Nagyon sok fajta nő létezik, de a legtöbbjük gondosan megválasztja, milyen szerelésben sportol az edzőteremben. Akik nem bújnak bő ruhák mögé, azok odafigyelnek arra, hogy izmaikat, alakjukat megmutató, testre simuló szettben használják a gépeket, így a legkisebb az esélye annak, hogy a ruha beleakad valamibe, vagy hogy félrecsúszik.
A sportmelltartó az egyik legfontosabb találmány, a legtöbbet már úgy készítik, hogy önálló viseletként is megállja a helyét, az alsók viszont okozhatnak bonyodalmakat.
Így kaphatsz fertőzést edzés közben
Az orvosok arra figyelmeztetnek, hogy a szintetikus anyagból készült, szűk rövidnadrágok és leggingsek akár fertőzést is okozhatnak. Akármilyen modern anyagból készítik is őket, a legtöbb sportruhát edzés közben átizzadjuk, a nedvesség pedig nem tud olyan gyorsan távozni, mint kellene.
Ha közben beszélgetünk, esetleg kávézunk, és nem öltözünk át azonnal, meglepően sok időt töltünk nedves alsóneműben és nadrágban.
Az izzadás teljesen természetes jelenség, azt jelzi, hogy megdolgoztattuk a lényeges izomcsoportokat, de ha a testünk közelében marad, az már veszélyes lehet. Minél több időt ülünk a nedves, nagyrészt műanyagból készült, szűk nadrágban, annál nagyobb eséllyel szaporodnak el a baktériumok a testünkön és kapunk hólyaghurutot.
Minden harmadik nőt érint
A hólyaghurut nagyon gyakori betegség, kellemetlen tünetekkel. Állandó vizelési inger, csípő, égő érzés kíséri a fertőzést, s ha nem kezeljük ki időben vagy fordulunk orvoshoz, akár lázzal és komolyabb tünetekkel járó kórrá is fajulhat.
A fertőzést azok a baktériumok okozzák, amelyek bejutnak a húgycsőbe, majd azon át a húgyhólyagba.
A leggyakrabban ezek a kórokozók a végbélnyílás vagy a hüvely környékéről érkeznek. A szintetikus ruhában megszoruló nedvesség, levegőtlen környezet, és a testünk szolgáltatta meleg kiváló táptalajt nyújt a baktériumok szaporodásának, a szoros, intim tájainkhoz súrlódó anyagok pedig könnyen kaput nyitnak nekik.
Milyen az ideális edzőruha?
Ha gyakran izzadunk meg, akkor nagyon körültekintően válasszuk meg a sportruhánkat. A nejlon és lycra anyagok inkább felfogják a nedvességet, mint elvezetnék azt. Még ha mélyebben is kell a pénztárcánkba nyúlnunk, válasszunk valóban légáteresztő szövetet, és
kerüljük a nagyon kis méreteket.
Nem kell szinte belecuppannunk a nadrágba, az még nem balesetveszélyes, ha eláll egy kicsit a testünktől. Az alsóneműnk is eressze át a levegőt, illetve a nedvességet, a megszokott pamut bugyik sajnos inkább összegyűjteni szokták. A fertőzés elkerülése érdekében muszáj minél szárazabbnak maradnunk deréktól lefelé.
Zuhany és átöltözés
A fertőzést úgy is meg tudjuk előzni, ha nagyon hamar lehámozzuk magunkról átizzadt sportruhánkat és azzal a lendülettel beállunk a zuhany alá. Így lemoshatjuk a baktériumokat, mielőtt nagyon elszaporodnának. Ha erre nincs lehetőségünk, legyen nálunk váltóruha és mielőbb öltözzünk át.
A hólyaghurut kialakulását megelőzhetjük azzal is, ha elegendő folyadékot iszunk,
és különösen odafigyelünk a higiéniára, ha aktív nemi életet élünk, gyereket várunk, vagy már túlestünk a változókoron. Az enyhe hólyaghurut sokszor gyógynövények, pihenés hatására pár nap alatt elmúlik. Ám ha a kellemetlen tünetek mellé láz, sötétebb vizelet, rossz közérzet, alhasi vagy deréktáji fájdalom társul, mielőbb forduljunk orvoshoz.
A makacs, viszatérő fertőzésnek több oka is lehet, szakember mondja el, melyek ezek.
Kiemelt kép: Getty Images