfelelő információkat!
Az inkontinenciával kapcsolatos felvilágosítást már az iskolában el kellene kezdeni. Mivel nagyon gyakori problémáról beszélünk, nagy az esélye, hogy a baráti körből, családból többeket is érint, csak senki sem mer beszélni róla. Az akaratlan vizeletvesztés iskoláskortól mély szégyenérzetettel jár,
de segítséget nehéz kérni. Így viszont arról sem tudhatsz, milyen sok sorstársad él.
Ideje, hogy elkezdjünk nyíltan beszélni az inkontinenciáról és azokról a lehetőségekről, amelyek segítenek megszüntetni, csillapítani, élhetőbbé tenni ezt az állapotot. Az intimtornával kapcsolatban nőgyógyászok és erre külön képzett szakemberek, gátizom specialisták tudnak segítséget nyújtani, a helyesen végzett gyakorlatok pedig nemcsak a húgyhólyag, de a hüvely és a végbélnyílás izmait is megerősítik.
Szánj magadra ennyi időt!
Mindössze napi öt perc edzés hatalmas változást hozhat, és jelentősen csökkentheti a szivárgás kockázatát. Az inkontinencia tüneteinek kezelésére pedig ott vannak még a védőbetétek, a vékony betétek, a pelenkanadrágok. Az erre a célra kifejlesztett betétek szagsemlegesítő hatásúak és képesek a hirtelen érkező, a sűrűbb vértől eltérő folyadékot elnyelni és magukba zárni. „Tekintsd meg a TENA Lady termékoldalát, ahol megtalálhatod a hozzád illő terméket, illetve ingyenes termékmintát rendelhetsz.”
Kiemelt kép: TENA Lady