egészséges szokás öregít

5 látszólag egészséges szokás, ami valójában felgyorsíthatja az öregedést

A nagy igyekezetben lehet, hogy épp az ellenkezőjét érjük el annak, amit valójában szeretnénk.
  • Igyekszünk tenni azért, hogy egészségesek és fiatalosak maradjunk.
  • Vannak olyan szokások, melyek, bár elsőre egészségesnek tűnnek, valójában öregítenek.
  • Mutatjuk, a felsorolt szokások helyett mire figyeljünk, ha lassítani szeretnénk az öregedést. 

Egy bizonyos kor után a legtöbben igyekszünk kicselezni az időt és a lehető legtovább késleltetni az öregedés látható jeleinek felbukkanását. Mindenki más módszerre esküszik annak érdekében, hogy kívül-belül megőrizze fiatalságát, van, aki szerint az életmódváltásban és a személyre szabott bőrápolásban gyökerezik a titok nyitja, a tudomány szerint már egy kiegyensúlyozott házassággal is kitolhatjuk élettartamunkat, de az éppen aktuális trendek is folyton újabb és újabb lehetőségekkel kecsegtetnek. 

Akármelyiket választjuk is, egy dolog közös bennük, méghozzá a mögöttes szándék, hogy általuk egészségesebbek, fittebbek és fiatalosabbak legyünk. Annak ellenére, hogy mindent megteszünk testünk egészségéért, előfordulhat, hogy rossz módszereket választunk, vagy egyszerűen túlzásba visszük az elsőre egészségesnek tűnő szokásokat.

Ezek az egészségesnek tűnő szokások öregíthetnek

A most következő szokások a szakértők szerint többet ártanak egészségünknek, mint gondolnánk, és így közvetett módon felgyorsítják az öregedést is.

1. Túlzásba vitt kardiózás

Fontos, hogy a megfelelő edzéssel karbantartsuk szívünket és érrendszerünket, de a túl sok kardió akár stresszhormonokat is felszabadíthat, melyek károsíthatják az izmokat és a bőrt. És nem ez az egyetlen probléma. Ha órákat töltünk kardiózással, az nagyon hamar izomvesztéshez vezethet, különösen abban az esetben, ha nem egészítjük ki rutinunkat erősítő edzéssel.

A szarkopénia, vagyis az izomtömeg csökkenése persze az idő múlásával természetes, de a túlságosan gyakori és hosszú kardióedzéssel felgyorsítjuk ezt a folyamatot és közvetett módon az öregedést is.
Ezt tedd helyette: A kardió mellett végezz heti 2–3 alkalommal magas intenzitású intervallum edzést, és figyelj a megfelelő fehérjebevitelre, mivel az izmoknak szükségük van fehérjére a növekedéshez.

2. Rosszul fogyasztott gyümölcslevek

A gyümölcslevek látszólag tökéletes napindítók, hiszen változatosak, vitamindúsak és nagyon finomak is. Bár a gyümölcsök és zöldségek alapvetően egészségesek, a rossz hír az, hogy préselés során elveszítik értékes rosttartalmukat, az így kapott híg lé pedig hirtelen vércukorszint-emelkedést okoz. A szűrt gyümölcslevek magas fruktóztartalma növeli a 2-es típusú cukorbetegség kockázatát, a komoly egészségi tüneteken túl pedig a bőr öregedését is felgyorsítja. 

Ezt tedd helyette: Fogyassz egész gyümölcsöket és zöldségeket a különféle levek helyett, vagy ha mégis a préselés mellett döntesz, érdemes a pépet is hozzáadnod italodhoz a rostok beépítése érdekében. Ha egy mód van rá, készíts inkább turmixokat és smoothie-kat, hogy a hozzávalók megőrizhessék értékes rostjaik nagy részét.

3. A napfény túlzott kerülése

A legtöbben már ismerjük a napfényben rejlő kockázatokat és – ideális esetben – minden nap alkalmazzuk az SPF 50+ fényvédő krémeket, ám a napfény túlzott elkerülése miatt szervezetünk könnyen D-vitaminhiánnyal küzdhet. Ez elsősorban az egészségünk szempontjából fontos, ám a D-vitamin alacsony mennyisége a szervezetben az öregedést is felpörgeti, mivel jelentős hatással van a csontok egészségére, az immunrendszerre és a telomerek rövidülésére, mely szorosan összefügg a sejtek korai öregedésével.

egészséges szokás öregít

A napfény káros lehet, de túlzott kerülésének is megvannak a maga hátrányai (Fotó: Getty Images)

Ezt tedd helyette: Hetente néhány alkalommal tölts legalább 10–15 percet a napfényben (megfelelő bőrvédelem mellett) és fogyassz olyan, D-vitaminban gazdag ételeket, mint például a zsíros halak, a tejtermékek, a tojás vagy a D-vitaminnal dúsított élelmiszerek.

4. Táplálékkiegészítők túladagolása

Azzal párhuzamosan, hogy egyre jobban odafigyelünk egészségünkre, a beszedett vitaminok száma is megnőhet, a különféle éltrend-kiegészítőkről nem is beszélve. Elsőre azt gondolhatnánk, így valóban minden szükséges tápanyagot beviszünk a szervezetünkbe, ám nem biztos, hogy ez olyan hatékony, mint amilyennek hisszük. Bár egyes kiegészítők tényleg nagyon hasznosak, vannak olyan készítmények, melyek nagy dózisban alkalmazva károsíthatják a májat, ami korai öregedéshez vezethet.

A máj számos anyagcsere-folyamatban részt vesz, a túl sok táplálékkiegészítővel pedig csökkenthetjük hatékonyságát és élettartamát.

Ezt tedd helyette: A vitaminok és ásványi anyagok esetében a nagyobb mennyiség nem feltétlenül jelent hatékonyabb eredményt. Fontos, hogy a kiegészítők helyett inkább tápanyagokban gazdag ételeket fogyassz és mindig konzultálj az orvosoddal, mielőtt új készítményeket vásárolsz.

5. Túl hideg helyiségekben való tartózkodás

Egyre többen töltjük az időnk nagy részét légkondicionált helyiségekben, ami a melegebb hónapokban hasznos lehet, de érdemes figyelembe venni a dolog lehetséges hátrányait is. A folyamatosan áramló hűvös levegő kiszáríthatja a bőrt és ezzel felgyorsíthatja az öregedési folyamatokat. Az alacsony páratartalom miatt idejekorán megjelennek a finom vonalak és ráncok, hiszen gyengül a bőr védő- és hidratáló rétege, továbbá a rugalmasságából is veszít. 

Ezt tedd helyette: Légkondicionált környezetben ha lehet, használj párásítót is, hogy ezzel növeld az adott helyiség nedvességtartalmát. Tölts minél több időt a friss levegőn és ügyelj a megfelelő vízfogyasztásra, valamint a bőr hidratálására!

Kapcsolódó: Kiderült, melyik mozgásforma öregíti leginkább a bőrt

Kiemelt kép: Getty Images