Anyukás fórumokon szinte izzottak a billentyűzetek, miután rákérdeztem, hogy vajon csak az unokatestvérem reagálja-e túl, hogy nem meri a gyerekét egy nappal az iskolai szünet előtt hazahozni Németországból. Azt állította, a határon sem engedik át az autót, amiben tanköteles gyerek ül. Nyomozásba kezdtem, és miközben az igazsághoz közelebb kerültem, volt olyan kint élő kisgyerekes anyuka, akinek minden kedvét elvettem a kint maradástól, mert nem tudta, hogy ez vár rájuk is.
A szünetek miatt megtriplázódott repülőjegyárak különösen érzékenyen érinthetik Európa más országaiban élő honfitársainkat, akik legalább az iskolai szünetekben szeretnének hazalátogatni, nagyszülőkkel, unokatestvérekkel találkozni. Bár lehet, hogy a kontinens szerencsésebb felén keresik a kenyerüket, azért nekik sem mindegy, mennyit kell egy-egy hazaútra kifizetniük.
A legkézenfekvőbb megoldásnak a néhány nappal hamarabb történő útrakelés tűnik, mert akkor még normál árú repülőjegyet lehet venni, ám ez az opció a legtöbb nyugat-európai országban szóba sem jön, sőt kizárt. A legtöbb régióban nem történhet meg, hogy a szülő csak lazán leigazolja a szünet előtti-utáni egy-két napot, különben súlyosan megbírságolják.
Még a repülőtérről is visszafordíthatnak
A legszigorúbb intézkedések e téren Németországban vannak érvényben. A legtöbb iskolában szünetek előtt küldenek egy levelet, hogy biztosan ne írjon egy szülő sem a szünet meghosszabbítására vonatkozó kérvényt, mert úgysem engedélyezik. Tartományonként eltérő ugyan a szabályozás, de például
Berlinben olyan szigorúan veszik a szünet környéki igazolatlan hiányzás ügyét, hogy a rendőrséget is bevonták.
A szünet kitörése előtt pár nappal rendszeresen rendőrök grasszálnak a repülőterek check in sorainál. Ha 16 év alatti gyereket látnak, kiszedik a sorból és igazoltatás után megkérdezik a szülőt, a gyermek melyik iskolába jár. Ezután felhívják az intézményt, hogy megkérdezzék kapott-e engedélyt a tanuló a hiányzásra. Ha a tanár igényt tart a gyermek jelenlétére, a rendőrség akár azonnal be is viheti az iskolába a kiskorút. Ez a kis fuvar elég megrázó lehet egy gyerek számára. A szülőket pedig az akár ezer euróra felkúszó büntetés sokkolhatja, és az is, hogy természetesen nem szabad felszállniuk a repülőgépre.
Ha ti nem utaztok, akkor íme néhány gyerekprogram az őszi szünetre!
Németországban élő magyar anyukák szerint végülis fair a rendszertől, hogy nem támogatják, hogy a szülő „okosba” megoldja az olcsóbb repülőjegy megszerzését. „Ugyan fájdalmas, hogy háromszoros áron kell hazautaznunk, de amikor kiköltöztünk ide, ezt is vállaltuk. Nagyon jó ugyanakkor a német rendszerben, hogy öt évre előre ismert a tanrend, tehát akár most is lefoglalhatnám a két év múlva esedékes utunkat.” – mesélte egy potsdami, magyar anyuka.
Sokan utaznának haza a szünetben
Egy berlini édesanya szerint a sok külföldről betelepült és ma már német állampolgár miatt kellett bevezetni ezt a szabályt. „Vannak olyan körzetek, ahol valószínűleg, ha meglenne rá a lehetőség, nem sok gyerek menne iskolába szünet előtt és után. Valahol ennek megálljt kellett parancsolni. De az egyszeri utazó szemszögéből azért mégiscsak meglepő a rendőrség bevonása.”
Németországban a szülői munkaközösségek is felháborodásukat fejezték ki
a szerintük is túlzó intézkedések miatt. A rendőrség bevonását traumatizálónak nevezték, ám azt mindenki elismeri, hogy a reptéri akcióknak és a határellenőrzéseknek működik az elrettentő funkciója, azóta ugyanis a legtöbb család nem meri kockáztatni a büntetést és az intézkedéssel járó kellemetlenségeket.
Egyébként évközben egyáltalán nem nevezhető szigorúan a hiányzások igazolása Németországban. Ha beteg volt a gyermek, elhiszik a szülőnek, ha ír egy emailt róla, hogy a gyereknek otthon kellett maradnia pár napot. Kizárólag a szünetek környékén jellemző ez a szigor.
Hollandiában sem engedélyezett a szünetek környéki távolmaradás, Londonban pedig már tíz éve is napi nyolcvan fontos bírsággal számolhatott, akinek nem sikerült visszaérnie a szünet utáni első tanítási napra.
De mi a helyzet idehaza az iskolai szünetekkel?
Magyarországon az iskola házirendjében kell szabályozni a tanuló távolmaradásának, mulasztásának, késésének igazolására vonatkozó rendelkezéseket. Vagyis a tanuló késésének, mulasztásának szabályozása helyi, intézményi szintű döntést igényel, amelyet a házirendben kell rögzíteni.
Tehát itthon az intézménytől függ, hogy hány napot igazolhat a szülő,
ezért akadnak kisebb-nagyobb eltérések az iskolák között. Van, ahol félévente öt napot, máshol évi tizenöt napot is leigazolhat a gondviselő. Ha szeretünk utazni, iskolaválasztás előtt érdemes tehát a házirenddel is megismerkedni. Főleg, hogy van olyan magyar állami iskola, ahol a házirendben ugyanaz szerepel mint a szigorúbb német tartományoknál: szünetek előtt és után nem elfogadható a szülői igazolás.
Hajviselet és divat az osztályban – Meddig szólhat bele az iskola?
Kiemelt kép: Getty Images