Az intim törlőkendők világszerte népszerű higiéniás termékek. De vajon jót is tesznek az egészségünknek?
  • Az elmúlt években több olyan módszer is elterjedt az interneten, amelyek a hüvely egészségét célozták meg, holott a valóságban épp az ellenkezőjét érhetjük el velük.
  • A hüvely egy öntisztuló szerv, kendő nélkül is végzi a feladatát.
  • Az intim törlőkendők tényleg megnövelhetik a hüvelyi- és húgyúti fertőzések kockázatát? 

Nemrég írtunk arról, hogy a hüvelyváladék előrejelezhet bizonyos egészségügyi állapotokat, jelenléte ugyanakkor egy normális, természetes folyamat része. Ennek ellenére elterjedt tévhit, hogy az úgynevezett folyás fertőzésekkel jár, ezért számtalan olyan káros módszer látott napvilágot, ami a hüvely egészségével kecsegtet.

Ilyen többek között a menstruációs ciklus és a hormonháztartás szabályozását ígérő, kristálykövekből készült jónitojás, ami a hüvelybe felhelyezve fejti ki hatását – állítólag. A közelmúltban Gwyneth Paltrow életmód-márkája, a Goop is reklámozta a módszert, ám mivel az orvosok kifogásolták a tojással kapcsolatos állításokat, és a vagina szempontjából kifejezetten egészségtelen, fertőzésveszélyes gyakorlatnak ítélték, a bíróság 145 000 dolláros büntetést szabott ki a színésznőre.

Hajmeresztő módszerek

Az elmúlt években a jónitojáshoz hasonlóan elterjedtté vált a vaginagőzölés technikája is, ami nem más, mint forró, gyógynövényekkel teli vödör fölötti ülés vagy guggolás. A gőz ekkor behatol a méhfalba, elősegítve ezzel a hüvely tisztulását és a hormonok, valamint a hüvely pH-értékének egyensúlyát.

Az eljárást Paltrow márkája is népszerűsíteni kezdte, minek következtében egyre több hollywoodi híresség ugyanígy tett. A nőgyógyászok azonban ettől a módszertől is óva intenek, hiszen egyrészt teljesen felesleges, másrészt kifejezetten veszélyes is lehet, hiszen amellett, hogy égési sérüléseket okozhat, a hüvelyben található jótékony baktériumokat is elpusztítja.

Vagyis éppen ellenkezőleg hat, mint ahogyan a módszer követői ígérik.

De ott vannak az interneten megrendelhető, szivar alakú, szintén nagyon káros madura botok is, amelyekről azt terjesztik, hogy megszüntetik a szagokat és a hüvelyváladékozást. Említésre méltó továbbá egy még hajmeresztőbb módszer, az előflórás joghurtba mártott tampon is, amiről azt ígérik, hogy a visszatérő hüvelygomba ellen hat.

A szakértők szerint a lactobacillusok tényleg jót tesznek a hüvelynek, de a joghurtban lévő tejsavbaktérium-törzs nem ugyanaz, mint ami alapvetően megtalálható az egészséges vaginában – vagyis a fertőzések elkerülése érdekében ezt se próbálja ki senki!

Vajon miért küzdenek annyian visszatérő hólyaghuruttal?

Az intim törlőkendőkben rejlő kockázat

Azonban van egy, a fentieknél jóval elterjedtebb és ártalmatlanabbnak hitt dolog, ami szintén a hüvely egészségét, frissességét célozza meg, ám a szakértők egyöntetűen úgy vélik, hogy a gyakorlatban többet árt, mint használ. 

A tisztaságérzet, a frissesség és kényelem mindannyiunk számára fontos, ezt pedig jól tudja a reklámipar is. „A hüvely egy öntisztuló szerv, akárcsak az orr és a végbél, tehát nem igényel illatosított, vegyszeres tisztítást. Az intim törlőkendők és a hüvely illatosításának szükségessége pedig csak egy újabb marketingfogás. Úgy látom mostanában, hogy

rengeteg reklám ígér virágillatú vaginát, vagyis kijelenthető, hogy a női nemi szerv az egyre növekvő piac prédájává vált”

– mondta dr. Divya Vora szülész-nőgyógyász a Vogue India cikkében.

Az intim törlőkendő hasznos, gyors módja annak, hogy felfrissüljünk, különösen utazás során, illetve olyan alkalmakkor, amikor a körülmények lehetetlenné teszik a mosakodást. Azonban dr. Divya Vora véleményét támasztják alá a kutatási eredmények is, melyek szerint összefüggés lehet az intim tisztálkodási szerek és a káros egészségügyi állapotok között.

intim törlőkendő káros

Nem dől össze a világ, ha egyszer-egyszer használjuk, de érdemes óvatosan bánni az intim törlőkendőkkel! (fotó: Getty Images)

Az illatanyagokban bővelkedő intim lemosókhoz hasonlóan a törlőkendők pedig különösen veszélyesek lehetnek, tekintve, hogy a szeméremtestre káros vegyi anyagokat is tartalmazhatnak. Ha egészségesek vagyunk, a hüvely természetes mechanizmusai segítenek kivédeni a betegségekért felelős baktériumokat és vírusokat.

Az intim törlőkendő rendszeres használata könnyedén megzavarhatja ezt a természetes folyamatot.

De mégis hogyan?

Először is, a szakemberek úgy vélik, hogy a rendszeres intim törlőkendő-használat az allergiás reakciók, a hüvelyi és húgyúti fertőzések megnövekedett kockázatával lehet egyenlő, hiszen a bennük lévő illatanyagok könnyedén felborítják a hüvelyflórát.

Másodszor pedig, ahhoz, hogy a nedves törlőkendő baktériumok és penészgombák elszaporodása nélkül nedves maradjon, tartósítószerekre, parabénekre van szükség, amelyek amellett, hogy rákkeltőek lehetnek, még termékenységi problémákat is okozhatnak. (Ezért is fontos mindig elolvasni a tisztálkodási szerek hátoldalán található címkéket!) Nem beszélve arról, hogy a legtöbb intim törlőkendő szintetikus anyagokból, poliészterekből, vagyis

biológiailag nem lebomló anyagokból készül, amit a bőrünk mellett a bolygó sem fog meghálálni.

Mit használjunk, ha nincs más?

Ami a higiéniát illeti, az intim törlőkendő nem nélkülözhetetlen termék, hiszen ahogyan feljebb is említettük, a hüvely öntisztuló szerv – és attól, hogy valami kifejezetten a nemi szervek tisztítását szolgálja, még nem biztos, hogy jó is.

Persze tudjuk, vannak helyzetek, amikor az intim törlőkendő tényleg nagyon jól jöhet, ezért ha vészhelyzet esetére mindig tartanánk magunknál, érdemes biztosra menni, és egészséges hüvelyi pH-val megegyező (3,8-4,5) tejsavbaktérium-tartalmú, biopamut, illatanyag-, alkohol- és klórmentes, érzékeny bőrre kifejlesztett, biológiailag lebomló kendőket választani!

Ami pedig az intim mosakodó géleket illeti, akkor járunk igazán jól, ha szappan- és színezőanyag-mentes tisztálkodási szereket használunk. Arra különösen figyeljünk, hogy jóból is megárt a sok: a hüvely pH-szintjét nemcsak az boríthatja fel, ha nem gondoskodunk a higiéniáról. Legalább ugyanilyen káros lehet a túlságosan gyakori tisztítás is, melynek következtében a hüvely nyálkahártyája is szárazabbá válhat, megnyitva az utat a fertőzések és gyulladásos betegségek előtt.

Ezért vállalnak intimplasztikát egyre többen. 

Kiemelt kép: Getty Images