növényi tej vastagbélrák

A növényi tejek egyik összetevője összefüggésben állhat a vastagbélrákkal

Egyre több helyen alapvető, hogy állati tej helyett növényei verzióval főznek mindent. De vajon mennyire egészségesek ezek a termékek? Úgy néz ki, bizonyos esetekben még a vastagbélrákkal is összefüggésbe hozhatók.

Ma már nem csak azok vadásszák a növényi tejet a boltban, akik érzékenyek vagy allergiásak az állati tejre, hanem azok is, akik vegánként tartózkodnak az állati eredetű élelmiszerektől, vagy egyszerűen követik a trendeket.

A szarvasmarhák nagy részét rossz körülmények között tartják, az állatok különböző táplálékkiegészítőket, antibiotikumokat, egyéb szereket kaphatnak, ami belekerül a tejükbe is.

Emellett meglepően sok ember lesz felnőtt korára valamilyen szinten laktózérzékeny, a növényi tej pedig segít elkerülni a puffadást és más emésztési problémákat. Csakhogy a zabból, kókuszból, rizsből vagy mandulából készített italok hiába kalóriaszegényebbek, nem varázsszerek: a hozzájuk adott adalékanyagok miatt ultrafeldolgozott élelmiszernek minősülnek és akár rákot is okozhatnak.

Kapcsolat a növényi tej és a vastagbélrák között

Hacsak nem magunknak készítjük otthon a növényi tejet, nem tudjuk pontosan, milyen összetevőkből készült. Először is ne gondoljuk, hogy mindegyiknek alacsonyabb a kalóriatartalma, mint a tehéntejé: bizonyos termékek akár a csokis tej cukortartalmával is vetekszenek. Ennél is fontosabb, hogy egyes növényi italok olyan adalékanyagokat és emulgeálószereket tartalmaznak, amelyek az ultra-feldolgozott élelmiszerek közé repítik őket.

Ezekről pedig több vizsgálat is bebizonyította, hogy szerepet játszanak az egyre fiatalabb korban megjelenő vastagbélrák kialakulásában is. Az adalékanyagok ártanak a mikrobiomnak, ezáltal rossz esetben sérülékenyebbé teszik az egész szervezetet.

növényi tej vastagbélrák

A rosszul megválasztott növényi tej akár vastagbélrákot is okozhat (Fotó: Getty Images)

A korai rák okai

Dr. Maria Abreu, a Miami Egyetem orvostudományi, mikrobiológiai és immunológiai professzora szerint akármennyire alacsony zsírtartalmú, modern és diétás az adott élelmiszer, ha emulgeálószereket, más adalékanyagokat adnak hozzájuk, az idegen anyagok a bél gyulladását és vastagbélrákot okozhatnak.

Azaz hiába esszük a zsírmentes bolti joghurtot és készítünk mindent növényi tejjel, ha nem figyelünk az apróbetűs részekre és az összetevőkre,

rosszabbul járunk, mint ha marhától vagy kecskétől származó biotejet vásárolnánk. Még a vércukorszintünknek sem a válogatás nélkül vásárolt és fogyasztott növényi tej tesz jót: bizonyos zabtejek például kevesebb fehérjét és több szénhidrátot tartalmaznak, mint a megbízható, bio forrásból származó állati eredetű tej.

Mi lehet a megoldás?

Természetesen nem kell lemondanunk a növényi italokról, pláne akkor, ha egyébként meggyőződésünk vagy ételérzékenységünk, intoleranciánk miatt tartjuk távol magunkat az állati tejtől. A vastagbélrák kockázatának csökkentéséhez viszont vásárláskor nagyon figyeljünk oda, mit teszünk a kosarunkba: válasszunk adalékanyag-mentes, lehetőleg minél kevesebb összetevővel készült, bio termékeket. Ha sok növényi tejet fogyasztunk, érdemes lehet beszerezni egy olyan konyhai gépet, ami garantáltan olyan italt készít nekünk, amilyet szeretnénk.

Ezek a növényi tejek otthon is könnyen elkészíthetők.

Kiemelt kép: Getty Images