- Az állásinterjú a felnőtt életünk egyik legizzasztóbb helyzete.
- Rengeteg részleten áll vagy bukik, megkapjuk-e az áhított pozíciót.
- Egy szigorú főnök elárulta, milyen ravasz tesztnek veti alá a hozzá jelentkezőket az első találkozás alkalmával.
Miután letettük a legfontosabb vizsgáinkat, például átmentünk a forgalmin, megvédtük a diplomát vagy lefutottuk a maratont, általában alig akad már olyan, professzionális helyzet az életünkben, amely valóban heves izgalmat váltana ki belőlünk. Azt a fajtát, ami miatt felerősödik a szívverésünk, izzadni kezd a tenyerünk és remeg a hangunk… Kivéve azon állásinterjú szorongató pillanatait, amelyet nagyon szeretnénk sikerrel zárni.
Túlzás nélkül állíthatjuk, hogy egy olyan állásról szóló interjúra, amit mindenképp meg akarunk kaparintani, jobban felkészülünk, mint egy régóta vágyott randira. Alaposan átgondoljuk, mibe öltözzünk. Akár még valami újat is vásárolunk az alkalomra. Megkomponáljuk a tökéletes, elegáns, ugyanakkor előnyös sminket és frizurát. És, persze, ami a legfontosabb: felkészülünk a legfurfangosabb kérdésekre is. Utánanézünk a cégnek, átgondoljuk eddigi pályafutásunkat, esetleg elgyakoroljuk, mit osztunk majd meg magunkról.
Az, hogy udvariasak, kedvesek és előzékenyek vagyunk, adott. Ezen felül már tényleg csak azon fog múlni a dolog, hogy megvan-e a kémia közöttünk az interjúztatóval, illetve hogy épp aznap mennyire szerencsésen állnak a csillagaink. Vagy mégsem?
„Kávé teszt” szűri az állásinterjú jelöltjeit ennél a főnöknél
Nos, egy konkrét főnöknél – nem is akárkinél, hanem Trent Innes üzletembernél – egyáltalán nem ilyen egyszerű a képlet. A férfi, aki korábban egy nagy, nemzetközi technológiai cég ügyvezető igazgatója volt, manapság pedig a világ vezető szállásajánlat-szolgáltatójánál tölt be vezetői pozíciót, a The Venture című üzleti témájú podcastben árulta el, hogyan szűri ki azonnal az állásinterjú alkalmával, hogy akar-e az adott jelentkezővel együtt dolgozni.
Innes egy úgynevezett kávéscsésze-tesztet alkalmaz, ezzel próbálja leleplezni potenciális új kollégái rejtett személyiségjegyeit. De hogy pontosan miről is van szó? „Mindig elviszem őket egy kis sétára, közben betérünk az egyik konyhába, ahonnan valahogy mindig itallal a kezünkben jövünk ki. Ezután visszamegyünk az irodába, megtartjuk az interjút, majd annak a végén megfigyelem, hogy a jelentkező vissza akarja-e vinni a poharát vagy kávéscsészéjét a konyhába” – árulta el Innes.
A teszt lényege, hogy az, aki nem viszi vissza maga után a csészéjét a konyhába, az nem illik a csapatukba.
„A képességek fejleszthetők, és egy rakás tudást és tapasztalatot is sokfelé szerezhetünk. Ezeknél jóval több múlik a hozzáálláson” – magyarázta az üzletember. A csésze visszavitele az ő szemében arról szól, hogy a jelölt alapvetően figyelmes személy-e, illetve olyasvalaki, aki hajlandó a legapróbb, rá vonatkozó feladatokat is elvégezni. Szerinte tehát egy munkahelyen a szakmai előmenetelnél fontosabb, hogy illeszkedünk-e az adott vállalati kultúrába.
„Ha bejössz hozzánk, azt láthatod, hogy a konyháink mindig ragyogóan tiszták. De ez az egész nem csak a kávéscsészék elmosásáról szól. A lényeg, hogy biztosítsuk, hogy a dolgozók valóban beilleszkedjenek, és alaposan, maradéktalanul elvégezzék a feladataikat” – véli a férfi. Persze, az a kérdés továbbra is áll, hogy maguk az állásinterjún megjelentek mennyire szeretnének egy olyan főnök irányítása alatt dolgozni, aki ilyen ravasz és manipulatív teszteknek teszi ki őket – minden bizonnyal nem csupán az első találkozásuk alkalmával.
Kapcsolódó: Aki ezt a trükköt beveti állásinterjú alkalmával, megkapja a munkát
Kiemelt kép: Getty Images