Aki ellenérzéseket táplál a halloween magyarországi ünneplése iránt, talán még az is egyetért velünk abban, hogy a tökfaragás bizony remek móka. Mégis, bár a szebbnél szebb töklámpások szívet melengetőén pislákolnának az ablakokban, erkélyeken és a belső udvarban is, sokan nem mernek nekiállni a kreatívkodásnak az esetleges csalódást elkerülendő. Pedig, mint minden hasonló tevékenység esetében, itt is magán az alkotás folyamatán van a hangsúly, nem az elkészült dísztök esztétikai értékén.
Ezt szem előtt tartva, ugyanakkor meghallva a DIY szellemiséggel még éppen csak barátkozók segélykiáltásait, összegyűjtöttünk néhány pofonegyszerűen megvalósítható, mégis elképesztően ötletes tökfaragási mintát. De előbb röviden bemutatjuk a tökfaragás történetét, ugyanis még minket is meglepett, milyen érdekességekre bukkantunk ezzel kapcsolatban.
A tökfaragás rövid története
Igaz, hogy mára világszerte igen elterjedt, hogy otthonainkat faragott tökökkel díszítsük az évnek ezen időszakában, eredetileg valóban egy angolszász (kelta) ünnephez kapcsolódik a töklámpás szimbóluma. Ez egy, az október 31-ei (szintén a holtakat ünneplő) halloweeni vallási rituálé és néhány népi babona keveredésével született hagyomány. A Wikipedia szerint először Írország és Skócia területén a samhain nevű ünnep idején faragtak arcokat tökökbe.
Ezeknek a díszeknek az volt az elsődleges funkciója, hogy az ebben az időszakban igen aktívnak tartott szellemeket és alvilági lényeket távol tartsák az emberek otthonaitól. De a régi keresztények is megtalálták a módját, hogy kapcsolódjanak ehhez az ősi és népszerű ünnephez: ők már azt mondták, hogy a zöldségből faragott lámpások a pokolban égő keresztény lelkek szimbólumai.
És ha mindez nem volna elég, a tökfaragás hagyományához sokan egy magyar történetet is társítanak.
Ez egészen az Árpád-korig nyúlik vissza, mintegy ezer évvel ezelőttre. A legenda szerint Salamon trónviszályban állt I. László királlyal. Ezért Salamont az uralkodó a visegrádi vár tornyába záratta, és Salamon a cellájának ablakába egy tökhöz hasonló világítótestet helyezett (ez valamilyen állati hólyag, olajjal átitatott papír, vagy zsíros hártya lehetett valójában, nem tök). Egyesek szerint innen ered a mondásunk, miszerint valami „fénylik, mint Salamon töke”. Szóval mégsem szentségtörés magyar emberként tököt faragni – no pláne, ha olyan mókás, szép vagy érdekes díszt készítünk, mint az alábbiak.
Egyszerű halloween tök minta
Nem, nem becsapás. Nem lesz szó madárijesztőről, vámpírokról, részletgazdag temetői életképről, robotokról és szörnyekről sem. Mégis, ezekkel az egyszerű, ám annál frappánsabb mintákkal ugyanolyan (vagy még őszintébb) elismerést zsebelhetsz be, hogy legközelebb már te magad is várni fogod, hogy végre eljöjjön a halloween és megcsillogtathasd tökfaragó-tudásodat!
Figyelem! Minden egyes alkalommal azzal kezdjük a tökfaragást, hogy a tök tetején léket vágunk, azt félretesszük, kikanalazzuk a zöldség belsejét. Ezután viszont elő a filccel és ceruzával! Rajzoljuk meg az alábbi minták bármelyikét. Ha készen vagyunk, helyezzük a tökbe teamécsest, fedjük le a félretett „kalapjával”, és már kész is a teljesen egyedi halloweeni díszünk! Ki gondolta volna, hogy mégis őstehetségek vagyunk?
1. Gyertya vagy lángnyelv
A gyertyát vagy lángnyelvet mintázó töklámpások, amellett, hogy könnyű őket elkészíteni, működésük közben sem rémisztőek. Kifejezetten elegáns benyomást is kelthetnek, így akár még néhány hétig (ameddig a zöldségek engedik) kint is hagyhatjuk őket, hadd díszelegjenek!
2. Gomba
Izgalmas látványt nyújthat egy olyan „gombalámpás”, ami több tök egymásba forgatásával és azok minimális díszítésével készül. Ehhez érdemes laposabb, hosszúkásabb tököket választani, majd a gombaformákat ezekből ügyes kivágásokkal, egymásba forgatással megalkotni.
3. Egérház
Az egérház-tök azért is lehet sokak kedvence, mert egy igazi megúszós, ám nagyon látványos végeredményt adó dísz. Az egérházhoz csupán néhány lyukat kell vájnunk a tök testébe, majd azokba kis egérdíszeket elhelyezni. Már kész is, és milyen hátborzongató!
4. Állatmancs
Amennyiben vannak háziállataink, jó ötlet lehet őket is valamilyen módon megjeleníteni a dekorban. Arról nem is beszélve, hogy a gyerekeknek mennyire tetszeni fognak ezek a tökök. Rengeteg állatmancs-sablont találhatunk az interneten, ezeket kinyomtatva és körberajzolva könnyedén megoldhatjuk a tökfaragást.
5. Stilizált macskafej, szellem, denevér, pók stb.
Ki mondta, hogy muszáj élethű mintát faragnunk? Szinte bármi, ami a halloween tematikájához köthető, helyettesíthető egy-egy stilizált formával. Ne nehezítsük meg a saját dolgunkat, keressünk stilizált mintákat, és vágjuk ki azokat a tökből! Ez, amellett, hogy végtelenül egyszerű, biztos sikert arat a kisebbek körében.
Ezek lesznek az idei halloween legtrendibb jelmezei.
Kiemelt kép: Getty Images