- A jojobaolajat nagyon régóta használja az ember, jótékony hatásait több ezer évre visszanyúlóan ismerik.
- Mik ezek a remek hatások, és hogyan kell alkalmazni?
- Megmutatjuk, mivel mixelheted a még erősebb hatásért.
A jojoba egy bőrápoló hatású növény, amely Mexikóban és Amerikában őshonos. Később azonban – mivel szárazság- és melegtűrő növényről van szó – Ausztráliában, Egyiptomban, Argentínában is termeszteni kezdték. A cserje barna terméseket érlel, amelyek a kávébabhoz hasonlítanak, a kozmetikai ipar pedig a magból kinyert olajat használja fel.
Már az amerikai őslakosok is így jártak el, amivel többezer éves történelmet adtak a joboba jótékony hatásainak és felhasználásának. Ők sebek kezelésére, a fejbőrt érintő problémákra és napégésre használták, de az olaj általános bőrápolóként is jó szolgálatot tett.
Hogy néz ki a jojobaolaj és mire jó?
Jobb esetben hidegsajtolással, rosszabb esetben vegyszerek segítségével nyerik ki az értékes, aranyszínű olajat, ami inkább viaszhoz hasonlít. Olyan sok antioxidáns található benne, hogy nem avasodik, romlik meg túl hamar, így jól szállítható. Emellett E-vitaminból, B-vitamin komplexből, rézből és cinkből sincs benne hiány.
Rengeteg területen alkalmazzák a bőrápolásban, pikkelysömör, ekcéma, pattanások, bakteriális fertőzések ellen is használ, de csökkenti a bőr duzzanatát napégés esetén, enyhíti az égési sérülések okozta fájdalmat, emellett az antioxidánsok miatt kiváló fiatalítószer is.
Növeli a bőr rugalmasságát, hidratál, csökkenti a gyulladást és lassítja az öregedés folyamatát. Az igénybe vett hajszálakat hidratálja, lágyítja, selymesebbé teszi, megakadályozza a haj töredezését. A fejbőrön jelentkező pikkelysömört hidratáló hatásának köszönhetően jól kezeli, ehhez hajmosás előtt érdemes pakolásként feltenni. A jojobaolajat emellett ajakbalzsamként, éjszakai krémként, körömágybőr-ápolóként, sminklemosóként is alkalmazhatjuk.
Így használd a jojobaolajat az otthoni bőrápolásban
A jojobaolajat általában 50 milliliteres adagban adják a bioboltokban, drogériákban. Ha tehetjük, válasszuk a bio, hidegen sajtolt verzióját, ez a legjobb a bőrünknek. Önmagában rögtön használhatjuk a kicsit sűrűbb állag ellenére is, nem kell más olajjal hígítani. Úgy hidratálja a bőrt, legyen az az arcunk, a fejbőrünk vagy bármi más felület, hogy nem teszi túl zsírossá, és nem zárja el a pórusokat. Ezért gyulladt, pattanásos bőrt is ápolhatunk vele. A fürdőszobában érdemes mindig tartani egy adagot, amit
akár ricinusolajjal és rozmaringkivonattal összekeverve tápláló pakolásként vihetünk fel a fejbőrre 1-2 órával a hajmosás előtt.
Tekerjünk nedves tincseinkre egy felmelegített törülközőt, majd a hatóidő lejártával mossuk meg a hajunkat. A jojoba hajvégápolóként is remekel, ha pár percig a hajunkon hagyjuk, mint egyfajta kondicionálót. A kollagéntermelést fokozó hatása miatt az öregedő bőr egyik legjobb ránctalanító szere, amit akár éjszakai arckrém, akár testápoló helyett is alkalmazhatunk.
Hajnövesztés természetesen: a legjobb olajok a rozmaringtól a szőlőig
Kényelmesebb, ha egy pumpás adagolót töltünk fel jojobaolajjal, és mindig csak annyit engedünk a tenyerünkbe, amit fel is tudunk használni. Ha a sminkünket távolítanánk el, nedvesítsünk be egy vattakorongot langyos vízzel és adjunk hozzá az olajból, így simítsuk végig az arcunkat: még az olajos állagú sminkeket is eltávolítja.
Vigyázzunk az allergiával
Nagyon ritkán ugyan, de a jojobaolaj is kiválthat allergiás reakciókat a bőrápolás során. Ezért mielőtt nagy területen alkalmaznánk, pláne ekcémás vagy pikkelysömörös területen, egy kicsi, ép bőrfelületre kenjük fel és figyeljük meg, miként reagál a szervezetünk. Ha kipirosodik a bőrünk, viszketni kezd, irritációt észlelünk vagy akár a szemünk, arcunk is bedagad, azonnal mossuk le, súlyos tünetek esetén pedig keressük fel az orvosunkat.
Ha a bőrünk jól tolerálja a jojobaolajat, akkor csak arra kell figyelnünk, hogy ne jusson be az emésztőrendszerbe (azaz gyerekek előtt végképp ne hagyjuk a tégelyt). Ahhoz, hogy a jojoba megmérgezzen valakit, sok kilónyit kellene elfogyasztani belőle, de a szervezetünk a legkisebb mennyiséget sem tudja megemészteni, így hányás, hasmesés, rosszullét lehet a vége az olaj belsőleges felhasználásának.
A jojobaolaj beleillik az 50 felettiek bőrápolási rutinjába is.
Kiemelt kép: Getty Images