- Az online ismerkedés kitermelte a maga csalóit: ők azok, akik hamis profilról áldozatokra vadásznak.
- A catfishing átverésnek egyértelmű jelei vannak, ha figyelünk, könnyen kiszúrhatjuk az online ragadozókat.
- Az online ismerkedésbe például semmiképp nem fér bele, ha a személyes adataidra kíváncsi vagy pénzt kér a másik.
A randiappok és az online ismerkedés korában sosem volt ilyen egyszerű, hogy partnert találjunk. Némi csevegés és fotócsere után akár meg is történhet az első találkozás, utána pedig határ a csillagos ég.
A végtelen lehetőségek tárháza azonban nem csupán a partnerjelöltek vagy a programok sokféleségére vonatkozik, hanem a csalásokra is. Szélhámosok, szemfényvesztők mindig is voltak, az online tér kibővülésével azonban elszaporodtak a különféle átverések. A csalók a romantikusokat sem kímélik, sőt
nagyon hamar rájöttek, hogy a magányos szív tökéletes áldozat.
Ilyen átverés a catfishing, amit magyarra harcsázásként fordítunk, de jobbára az eredeti kifejezést használjuk. Ez a párkapcsolati átverés mára gyakorlatilag kulturális jelenséggé nőtte ki magát. Az első online társkeresők megjelenésekor bukkant fel, manapság pedig könyvek, tévéműsorok és podcastok is foglalkoznak vele.
A szélhámosok egyre kifinomultabb módszereket alkalmaznak, hiszen egyre többen átlátnak a csaláson. De még mindig nagyon sokan esnek áldozatául, és számos esetben a tündérmesének induló ismerkedés rémálommá változik. Ezért érdemes tisztában lenni a fogalommal, és hogy miképp ismerjük fel, ha velünk is ez történik.
Mi a catfishing?
A catfishing megtévesztés, manipuláció, amelynek során az illető egy fiktív személyiséget vagy hamis személyazonosságot hoz létre egy közösségi oldalon, azzal a céllal, hogy konkrét áldozatokat környékezzen meg.
A kifejezés egy 2010-es dokumentumfilmből származik, amelyben egy Nev Schulman nevű férfi bemutatta saját tapasztalatát, amikor az interneten átverték. Schulman ezután létrehozott egy MTV-műsort, amelyben catfishing eseteket mutattak be.
Az ilyen jellegű átverésnél természetesen nem arról van szó, amikor Gézáról kiderül, hogy Béla, csak a második nevét használja. De ha tervezőmérnöknek tünteti fel magát, ami valójában hétvégi rajzolgatást jelent, akkor érdemes elgondolkodni.
A harcsázó egyszerűen nem az az ember, akinek mondja magát.
Lehet, hogy hazudik a koráról, a megjelenéséről, akár a neméről vagy életének minden egyes részletéről.
A catfishing esetében is léteznek ártatlanabb esetek, de végső soron manipuláció az egész, amelynek eredménye egy másik ember kihasználása, sárba tiprása.
Fontos az időtartam is. A harcsázó nem fél napig trollkodik, hanem igyekszik kapcsolatot kialakítani, amit hosszabb időn keresztül fenntart. A jelenséget vizsgáló műsorokból az derül ki, hogy vannak, akik akár évekig online kapcsolatban lehetnek a csalóval.
A catfishing jelei
Habár mindenki szereti azt gondolni magáról, hogy éber és azonnal lefüleli a csalást, bárkivel megtörténhet, hogy behálózzák. Ezért fontos, hogy tisztában legyünk a figyelmeztető jelekkel.
1. Pénzt kér tőled
A catfishing egyik legnyilvánvalóbb és legveszélyesebb jele a romantikus csalás. A harcsázó a végsőkig kihasználja az áldozat empátiáját, szeretetét, kapcsolatra vágyását. Minél nagyobb a kérés, annál feltűnőbb a helyzet, de ha száz forintról is van szó, óvakodni kell attól, hogy bárkinek pénzt küldjünk online.
2. Mások fotóit használja
Klasszikus catfishing jelzés, hogy az illető nem a saját fényképeit használja, hiszen nem akar lebukni. A csaló mások közösségi profiljain garázdálkodik, és onnan lopja el a képeket. Az első gyanúnál érdemes lehet rákeresni képre, névre, lehet, hogy azonnal megtaláljuk az illetőt. Ez ráadásul kettős csalás, hiszen
nem csupán minket vert át a hamis identitással, de ellopta valaki más adatait is.
Abszolút gyanús, ha egy képet többször küld el az illető, vagy ha nem tud soha egy szelfit küldeni arról, hogy éppen hol van vagy mit csinál.
3. Nincsenek hívások
A catfishing másik egyértelmű jele, amikor a kapcsolat csetüzenetekből vagy emailekből áll. Egy rövid ideig ez természetes lehet, de ha egy idő után se a hangját nem hallod, se az arcát nem látod, szinte biztos lehetsz benne, hogy nem azért, mert ő Quasimodo. Inkább arról van szó, hogy akkor kiderülne a fals személyazonossága.
4. Folyamatosan lemondja a találkozókat
Ha az online térben kezdődik az ismerkedés, esetleg nem is egy országban tartózkodtok, nyilván nem jön össze azonnal a személyes randi. De tudjátok, hogy egy ponton megtörténik a fizikai kontaktus.
A catfishing elkövetője azonban nem engedheti meg magának az első randi luxusát, ám tisztában van vele, hogy neked viszont fontos. Ezt figyelembe véve sűrűn biztosít is arról, hogy
alig várja, amikor végre először a szemedbe nézhet.
Még az is lehet, hogy konkrétan megbeszélitek a találkozót, ám amikor eljön a nagy nap, lemondja az egészet.
A harcsázók olykor egészen szélsőséges magyarázatokat adnak arra, hogy miért nem tudnak találkozni, és a profi manipulátorok könnyedén elérik, hogy te érezd rosszul magad egy idő után.
8 jel, hogy túl romantikus vagy és emiatt nem mindig döntesz jól randizáskor.
6. Alig van ismerőse, követője
Érdemes elidőzni a másik profiljának vizsgálatával, főleg akkor, ha van valami furcsa érzésünk. Ha a csaló ugyanis másnak adja ki magát, nyilvánvalóan nem lesznek az oldalán valós családtagok, barátok, ismerősök, akik követik, akik kapcsolatban állnak vele. Sokat elárulhat, ha valaki több platformon is jelen van, hiszen így könnyebb az illetőt azonosítani. Négy-öt felületen jelen lenni fotókkal, ismerősökkel és tevékenységekkel sok energiát igényel. Persze az sem garancia a biztonságra, de a nulla ismerős vagy kép gyanúsabb lehet.
7. Nem áll össze a történet
Sokan szeretnek kicsit színezni az életük valamely aspektusán, de ettől még senki nem lesz automatikusan profi harcsázó. Ám ha úgy tűnik, hogy valahogyan mindig marad egy rés a történetben vagy nem állnak össze koherens egésszé a részletek, akkor joggal gyanakodhatsz arra, hogy megvezetnek.
Ide kapcsolódik a túl szép, hogy igaz legyen jelensége, amikor általában
az életedhez, a személyiségedhez jól illeszkedő sztorikat hallasz.
Vagy olyan anekdotákkal szórakoztat saját magáról, amelyek elképesztően sikeresnek tüntetik fel az illetőt.
8. Szerelmi bombázás
Komoly gyanúra ad okot a fél perc alatt, online szerelembe eső randipartner, aki már az első beszélgetés után úgy érzi, hogy nem tud nélküled élni. Persze, mindenkinek jól esnek a bókok, de a 21. században meglehetősen nehéz elhinni a Tolsztoj idejéből származó szerelmi napló létezését, digitális formában. Ezért mindenképpen
gyanakodjunk, ha valakinek úgy gyötrelem a lét nélkülünk, hogy még a hangunkat sem hallotta.
Hogy magány, alacsony önértékelés, szorongás vagy szimplán bosszú vezérli a catfishing elkövetőjét, nem lehet tudni. De nem is a mi dolgunk kideríteni, hiszen semmilyen kapcsolat nem alapulhat a másik megtévesztésén, manipulálásán. Ha gyanakszunk, mihamarabb szakítsuk meg a kapcsolatot, hiszen a csaló azonnal támadásba lendül, ha esélyt szimatol.
Önostorozással se gyötörjük magunkat feleslegesen, mert bárkivel előfordulhat, hogy kevésbé éber. Mindannyiunknak vannak rosszabb napjai, amikor fogékonyabbak lehetünk a szép szóra. De sose feledjük: az ismerkedés első lépése történhet az online térben, de az igazi varázs személyesen jön létre.
Unalmas már egyedül? Ne várd ölbe tett kézzel, hogy a nagy Ő bekopogtasson az ajtódon – küldj neki személyre szabott meghívót! A Nők Lapja és a Randivonal most közösen segít társra találni. Kattints a linkre, és készülj a randira!
Kiemelt kép: Getty Images