A valódi elválást nagyon sokszor megelőzi az érzelmi válás, amikor a pár még „papíron” együtt van, de valójában nem párként élnek. Sőt, olyan is előfordul, hogy a pár nem is szakít végül, hanem ebben az érzelmileg nagyon nehéz helyzetben ragadva fenntartja a kapcsolatot. Az elhidegülés, vagyis az érzelmi válás akkor szokott bekövetkezni, amikor egyik fél sem tud vagy akar több energiát és időt abba fektetni, hogy megmentse a kapcsolatot.
Elkényelmesednek, beletörődnek a helyzetbe. Együtt élnek, mert megszokták, az egyikük beteg, vagy mondván, hogy kicsi gyerekeik vannak, esetleg anyagilag így éri meg – rengeteg oka lehet, hogy egy pár évekig vagy akár évtizedekig így éljen. Szerencsés esetben ez az időszak csak átmeneti, de ehhez az kell, hogy legalább a pár egyik fele felismerje, hogy változtatásra van szükség.
Több utat is választhatnak ekkor: terapeutához fordulhatnak, a környezetük segítségét kérhetik, vagy maguk próbálhatnak átevickélni ezen a krízisen. Ha az eltávolodás viszont csak az egyik félt rázza meg, és a másik nem akarja megmenti a viszonyt, akkor valóban a válás, szétköltözés, végleges szakítás marad az egyetlen út. Ezúttal azt gyűjtöttük össze, melyek azok az intő jelek, amelyek az érzelmi válásra figyelmeztetnek!
Az érzelmi válás 10 intő jele
Ha a következő jelek közül néhányat már észrevettél a kapcsolatodon, akkor sincs veszve semmi. Innen is visszafordítható még a teljes eltávolodás, elkerülhető a válás.
1. Megszűnnek a bensőséges beszélgetések
A párkapcsolatokat két szélsőséges viselkedés teszi gyakran tönkre: az egyik a túlkontrollálás, a másik a teljes érdektelenség. Váláshoz vezethet az is, ha állandóan ellenőrzöd a másikat, és az is, ha egyáltalán nem közeledsz a másikhoz, nem beszélgetsz vele, nem érdeklődsz felőle.
Ha felszínessé és formálissá váltak a beszélgetéseitek, akkor az érzelmi intimitás már nem igazán van jelen a kapcsolatotokban. Az, hogy ki mikor ér haza, mit fog vacsorázni, vagy ki hozza el a gyerekeket az iskolából, nem valódi beszélgetés… Ha a tartalmas, érzelmeket is érintő beszélgetéseket elhagyjátok, annak válás lehet a vége, úgyhogy vezessétek be újra a vacsora melletti cseverészést!
2. Már nem vagytok összetartó csapat
Amennyiben valami probléma felmerül – legyen az egy beázás-felújítás, a megélhetéseteket vagy a család egészségét veszélyeztető krízis –, fontos, hogy csapatként küzdjetek meg vele. Ha már nem tudod őt bevonni vagy nem is akarod, akkor az az elhidegülés igen egyértelmű jele. Ha még tudjátok egymást támogatni, segíteni nehéz helyzetekben, és kiálltok egymásért, akkor még nem kell félned a válástól!
3. Párhuzamos életet éltek
Egyre kevesebb a közös programotok, nem jártok együtt társaságba vagy kettesben randizni? Hiába éltek egy fedél alatt, valójában külön éltek. Sportoljatok együtt vagy legalább beszéljétek meg, az utóbbi időben milyen film vagy olvasmány tetszett nektek. Akár cseréljetek könyveket egymással! Jó ötlet lehet egy olyan regényt, sorozatot említeni, amiben hasonló problémával küzd a pár, mint ti. Akár jó beszélgetésindító is lehet.
4. Már nem konfrontálódtok
Bárki bármit mond, a vitatkozás, egy-egy hevesebb veszekedés igenis fontos egy egészséges kapcsolatban. Nem azt mondjuk, hogy ocsmányságok egymás fejéhez vágása, a beszólogatás vagy pocskondiázás rendben van, de a szenvedélyes érvelés igen! Vannak megosztó dolgok, amiket nem lehet (vagy csak keveseknek sikerül) kávézás és sütimajszolás közben megbeszélni, és ezzel nincs baj. Probléma akkor van, ha már azt érzitek, hogy vitatkozni sincs értelme.
5. Ritkulnak az érintések, ölelések
A testi intimitás ugyanolyan fontos, mint az első pontban említett érzelmi intimitás. Nem feltétlenül a rendszeres és sok szex jelenti ezt, mert kielégítő szexuális élet mellett is lehet valaki magányos egy kapcsolatban. Az olyan érintések is fontosak, mint a reggeli pusziszkodás, ölelés vagy egymás kezének megfogása séta közben. Kísérletek támasztják alá, hogy az embernek létszükséglete az érintés – születésétől élete végéig. Ne mondj le róla te sem!
6. Csökken az érdeklődésetek egymás felé
A legtöbb párkapcsolati terapeuta azt tanácsolja, az esküvő után is rendszeresen randizzunk a párunkkal. Nem szabad lemondani ezeket a programokat munkára vagy más eseményre hivatkozva. Igyekezzünk évente egy-két alkalommal pár napra kettesben elutazni!
Ezek az együtt töltött órák, napok, a közös élmények nagyon fontosak a kapcsolódás szempontjából. Ekkor tudhatjuk meg azt is alaposabban, hogy mi történik a másikkal a munkában, de átbeszélhetjük a párkapcsolatot érintő kérdéseket is. A kíváncsiság, érdeklődés kifejezése mindig lehet egy új szikra.
7. Többnyire magányosnak érzed magad
A válság intő jele, ha rendszeresen magányosnak érzed magadat. Az is red flag, ha együtt vagytok éppen, valamit közösen csináltok, de te inkább máshol lennél valaki mással. A magányosság érzésétől időről időre mindenki szenved – még egy egyébként boldog párkapcsolatban is –, de erről mindig beszélni kell.
Kapcsolódó: Ha az egyik fél eltávolodik – 4 jel, hogy a párod már nem szerelmes
Talán a párod is pont így érez, és együtt ki tudjátok találni, mi lenne a megoldás. Egy új kapcsolódási formára lesz szükségetek, de csak olyan kapocs fog segíteni, ami mindkettőtöknek tetszik. Lehet az teniszezés, kártyázás, vendégek meghívása vacsorára, kirándulás barátokkal vagy egy hosszabb, kettesben megtett utazás.
8. Kapcsolaton kívül keresel érzelmi támogatást
Egy rossz napon előbb hívod fel egy haverodat vagy a testvéredet, anyukádat, minthogy megbeszéld a pároddal, milyen nehéz időszakon mész át? Ez azt jelenti, hogy otthon már nem kapod meg az elég vagy a neked megfelelő figyelmet és érzelmi támogatást. Mondd el, hogy mostanában előbb kérsz meg mást, hogy segítsen, mint őt, és mondd el, szerinted ez miért lehet. Kérdezz rá, hogy szerinte min kellene változtatnotok!
9. Fel-feljönnek a régi sérelmek
Ha nem tudtad magad túltenni egy régi problémán, az azt jelenti, hogy még időre van szükséged. De ha ezek a sérelmek évek után is felszínre törnek, azzal magadat és a társadat is kínzod. Ha ketten nem tudtok túllépni a bizalomvesztésen, sértettségen, akkor érdemes szakemberhez fordulni, aki kívülállóként hatékony tanácsokat adhat. Válás előtt mindenképp adjatok esélyt a szakember tippjeinek!
10. Már nem terveztek együtt
Minden kapcsolatban fontosak a közös célok, a jövő tervezgetése. Ha nincs közös jövőképetek, akkor a bizonytalanságtól egyre többet fogsz aggódni. Az is lehet, hogy csak tudat alatt, de ez mindenképp gond. Egy izgalmas közös terv felpezsdíti a kapcsolatot, lefoglal benneteket, és okot ad a több és jobb kommunikációra is. Ezáltal egyéb problémákra is fény derülhet, ami segíthet tisztázni a helyzeteteket!
5 kérdés, amit csak egy stabil párkapcsolat bír el – Ti hogy álltok ezekkel a témákkal?
Kiemelt kép: Getty Images