munkahely elbocsátás meglepő okok

Ha unalmas vagy, kirúgnak? – 4 meglepő ok, ami miatt szűnt már meg munkaviszony

A munkahelyünkön számos okból lehetnek elégedetlen velünk. Ezek nem feltétlenül vezetnek elbocsátáshoz, de akadnak furcsa esetek a nagyvilágból, amikor botrányos módon váltak meg dolgozóktól, vagy épp azok a munkáltatójuktól.

A munkavégzés általános szabályaival nagyjából tisztában vagyunk. Például azzal is, hogy felvételünket a legtöbbször három hónap próbaidő követi, ami után már csak alapos indokkal válhatnak meg tőlünk. Ha valami hibát vétünk, munkahelyünkről szóban vagy írásban figyelmeztetnek, figyelembe véve a betanulási időt és egy sor más tényezőt.

4 meglepő ok, amiért megszűnhet egy munkaviszony

Tudjuk, hogy a rendszeres késés, a határidők be nem tartása, a kollégák zaklatása, a nem elég alapos feladatvégzés előbb-utóbb elbocsátáshoz vezethetnek. De mi a helyzet a köszönéssel, az öltözködéssel vagy egy születésnapi üdvözléssel? A legfurcsább elbocsátási és felmondási okokból mutatunk néhányat.

1. Felmondott, mert nem köszöntek neki

A legtöbben betartjuk az alapvető udvariassági normákat. Azaz napszaknak megfelelően üdvözöljük munkatársainkat, főnökeinket, attól függően hogy tegeződésben vagy magázódásban állapodtunk meg. Ám így is előfordul, hogy épp nem veszünk észre valakit, vagy az mással beszélget és nem akarunk hangosan ráköszönni. Rosszabb esetben szándékosan nézzük levegőnek. Andrew Gilchrist háromszor is elmulasztott köszönni Nadine Hansonnak, amikor az munkába érkezett.

A férfi mérges volt beosztottjára, mert úgy tűnt, többször is elkésett, pedig igazoltan volt távol orvosi vizsgálat miatt.

Nadine Hanson viszont azon sértődött meg, hogy nem köszönnek neki, illetve, hogy két férfi munkatársa is fizetésemelést kapott, míg ő nem. Emiatt felmondott és pert indított főnöke ellen a leedsi munkaügyi bíróságon. Hanson nyert, Gilchristnek pedig fizetnie kellett, mivel annak az érzését keltette dolgozójában, hogy nem kívánatos személy. Azt azért tegyük hozzá, hogy a főnök Hanson táppénzét sem volt hajlandó kifizetni (amíg nem kötelezték rá), mert meg volt róla győződve, hogy alkalmazottja csak színleli a rosszulléteit, amikkel orvoshoz járkál…

2. Az elbocsátás oka: unalmasság, zenei ízlés stb.

Viszont az is előfordul, hogy maga a cég viselkedik furcsán. Például egy bizonyos vállalat azért vált meg egy dolgozójától, mert az nem vett részt a csapatépítő rendezvényen. Itt is bíróságra jutott az ügy, ahol kimondták, hogy a dolgozó jogosan maradt távol: azóta tréfásan az unalmassághoz való jogként emlegetik az ügyet. Munkavállalóként viszont a szakértők szerint fordított esetben érdemes arra is figyelni, milyen zenét hallgatunk, és azt ki hallhatja.

munkahely elbocsátás meglepő okok

A munkahelyi felmondás és elbocsátás mögött nagyon furcsa okok is állhatnak (Fotó: Getty Images)

Ha nem figyelünk eléggé, az erőszakos dalszövegek akár zaklatásnak is minősülhetnek. A munkahelyünkön (legalább) minden olyan zenét, szöveget vagy feliratos pólót kerüljünk, ami sértő lehet bárkire nézve!

3. Nem annyira boldog születésnapot!

Ki hinné, hogy még egy ártalmatlan felköszöntésből is bajok születhetnek? Egy bizonyos Kani Toure kifejezetten kérte, hogy munkahelyén ne emlékezzenek meg a születésnapjáról, mivel nem szeretne foglalkozni a korával. Ennek ellenére felköszöntötték egy születésnapi kártyával, amit ő annyira zokon vett, hogy bírósághoz fordult. Megnyerte az ügyet munkahelye ellen – azzal az ítélettel, hogy a nem kívánt figyelem zaklatásnak minősül.

Toure egyébként a meg nem nevezett cégnél olyan mértékű stressznek volt kitéve, hogy úgy véli, agyalapi daganata is részben a volt munkahelye miatt alakult ki.

Többször is kérte a céget, hogy betegszabadsága alatt szorítsák a minimumra a kapcsolattartást, és, ha muszáj, akkor is inkább emailben kommunikáljanak vele. Ezt a kérést hagyták figyelmen kívül a bíróság szerint azok, akik többször is beszélgetni próbáltak vele, amíg beteg volt, illetve akik megírták neki az üdvözlőlapot. Toure most kártérítésre vár, miután további panaszokkal is élt: a faji és fogyatékosság-alapú diszkriminációról szólóval például pert is nyert a cég ellen.

4. Nem jelölték meg a közösségimédia-bejegyzésben

Egy szupermarket menedzsere, a fogyatékossággal élő Darren Cooper viszont pont azon sértődött meg, hogy a munkahelye hivatalos oldalán megjelent dicsérő, köszönetet mondó posztban nem tagelték be. Egy cardiffi munkaügyi bíró megállapította, hogy az, hogy nem köszönték meg neki nyilvánosan, hogy minden nap megjelenik a munkahelyén, fogyatékossága miatti kedvezőtlen bánásmódnak minősül.

Cooper több mint 30 évig dolgozott a cégnél, mielőtt a fent említettek miatt felmondott.

Elmondta: kiközösítve, megalázva és sértve érezte magát, amiért lehagyták a többiek közül.

Kapcsolódó: Nem mindenki olyan bátor, hogy fel mer mondani a munkahelyén, az bármilyen is legyen. Ezzel ellentétes a tendencia hazánkban is.

Kiemelt kép: Getty Images