bipoláris zavar tünetei

A beteget és környezetét is tönkreteszi – Ismerd fel a bipoláris zavar tüneteit

Empátia nélkül nehezebb a gyógyulás.
  • Rengeteg stigma és tabu övezi a bipoláris zavart.
  • Egyre több híresség hívja fel a figyelmet a társadalmi elfogadásra.
  • Szélsőséges tünetek jellemzik az állapotot. 

Noha egyre többször beszélünk róluk, a mentális betegségeket még mindig számos tabu övezi. Ráadásul továbbra is nehezen fogadjuk el, hogy ezek az állapotok valóban megkeserítik az ember mindennapjait.

Mivel a környezet ítélkezése ronthat a beteg állapotán, sokan inkább a titkolózást választják. Az egyik leginkább félreértett mentális betegség a bipoláris zavar, amelynek rendkívül nehéz a kezelése.

Mi a bipoláris zavar?

A bipoláris zavar, korábban mániás-depressziós betegségként ismert, egy mentális egészségi állapot, amely jelentős hangulati ingadozásokkal jár. A diagnózis általában két fő fázisra osztható: a mániás (vagy hipomániás) és a depressziós fázisra. Ezek

a hangulati állapotok drámaian eltérhetnek egymástól, és komoly hatással lehetnek a mindennapi életre.

„Óriási kő esett le a vállamról, amikor kiderült. Vettem egy mély levegőt, és azt mondtam, oké, ez sok mindent megmagyaráz” – nyilatkozta Selena Gomez néhány éve az Elle magazinnak. Az énekesnő 2020-ban mesélt arról, hogy bipoláris zavarral diagnosztizálták. Hosszú éveken át kellett sok mindenen átmennie, mire kiderült, hogy mi a probléma.

Gomez kifejezetten megkönnyebbült, hogy végre kiderült, mert így könnyebb szembenéznie az állapotával. Nagyon fontosnak tartja, hogy

normalizálja a mentális betegségekről szóló közbeszédet.

Ezért édesanyjával közösen létrehoztak egy egészségügyi platformot, ahol céljuk ledönteni a betegségek körüli stigmákat.

bipoláris zavar tünetei

A bipoláris zavar során mániás és depressziós epizódok váltakoznak (Fotó: Getty Images)

Mariah Carey 2018-ban vallotta be, hogy közel két évtizede él 2-es típusú bipoláris zavarral. Az énekesnőt 2001-ben diagnosztizálták, miután idegösszeomlással kórházba került. Először nem akarta elhinni a diagnózist, utána pedig attól rettegett, hogy valaki leleplezi őt.

Ezért végül úgy döntött, hogy utánajár a kezelési lehetőségeknek, és a történetét megosztja a nyilvánossággal. Selena Gomezhez hasonlóan Mariah is hangsúlyozta, hogy nagyon magányossá teszi az embert a mentális betegség, és reméli, hogy sikerül ledönteni az állapothoz kapcsolódó tabukat.

A bipoláris zavar típusai

Lefolyásuk szerint három típusba soroljuk a bipoláris zavarokat. Az 1-es típusnál depressziós és mániás zavarok váltják egymást közepes súlyosságban, a tünetek jellemzően azonos minőségűek és súlyosságúak. Az egyes fázisok között a beteg lehet tünetmentes, de van, hogy

szünet nélkül követi egymást a két állapot.

A 2-es típusú bipoláris zavar esetében a depressziós epizódok váltakoznak hipomán epizódokkal, utóbbi a mánia egy kevésbé súlyos formája.
Megkülönböztetjük még a ciklotímiát, ami a bipoláris zavar enyhébb formáját jelenti. Ennél az állapotnál ugyan állandóan hullámzik a hangulat, de a tünetek a hipománia és az enyhe depresszió között ingadoznak.

Szélsőséges tünetek váltogatják egymást

A hangulatváltás módja és ideje rendkívül eltérő lehet, az is előfordul, hogy a fázisok között akár több év tünetmentes időszak telik el. A legrosszindulatúbb formájában viszont az epizódok akár napi gyakorisággal váltakozhatnak, ami teljesen felborítja a beteg és környezete életét. Az alábbi tünetek jellemzők az egyes epizódokra.

Mániás fázis

  • Megemelkedett hangulat, eufória
  • Túlmotiváltság és energikus állapot
  • Alvásigény csökkenése
  • Gyors gondolkodás és beszéd
  • Önbecsülés túlértékelése
  • Fokozott impulzivitás, kockázatos viselkedés

A hipomániás epizód tünetei hasonlóak, de nem olyan intenzívek, és kevésbé bénítják meg az egyént.

bipoláris zavar tünetei

A gyógyszeres kezelést pszichoterápiával kombinálják (Fotó: Getty Images)

Depressziós fázis

  • Szomorúság, üresség érzése
  • Érdeklődés elvesztése a korábban kedvelt tevékenységek iránt
  • Fáradtság és alacsony energiaszint
  • Koncentrációzavar
  • Alvásproblémák (túl sok vagy túl kevés alvás)
  • Jelentős súlyváltozás
  • Öngyilkossági gondolatok

Nem lehet megelőzni

Mivel még nem egyértelmű a bipoláris zavar háttere, nem lehet megelőzni a betegség kialakulását. Habár a betegségben szenvedők egy részének van bipoláris zavarban vagy depresszióban szenvedő rokona, nem törvényszerű, hogy öröklődik az állapot.

Éppen ezért a kezelés mihamarabbi elkezdése érdekében rendkívül fontos időben felismerni a tüneteket. A mániás depresszió és az öngyilkosság gyakran jár együtt, a szakemberek ezért minden alkalommal felhívják a figyelmet arra, hogy

a bipoláris betegek nagyobb odafigyelést igényelnek.

A bipoláris zavar a világ népességének körülbelül 1-2%-át érinti. A betegség megjelenése általában a tinédzserkor vagy a fiatal felnőttkor időszakában történik, de későbbi életkorban is előfordulhat.

A kezelés több fronton történhet: az életmódbeli változások bevezetése mellett általában kombinálják a gyógyszeres kezelést és a pszichoterápiát.
A bipoláris zavar komoly kihívásokat jelent a betegek számára, de megfelelő kezeléssel és támogatással kordában tarthatók a tünetek, és a beteg képes teljes életet élni. Kiemelten fontos, hogy a társadalom nagyobb empátiával forduljon a mentális egészségi problémákkal küzdők felé, ugyanis világszerte a legfontosabb egészségi problémát jelentik.

Ha Ön vagy valaki a környezetében krízishelyzetben van, hívja mobilról is a 116-123 ingyenes, lelkielsősegély-számot!

Amikor a szülő a mentális beteg.

Kiemelt kép: Getty Images