- A randevúzási döntéseinket legtöbbször az érzelmek vezérlik.
- Csapongás helyett érdemes racionális elvek mentén dönteni.
- Némi erőfeszítés árán megfejthetjük a titkot: kire is vágyunk valójában?
Lehetetlen manapság sikeresen randizni. Teljesen mást akarnak, mint én. Elég volt a felesleges párbeszédekből. Nincsenek normális emberek? Csupán néhány példa a reakciók közül, amikor a sikeres randizás kerül szóba. Valamennyi igaznak tűnik, így érthető a kollektív frusztráció.
Teljesen másképp randizunk, mint korábban
Az online ismerkedés térhódításával alapvetően megváltoztak a randiszabályok. A boltban való egymásba botlás, a hivatalban való közös várakozás vagy a házibulik pezsgő hangulata helyett ma klikkelés van, húzogatás, emojik küldése. Tökéletesre komponált bemutatkozó szövegek, Insta-kompatibilis fotók, steril digitális felületek.
Míg korábban ráértünk izgulni az első randi előtt, manapság
már akkor ránk tör a szorongás, amikor válaszolunk a regisztráció utolsó kérdésére.
Biztos jó lesz ez a válasz? Nem mutat túl sokat a kép? Megemlítsem szegény macskát vagy inkább titkoljam el?
Ha nagyjából elégedettek vagyunk a profilunkkal, a következő hatalmas akadályt a potenciális partnereké jelenti. Amíg az ismerkedés elején elégedettek vagyunk a lehetséges jelöltek számával, a lelkesedés hamarosan csalódottságba fordul, mert kiderül, hogy a premium selection valójában a futottak még kategóriának is kevés lenne.
Minden keserű randi tapasztalat, ghostingolás, kimerítő párbeszéd után úgy érezzük, hogy még egyet nem tudunk elviselni. A randiapp-kiégést némi frissítő szünet után a kutyaharapást szőrével módszerrel kezeljük: regisztrálunk egy másik felületre.
Tévútra visznek az érzelmeink
A randizás olykor felhőtlen, olykor gyötrelmes folyamatában többnyire teljesen az érzelmeinkre hagyatkozunk. Keressük a kémiát, szimpátiát, szenvedélyt, azt a bizonyos sistergést, amelynek reményében újabb és újabb esélyt adunk a bimbózó kapcsolatnak. De mi van akkor, ha tévúton járunk, és az emóciók helyett inkább tudományos szempontból közelítenénk meg a randizást?
Vegyük fel a képzeletbeli fehér köpenyt, és legyünk a saját szívünk kutatói!
Melyek a párkapcsolati viselkedés figyelmeztető jelei? A pszichológus elárulja.
Sokaknak talán túl számítónak, hidegnek tűnik a tudományos megközelítés, hiszen a szerelmet nem lehet képletekre, algoritmusokra bízni. Kivéve persze, ha a Patrick Dempsey által alakított szerelmi guru ír nekünk képletet a Bridget Jones harmadik részéből.
Mesebeli fordulat híján kénytelenek vagyunk saját kézbe venni a randizást, méghozzá laboratóriumi körülmények között. Ha jól végezzük a feladatot, valószínűleg több megfontolt döntéssel és kevesebb szívzűrrel számolhatunk. Ez már önmagában megérné, nem igaz?
Randizzunk tudományosan!
A sikeres randi alapszabályok lefektetésekor bátran támaszkodj a tudományos módszerekre, hogy hosszabb távon egyértelműbb, hatékonyabb válaszokat kaphass. Nézzük az egyes lépéseket!
1. Megfigyelés
Bármilyen tudományos kísérletbe fogunk, az első lépés mindig a megfigyelés, adatgyűjtés. A randitudományok nyelvére fordítva ez azt jelenti, hogy figyeld meg a saját viselkedésed, a szokásaid, a preferenciáid. Kihez vonzódsz tipikusan? Miért tér vissza Gábor az életedbe mindig pont akkor, amikor egyedül vagy? Milyen párkapcsolati kommunikáció működött számodra sikeresen? A szisztematikus adatgyűjtést ezúttal magadon kell elvégezni. Jó ötlet lehet valamilyen naplószerűséget vezetni, ahol a leírt tapasztalatok segíthetnek felismerni a kapcsolati mintákat.
Ha például minden második randipartnernél feltűnik az érzelmileg elérhetetlen kifejezés, érdemes elgondolkodni a választásaidon. Ugyanígy ha visszatérően leírod, hogy úgy érzed, meg kell mentened a másikat, nagy eséllyel szeretsz Teréz anya lenni a kapcsolataidban.
2. Hipotézis felállítása
Miután elegendő megfigyelési anyagot gyűjtöttél, ideje felállítani az elméletet az adatok alapján. A randizás tudományában ez azt jelenti, hogy a múltbeli kapcsolatok alapján összeírod a feltevéseidet, hogy milyen változások vezethetnek jobb eredményre. Kiderül például, hogy minden ismerkedés elején mélyen hallgatsz arról, hogy milyen kapcsolatot szeretnél. Az esetek többségében ez félreértésekhez vezetett.
Ha úgy érzed, hogy el tudnál már köteleződni, érdemes minél hamarabb tisztázni, hogy nem kalandot keresel. Így vállalod, hogy milyen preferenciák mentén randizol, másfelől a másik is tisztában van a motivációddal, és még időben eldöntheti, hogy folytatná az ismerkedést vagy nem.
3. Kísérletezés
A tudományos randizás legizgalmasabb része a kísérletezés, ami olyan mint egy kóstoló: káros következmények nélkül kipróbálhatod a különböző ízeket, játszhatsz az aromákkal, hogy a végére kialakuljon a sorrend, ami tükrözi az ízlésed.
Mivel a kísérletezés remek lehetőség, hogy új információkat gyűjts magadról, nem érdemes robotpilóta üzemmódban folytatni, hiszen így valószínűleg ugyanazokat a köröket futod majd le, mint eddig. A csalódások, rossz tapasztalatok dacára
érdemes minden ismerkedést őszinte kíváncsisággal megközelíteni,
mert nem tudhatjuk, mi fog történni.
Ebben a fázisban lehet a legjobban kilépni a komfortzónából. Mi lenne, ha ezúttal tényleg randiznál az utánad kepesztő Zsolttal, akit ugyan nem kell megmenteni, de vonzó és mindig megnevettet? Minden új ismerkedés, kapcsolat lehetőség az új elmélet felállítására, és arra, hogy megértsd magadat. Pusztán azért, mert eddig egy típushoz vonzódtál, nem jelenti azt, hogy ennek így is kell maradnia. Minél jobban megismered a kapcsolati énedet, annál hamarabb kiszűröd, ki való hozzád és ki nem.
4. Az eredmények elemzése
Minden kísérlet után időt kell szánni az adatok feldolgozására, megismerésére. Működött a hipotézised, történt valami számodra meglepő a randi során? Milyen érzés volt nem a „típusoddal” randevúzni? Milyen reakciót kaptál, amikor közölted a másikkal, hogy nem kalandot keresel?
A tapasztalatok higgadt összegzése, analizálása óriási segítség lehet abban, hogy módosíts az elméleteiden, változtass a feltevéseiden. Bátran ismerd be, ha már nem akarsz megmentő lenni vagy azt, hogy mégsem olyan fontos a partner társadalmi háttere, mint korábban gondoltad.
Idővel felismered, hogy milyen tulajdonságokat értékelsz egy potenciális társban,
és milyen viselkedésformák gyengítik vagy erősítik a kapcsolati kötődésedet. Ahogy más területen, a randizás során se lesz minden kísérlet biztos siker, a vele járó tapasztalatok azonban elvezethetnek a majdani jó eredményekhez.
Miért is ne aratnád le a babérokat a saját magadról készített randitanulmány alapján? Természetesen nem arról van szó, hogy fakír módjára tedd kockára az érzelmeidet, inkább tekints tanulási folyamatként a randevúkra. Ha nem félsz szembenézni önmagaddal, előbb-utóbb a te Patrick Dempseyd is feltűnik majd a sarkon – a saját tudományos képletét lobogtatva.
Unalmas már egyedül? Ne várd ölbe tett kézzel, hogy a nagy Ő bekopogtasson az ajtódon – küldj neki személyre szabott meghívót! A Nők Lapja és a Randivonal most közösen segít társra találni. Kattints a linkre, és készülj a randira!
Kiemelt kép: Getty Images