szupergazdag bunker

Ilyen luxusbunkerekkel várják a szupergazdagok a világvégét

Egyre több film és sorozat foglalkozik azzal a kérdéssel, hogy mi történik, ha annyira tönkretesszük bolygónkat, hogy az alig válik élhetővé. Hová menekülnénk egy atomtámadás esetén? Hogyan szereznénk ételt, ha nem működne a mezőgazdaság? A szupergazdagok mindenre fel vannak készülve, luxusbunkereik minden igényt kielégítenek.

A természeti katasztrófák világában élünk, a globális felmelegedés pedig megállíthatatlanul halad előre. A forró, aszályos időszakok és az azokat követő hirtelen áradások a végsőkig kimerítik a talajt, egy-egy hurrikán vagy tornádó miatt pedig el is kell menekülniük az embereknek otthonról.

Ehhez még vegyük hozzá a járványokat, háborúkat, az atomfegyverekkel való fenyegetőzést, s máris kezdjük érteni, miért invesztálnak a hírességek, sikeres üzletemberek föld alatti menekülőhelyek, bunkerek építésébe. Számukra eddig is fontos volt, hogy őrök és fejlett biztonsági rendszer védje az otthonukat a betolakodóktól, de azóta új szintre emelték a felkészülést és modern erődöket hoznak létre, bennük önfenntartó gazdaságokkal.

A szupergazdag Richard Branson saját szigete

A 74 éves brit üzletember alapította a Virgin Group multinacionális vállalatot, amely hatalmas óriássá nőtte ki magát. Branson hamar híressé vált arról, hogy 1978-ban saját szigetet vásárolt: a Necker-szigetet, a brit Virgin-szigetek egyik tagját vette meg. A sziget sok ember számára is minden igényt kielégítő módon felszerelt sporteszközökkel, bungalókkal, étellel, itallal, szórakozási lehetőségekkel, tengeralattjáróval és bunkerekkel.

Olyan hírességek nyaraltak már itt, mint Diana hercegné a két fiával, Robert DeNiro vagy Kate Moss.

Amikor 2011-ben egy villámcsapás miatt tűzvész pusztított a szigeten, Branson egyik ikonikus háza is leégett, de gond nélkül újraépíttette. Az épp nála vendégeskedő Kate Winslet volt az, aki kisegítette az égő házból Branson idős édesanyját.

szupergazdag bunker

A szupergazdag Branson bunkert is építtetett a szigetére (Fotó: DR/SP/Andia/Universal Images Group via Getty Images)

2017-ben az Irma hurrikán okozott károkat a szigeten. Az előrejelzésekből kiderült, milyen komoly veszéllyel fenyeget a tornádó, Branson mégis úgy döntött, hogy ezt az időszakot a szigetén vészeli át, a bunkernek is használt, szuperbiztonságos borospincéjében. És sikerült is neki. A milliárdos valószínűleg más jellegű katasztrófákra is felkészítette a szigetét, és a legnagyobb nyugalommal használja is majd erre a célra.

Mark Zuckerberg menedéke

A szupergazdag Mark Zuckerberg is szigetekben utazik: nagy területeket vásárolt fel a hawaii Kauai szigeten. Feleségével egy gigantikus épületegyüttest húztak fel Ko’olau Ranch néven, amit két méteres fallal és biztonsági őrökkel vettek körül. Több száz helyi lakos dolgozik a luxusbirtokon, de mindenki szigorú titoktartási szerződést írt alá, így több részletet nem tudhatunk.

Az viszont kiderült, hogy a Ko’olau Ranch része egy masszív földalatti bunker is.

A bunker mellett víztisztításra, sótalanításra használható gépek, a területen tenyésztett szarvasmarhák, saját erdők, ott főzött sör és még számos más elem gondoskodik az önellátásról és a világ többi részétől való függetlenedésről. Zuckerberg szerencsére emellett az őshonos növény- és állatvilág, a biokurkuma- és gyömbérfarmok megőrzése és védelme érdekében helyi természetvédelmi szakemberekkel is együttműködik.
Az alábbi fotón a Ko’olau Ranch marhái láthatók:

Oprah Winfrey és mások is az önellátásban hisznek

Zuckerbergnek hamarosan szomszédai lettek, még ha egy kicsit más értelemben is, mint ahogy azt itthon megszoktuk. Oprah Winfrey 2002-ben 163 hektáros birtokot vett Mauiban, ahol azóta is egyre több területet szerez meg magának. Larry Ellison, az Oracle technológiai vállalat szupergazdag társalapítója a hawaii Lanai sziget szinte teljes területét megvásárolta.

A milliárdos Frank VanderSloot Zuckerbergtől délre hozott létre önfenntartásra törekvő tanyát.

Mindegyikük célja az, hogy a globális élelmiszer-kereskedelemtől egyre kevésbé függve, akármilyen járvány vagy világégés esetén is hozzájussanak tiszta ivóvízhez, élelemhez, menedékhez, gyógyszerekhez.

szupergazdag bunker

A hawaii Lanai sziget, amit Larry Ellison szinte teljes egészében megvásárolt (Fotó: Andre Seale/VW PICS/Universal Images Group via Getty Images)

Ugyanakkor nem mindegyik híresség jár sikerrel: a PayPal társalapítója, Peter Thiel kockázati tőkés egy bonyolult, bunkerszerű földalatti kunyhót akart építtetni Új-Zéland déli szigetén, de a helyi tanács ezt nem engedélyezte.

Mukesh Ambaniék luxusbunkere

Al Corbi az egyik olyan cég vezetője, amely ezeket a biztonsági létesítményeket létrehozza. A virginiai székhelyű SAFE (Strategically Armored & Fortified Environments) elnökeként az a hitvallása, hogy egy bunkernek nemcsak biztonságosnak kell lennie, de szórakoztatónak is. Corbi segített egy 27 emeletes, mumbaii magánlakás biztosításában a milliárdos Mukesh Ambaninak. Az indiai szupergazdag Ambani a világ tizenegyedik, azon belül Ázsia legvagyonosabb embere.

Legkisebb fiukat nemrég akkora rendezvény keretében házasították ki, hogy az egész világ az esküvőről beszélt.

A SAFE vezetője szerint Ambaniék is értékelik a luxus és a biztonság keveredését. Ha már föld alatti bunkerrendszert kell kiásatni, azt lehessen gokartpályaként is használni, a robbanásbiztos ajtók, törhetetlen ablakok, saját, jól felszerelt műtő és gyógyszertár, biometrikus bejárati rendszerek, vizesárkok, helikopterek, drónok, vízágyúk mellett lehessen szórakozni, bowlingozni, jet-skizni, moziteremben élvezni a filmeket, és még sorolhatnánk. A szupergazdagoknál még a bunkerek is megadják a kívánt luxuskörülményeket.

Kapcsolódó: Bunker híján ide érdemes menekülni baj esetén

Kiemelt kép: Illusztráció – Fotó: Getty Images