A mosogatógép valóságos csoda. Még én is ezt mondom, aki pedig sokáig ellenálltam neki, mert azt gondoltam, felesleges flanc. Hiszen ott az ember keze meg a szivacs… Viszont mióta bekerült a háztartásba ez a csodamasina, az egyik kedvenc eszközöm lett. Ennek több oka is van. Egyrészt az, hogy olyan magas hőmérsékleten tud mosogatni (és így fertőtleníteni), ahogy én kézzel sosem. Másrészt spórol a vízzel. Harmadrészt: mióta megvan, sosem áll hegyekben a mosatlan.
Csak akkor indítom el, ha tele van, de addig is remek búvóhely a piszkos edények számára. És, képzeld el, a mosogatógép ennél sokkal többet is tud! Egy sor olyan, nehezen tisztítható holmit képes megszabadítani a kosztól, amikkel eddig meggyűlt a bajod. A fura formájú játékok, a fertőtlenítést igénylő eszközök és a szűk nyakú vázák mind patyolattiszták lesznek benne.
12 tárgy, amit remekül tisztít a mosogatógép
Lássuk, mik azok a dolgok, amiket nyugodtan bevághatsz a mosogatógépbe!
1. Fogkefetartó
A fogkefetartók egy idő után vízkövesek, cseppnyomosak lesznek. Emellett előfordulhat, hogy az aljukban felgyűlő víztől bepenészednek, algásodnak, és az ilyesmit nagyon nehéz kiirtani. A mi fogkefetartónk alját például – nekem legalábbis – még sosem sikerült kézzel tökéletesen kipucolnom. A mosogatógépben viszont – a csészékhez hasonlóan a fejére állítva – makulátlanul tiszta, na és penész-, illetve baktériummentes lesz az ilyesmi.
2. Szivacs
Semmi sem taszítóbb, mint egy megfáradt, mosogató- vagy fürdőszivacs. Az ember szinte látja, ahogy az ételmaradékok, vagy némi elhalt hámsejt termékeny talaján boldogan éldegélnek benne a kórokozók. Aggodalomra semmi ok, és nem is kell azonnal kihajítani a holmit! Ezek a baktériumtenyészetek ugyanis újra tiszták lesznek, ha a mosogatógép felső polcára helyezzük őket, mielőtt elindítjuk a következő mosási programot.
3. Váza
A vázák (különösen a karcsúbb nyakú típusok) kifejezetten nehezen tisztíthatók. Alig, vagy egyáltalán nem fér hozzájuk az ember, a bennük álló víztől viszont foltosak, vízkövesek és algásak lehetnek. A mosogatógép ezek megtisztítására is tökéletes eszköz! Feltéve, hogy nem különösen érzékeny, porcelán vázát tisztítasz. Utóbbira továbbra is inkább a kézi módszert alkalmazd.
4. Lámpabura
A lámpaburák időről időre alapos tisztítást igényelnek. Az ember sokszor csak akkor borzad el, mennyi por és piszok ragadt rájuk, amikor közelről nézi meg őket. Szerencsére a mosogató fantasztikus munkát végez velük is! Elég egy gyors program, és csillogóan kerülnek ki a gépből. Mosás után hagyd őket megszáradni, majd kesztyűben tedd őket vissza a helyükre, hogy ne hagyj rajtuk ujjlenyomatot.
5. Szappantartó
A szappantartókon nagyon hamar kialakul egy vékony filmréteg, ami szappanból, vízből, és a kezünkről odakerült szennyeződésekből áll. Nem néz ki túl jól, idővel pedig nyűgös-nyákos lesz. Brrr… Hacsak nem valamilyen (kéz)míves darab a ti szappantartótok, nyugodtan dobd be a gépbe. Makulátlanul tisztán veheted majd elő.
6. Porszívó tartozékai
Bármilyen hihetetlen, a legtöbb porszívótartozék mosogatógépben is mosható, és valószínűleg már nagyon is rájuk fér a tisztítás. A látható szennyeződéseket előbb sepregesd le róluk, a kisebb tartozékokat állítsd a felső polcra, a nagyobbakat pedig az alsóra, és mehet a menet! Annyit ellenőrizz még, hogy van-e speciális kritérium a rájuk használható tisztítószerrel kapcsolatban.
7. Műanyag hajkefe
A hajkefék és fésűk nagyon könnyen koszolódnak, de a műanyagból készült fodrászkellékeket szerencsére a mosogatógépben is tisztíthatod. Szedd ki belőlük a hajszálakat, majd helyezd őket az evőeszköztartóba, és futtass le egy normál programot.
8. Szilikon sütőlap
Biztos te is tapasztaltad már, hogy ezeket a lapokat/alátéteket nagyon nehéz kézzel tisztítani, különösen akkor, ha ragacsos vagy zsíros ételekhez használtad őket. Ha viszont szépen keresztbe fekteted őket a mosogatógép felső polcának rekeszén, és elindítasz egy sima programot, csillogóan tiszták lesznek.
9. Virágcserép
A tapasztalt kertészek tudják, milyen fontos megtisztítani a virágcserepeket ültetés előtt. Ezzel a módszerrel ugyanis megelőzhetjük a növénybetegségek terjedését. Távolítsd el a régi földet a cserépből, porszívózd ki a cserepet, majd mosd el a mosogatógépben, hogy tiszta legyen az újraültetés előtt.
10. Cumi, rágóka, gyerekjáték
Minden, amit a babák a szájukba vesznek, gyakori tisztítást igényel, és a mosogatógép valódi megváltás lehet cumik és rágókák tisztításakor. De a nagyobbaknak való gyerekjátékok is tele lehetnek kosszal és bacikkal, viszont sokukat nehéz rendesen megpucolni.
Az apró alkatrészek rései közé nehéz bemászni szivaccsal, kefével, és jó volna fertőtleníteni is őket. A mosogatógép forró vízsugara szerencsére mindenhova be tud férkőzni. Helyezd az apró tárgyakat a mosogatógép felső polcára, és mehet a menet!
11. Kutyajáték
A kutyák játékai nagyon gyorsan koszolódnak, de szerencsére a mosogatógép ezeknek szennyeződéseivel is elbánik. A gumiból vagy műanyagból készült játékokat érdemes hetente elmosni a mosogatógéppel. És nem csak azért, mert így higiénikus! A játékok tisztán tartása meghosszabbítja azoknak élettartamát is, így kutyád sokáig örülhet nekik.
12. Forgótányér
A mikrohullámú sütő forgótányérját kézzel mosogatni macerás. Én például mindig attól félek, hogy kicsúszik a kezemből és ripityára törik. Szerencsére viszont a legtöbb ilyen tálca mosogatógépben is mosható. A tányérra került ételmaradványok és szennyeződések eltávolításához tedd be azt a mosogatógépbe, mintha csak egy edény lenne, és mehet is a mosogatás.
Vannak olyan dolgok (például a mosogatószivacsod, vagy épp a gyerek cumija), amiket bármikor be tudsz dobni egy edényeket mosó program mellé. Ha viszont ódzkodsz attól, hogy összekeveredjen a mélytányér és a fésű, rendszeresíts heti egy alkalommal „nem étkészletes” mosogatást! Ilyenkor együtt tedd be azokat a holmikat, amiket egyébként nem étkezéshez használtok.
Kapcsolódó: Időnként magát a mosogatógépet is meg kell tisztítani
Kiemelt kép: Getty Images