- Minél frissebb húsból készül az étel, annál egészségesebb és finomabb.
- Hentesek szerint így szúrhatjuk ki a hűtőpult legfrissebb darabjait.
- Az ilyen kinézetű húst inkább ne vegyük meg.
Csak kevesen tehetik meg, hogy mindig garantáltan friss hús kerüljön otthon az asztalukra. Általában annak adatik meg az ilyesmi, akinek egy rokona, ismerőse, szomszédja, esetleg ő maga állatot tart vagy vadászik. A többiek arra kényszerülnek, hogy a hentestől, a piacról végső esetben a boltból, szupermarketből szerezzék be a húst. És az aztán, ki tudja, honnan jött, mit látott – és mióta szeli az országutakat hűtőkocsiba stócolva.
De aggodalomra semmi ok, a modern élelmiszerfeldolgozási technológiák és a hazai élelmiszerbiztonsági szabályok ugyanis biztosítják, hogy ne kerülhessen szennyezett, romlott vagy nem megfelelően kezelt hús az asztalunkra. (Ha ez mégis megtörténik, azonnal vegyük fel a kapcsolatot a vállalattal, aki eladta nekünk az élelmiszert, illetve a Nébih munkatársaival is, hogy mielőbb tájékoztathassanak mindenki mást is, aki rajtunk kívül még vásárolhatott a nem megfelelő minőségű élelmiszerből.)
A hentes szerint innen ismerhető fel a legfrissebb hús
Bármennyire alaposan ellenőrzött is az a hús, ami az üzletek polcaira kerül, a legtöbben mégis nekiállunk válogatni, hogy tényleg mi vihessük haza a legeslegjobbat, legszebbet, legkevésbé inasat és így tovább. Ezért aztán hajlandóak vagyunk hosszú perceket eltölteni a hűtő- és hentespultok előtt ácsorogva, a legjobb darab után kutatva. Hogy megkönnyítsük mindenki dolgát, felgyorsítsuk a bevásárlás folyamatát és olvasóink a lehető legjobb húst kapják a pénzükért, összeírtuk, miről ismerhető fel a legfrissebb darab.
1. Csomagolás
A The Butcher Wizard néven videókat készítő hentes javaslatait azzal kezdi, hogy leszögezi: ha a legjobb darab húst akarjuk hazavinni a boltból, először is arra figyeljünk oda, hogy a termék csomagolása ne legyen sérült. Ha a csomagolás megnyúlt, kiszakadt, laza vagy légbuborékos, akkor a hús már igen közel állhat a romláshoz.
2. Szín
Talán nem árulunk el nagy titok azzal, hogy a hús, minél frissebb, annál pirosabb színű. A csirke esetében ez inkább egy rózsaszínes árnyalat. Ott arra kell figyelni, hogy a szárnyashús ne legyen szürkés vagy zöldes árnyalatú. A marhahús frissen lilás vagy élénk cseresznyepiros színű. A barnásnak indult vagy szürkés darabokat így inkább ne válasszuk – ugyanígy sertéshúsból se!
3. Illat
Amennyiben lehetőségünk van rá, hogy a húst megszaglásszuk, mindenképp tegyük meg! A romlott hús nagyon jellegzetes, rendkívül kellemetlen, gyomorfogató szagot áraszt magából, amit azonnal kiszúrhatunk ezzel a teszttel.
Fontos, hogy a szagos húst semmiképp se használjuk fel, és a kutyát, macskát, bármilyen egyéb állatot se kínáljuk meg vele (bár jó eséllyel ők szintén elfordítják a fejüket annak irányából), ugyanis a megromlott húsban olyan baktériumok tanyázhatnak, amelyek akár súlyos tüneteket is okozhatnak az elfogyasztójuknak.
4. Hőmérséklet
Fontos, hogy csak akkor vásároljuk meg a kiválasztott húst, ha elég hidegnek érezzük a tapintását. A hűtőpultokat legfeljebb 5°C-on kell tartani az előírások szerint. Áramszünet következtében, vagy ha egy hűtő meghibásodik, ez a hőmérséklet megemelkedhet, és a húsok (valamint az egyéb termékek) romlásnak indulhatnak. És persze az is nagyon fontos, hogy ha a megvásárolt friss húst nem akarjuk azonnal megfőzni-megsütni, akkor mi is mielőbb a hűtőszekrénybe vagy a fagyasztóládába tegyük otthon.
Plusz tipp, hogy amennyiben hosszadalmas nagybevásárlást tartunk, érdemes a hús kiválasztását annak a legvégére ütemezni, hogy az minél kevesebb időt töltsön szobahőmérsékleten. Ha néhány fagyasztott termék is helyet kapott a kosarunkban, akkor a húst azok mellé helyezve még egy kis időt nyerhetünk. Persze, annyi idő alatt, amíg hazaérünk, talán nem romlik meg semmi, de egy kis extra óvatosság sosem árt. Már csak azért sem, mert a legfrissebb hús általában a legpuhább, legízletesebb és tápanyagokban legdúsabb is egyben.
Kapcsolódó: Eddig tárolható fagyasztóban a hús
Kiemelt kép: Getty Images