A kutatók a flörtölés paradoxonának nevezték el azt a jelenséget, amelynek során az a fél, akinek féltékennyé kellene válnia, és emiatt a korábbinál jobban értékelnie a párját, nem így cselekszik. Pedig korábbi pszichológiai tanulmányok során a kutatók bizonyították, hogy az emberek általában jobban érdeklődnek az olyan partnerek iránt, akik vonzónak vagy kívánatosnak tűnnek mások számára.
Erre a legjobb példa egy zsúfolt bár, ahol a férfiak nagy része ugyanarra a szép nőre hajt, nemcsak a külseje miatt, de azért is, mer láthatóan mások is szívesen töltenék vele az idejüket.
A csinos nőből egyfajta trófea lesz, és azé a dicsőség, aki hazaviszi. Ezért ha egy randipartner érdektelennek tűnik, vagy a hosszú távú, kicsit ellaposodott kapcsolatban a másik készpénznek veszi a párját, jó ötlet lehet némi féltékenységet gerjeszteni, ami beindítja a védelmező, birtokló ösztönöket. Hiszen nemcsak abban mérjük a társunk értékét, amilyennek mi látjuk őt, de abban is, amit mások visszajeleznek felénk. Csak úgy látszik, nem minden esetben.
A flört és a féltékenység vissza is üthet
Az új vizsgálat során a kutatók azt figyelték, hogyan reagálnak az emberek, amikor mások flörtölnek a partnerükkel. Összesen 132 embert teszteltek le 20 és 42 éves kor között. Mindannyian végignézték egy VR-szemüvegen keresztül, ahogy párjuk vagy randipartnerük egy idegennel flörtöl egy zsúfolt bárban. Ezt követően a résztvevőket arra kérték, hogy értékeljék a partnerük iránt érzett szexuális vágyukat, a kapcsolat fenntartására irányuló vágyukat, és azt is, hogy hajlandóak lennének-e elüldözni a versenytársakat párjuk mellől.
A harag rossz tanácsadó
A vizsgálat azon pontján, amikor valaki érdeklődést mutatott a résztvevők partnerei iránt, mindenkiben megnőtt a riválisok kiiktatásának vágya. Eközben viszont csökkent a kapcsolat fenntartása iránti vágyuk és szexuális érdeklődésük is. A kutatók szerint ennek az a magyarázata, hogy
amikor féltékennyé válunk, érzelmileg elszakadhatunk partnerünktől,
emiatt pedig nincs kedvünk még több energiát a kapcsolat fenntartásába fektetni. Tehát a felhorgadt birtoklási vágy nem arra késztet, hogy jobban odategyük magunkat a kapcsolatban, hanem inkább a bosszúállásra, legyen szó akár a riválisról, akár a párunkról.
Legyünk óvatosak
Azt a kutatók is elismerték, hogy a főként fiatal egyetemi hallgatókat vizsgáló tanulmányuk nem merít elég nagyot a társadalomból ahhoz, hogy törvényszerűségeket fogalmazhassanak meg. Arra viszont fényt derít, hogy nem jó ötlet szándékosan féltékennyé tenni a partnerünket. Lehet, hogy kívánatosabbnak lát majd minket, de
könnyen előfordulhat az is, hogy elveszti a bizalmát,
és nem megerősíteni akarja a kapcsolatot, hanem inkább lazítani rajta. Így óvatosan tanácsoljuk a barátnőnknek, hogy tegye csak féltékennyé mostanában közömbösnek tűnő férjét, és mi is inkább az őszinte megbeszélés felé induljunk, ha javítani szeretnénk a saját kapcsolatunkon.
Honnan tudhatod, féltékenység vagy irigység áll a harag mögött? Nem ugyanaz a kettő!
Kiemelt kép: Getty Images