- A szezonális hajhullás ártalmatlan és természetes folyamat.
- De van, amikor érdemes orvoshoz fordulni vele.
- Mutatjuk, milyen módszerekkel tehetsz a bosszantó hajhullás ellen!
A falevelekhez hasonlóan hajunk is egyfajta cikluson megy keresztül, amely aktív növekedéssel, éréssel kezdődik, és a hajhullás jelenti a végét. Bár nincs bombabiztos tudományos magyarázat arra, hogy miért hullatunk több hajat ősszel, mint más évszakokban, több elmélet is létezik a jelenséggel kapcsolatban. Egy tanulmány kimutatta, hogy júliusban van a legtöbb szőrszálunk az úgynevezett telogén fázisban, vagyis a szőrszálak nyugalmi állapotában.
Hajszálaink egy része általában hónapokkal később, jellemzően ősszel kezd kihullani, ami a tudósok szerint minden bizonnyal az évszakváltással járó környezeti tényezők mellett a kevesebb napsütés miatti hormonális változásoknak is köszönhető. Persze más okok is hozzájárulhatnak a kellemetlenséghez, többek között a túlzott stressz, a nyári napkárosodás, a megfelelő étrend hiánya, a helytelen életmódbeli szokások és még sorolhatnánk.
Fontos, hogy különbséget tudjunk tenni mindezen okok és az őszi hajhullás között. Míg előbbiek komolyabb segítséget igényelnek (orvoshoz kopasz foltok esetén érdemes fordulni, illetve akkor, ha a hullás egy meghatározott területen – például a homlok vonalán – lokalizálódik), addig a szezonális hajhullás természetes folyamat, és egy kis odafigyeléssel könnyedén kordában tartható.
Tippek őszi hajhullás ellen
Az anyatermészettel nem lehet vacakolni, de ha mégis aggódsz az őszi hajhullás miatt, mutatjuk, miként nyújthatsz egy kis extra segítséget a hajkoronádnak!
1. Figyelj a kiegyensúlyozott étrendre!
Mivel hajunk elsősorban egy kreatin nevű fehérjéből áll, a zöldségekben, gyümölcsökben és fehérjékben gazdag étrendért nemcsak az immunrendszerünk lesz hálás a hidegebb hónapokban. A magas fehérjetartalmú sovány húsok, ómega-3 zsírsavban gazdag halfélék, a dió, a B- és D-vitaminban bővelkedő natúr joghurt, az avokádó, a zab és a citrusfélék fogyasztása kutatások szerint természetes módon képes serkenteni a hajnövekedést, miközben a hajhullást minimalizálja.
2. Pótold ezeket a vitaminokat!
De nem érdemes megállni a fehérjéknél. A vitaminok – különösen a vas –, döntő szerepet játszanak a haj egészségében. A vas hemoglobint termel a vörösvértestekben, ami oxigént szállít a szervezetben, segítve ezzel a sejtek növekedését és helyreállítását. Tehát ha nincs elég vas a szervezetünkben, hajunk is veszít az erejéből, és a szokásosnál több szőrszálunk hullik ki.
Így, ha módunkban áll, fogyasszunk minél több vasban gazdag élelmiszert, például spenótot, kelkáposztát, retket, céklát, csirkemájat és tojást! A hőmérséklet csökkenésével és a rövidülő nappalokkal párhuzamosan egyre több időt töltünk a négy fal között, ennek eredményeként a keratintermelést szabályozó D-vitaminból is kevesebb lesz a szervezetünkben. A hajunk is meghálálja, ha kiegyenlíthetjük ezt a hiányt, így bátran csempésszünk étrendünkbe gombaféléket, zsíros halakat, görög joghurtot és narancsot is!
3. Kerüld a feszes frizurákat!
Akár tél van, akár nyár, a kontyot és a lófarkat biztos, hogy nem hálálja meg a hajkoronánk. Ha gyakran hordjuk így a hajunkat, az a szőrtüszők tartós feszülése mellett a hajhullás veszélyével is fenyeget. Sőt, a hajnövekedést is gátolhatja. Persze nem baj, ha alkalomadtán szigorú kontyba kötjük a frizuránkat, de ősszel, a hajhullás időszakában célszerűbb inkább lazábban összefogni, esetleg befonni a tincseket. Ezek ugyanúgy megfogják az éppen kihullni készülő hajszálakat, mégsem terhelik túl a hajhagymát.
4. Masszírozd át a fejbőrödet!
Az egészséges fejbőr az erős hajnövekedés alapja. A rendszeres masszázs serkenti a vérkeringést, ezzel pedig több tápanyagot és oxigént juttat a hajgyökerekhez. Vagyis a hajnövekedés folyamatát is felturbózhatjuk egy kicsit, ha nem felejtjük el kényeztetni a fejbőrünket – mondjuk esténként, egy kellemes film nézése közben.
Kapcsolódó: További táplálkozási tippek hajhullás ellen
Ha éppen hajat mosol, masszírozz az ujjaiddal, ha pedig száraz a hajad, használj hajnövekedést serkentő masszírozó kefét! Ezt a legtöbb drogéria polcán megtalálni, és amellett, hogy használata igencsak kellemes, a felesleges zsiradékot, a szennyeződéseket és az elhalt hámsejteket is eltávolítja a fejbőrünkről.
5. Kérj időpontot a fodrászhoz!
Egyre több időt vesz igénybe reggelente a frizurád elkészítése? A levegő nedvességtartalmának csökkenése miatt hajunk hajlamosabbá válik a töredezésre, míg az esőzések és a páratartalom viszkető fejbőrhöz és korpásodáshoz vezethet. Az ilyen és ehhez hasonló, jellemzően őszi hőmérséklet-ingadozás miatt hajunk szerkezete hol kitágul, hol pedig összehúzódik, ami sűrű gubancok és rakoncátlan, elvékonyodott tincsek formájában is visszaköszönhet ránk.
Szerencsére elég egy kis frissítő vágatás.
Ettől, amellett, hogy a fejbőröd is megkönnyebbül, újra gyerekjáték lehet az otthoni hajformázás! Ha úgy érzed, többről van szó esetedben, mint szezonális hajhullásról, mindenképp konzultálj kezelőorvossal is a lehetséges okokról és kezelési tervekről!
Kapcsolódó: További tippek téli hajhullás ellen
Kiemelt kép: Getty Images