–––SZPONZORÁLT TARTALOM–––
Novembertől végre a reggelek már hűvösek, a nappalok kellemesen melegek, de napról napra érezhető, hogy a nyári hőség tompul és átadja magát az ősz hűvösének. Ilyenkor még a levegőnek is más illata van, de a természet, főleg az erdők változnak meg nagyon: a dús, zöld lombkorona elkezd ritkulni, cserébe viszont csodaszép színekben pompázik. A citromsárgától a rozsdabarnán át egészen a mélyvörösig változnak a levelek.
Ha csak erre gondolunk, már érezzük, hogy frissebb a levegő, a talpunk alatt ropognak a falevelek,
na és persze süppedhet, csúszhat a sár, tehát kicsit jobban is kell magunkra és a családtagjainkra vigyázni. Az alábbiakban összeszedtük, milyen pozitív élettani hatása van a kirándulásnak, és ahhoz is tanácsot adunk, mit rejtsen a táskád, ha a természetbe mész.
5 ok, hogy rendszeresen kirándulj!
Átmozgat
Ha sokat ülsz hét közben és recsegnek-ropognak az ízületeid, akkor remek mozgásforma lehet a kirándulás. Nem kell feltétlenül hegyet mászni, elég, ha sétálsz kényelmesen és élvezed a természet szépségét. Hosszú távon ezt is meghálálja a szervezeted, mert jótékonyan hat a vérkeringésre, beolajozza az ízületeket, rendszeres mozgással megelőzheted a cukorbetegséget, a magas vérnyomást és még számos betegséget is.
Kikapcsol
Nagyon fontos, hogy hetente 1-2 alkalommal kiszakadj a megszokott környezetből, főleg, ha zsúfolt városban élsz és rengeteg inger ér a nap folyamán. A természet és a vadállatok látványa, hangja kiszakít kicsit a mókuskerékből.
Relaxál
A zöld szín és a távolra nézés, bámészkodás egyaránt nyugtat, ellazít, kisimítja az idegeket. Mit kell tenned? Csak elsétálni egy szép tisztásra, vagy erdőbe, felmászni egy kilátóba és csak bámulni a természet szépségét. Ezzel máris sokat teszel a mentális és lelki jóllétedért!
A természetjárás nagyon jó stresszoldó,
hiszen endorfint szabadít fel, és így javítja a hangulatot és csökkenti a szorongást. Ha nehéz időszak vár rád vagy már benne vagy, mindenképp tedd meg magadért, hogy hetente pár alkalommal sétálsz a zöldben.
Erősíti az immunrendszert
A jó levegő, a nem túl erős napfény és a tempós (esetleg szintemelkedéssel járó) kirándulás remek immunerősítő „koktél”, márpedig a tél közeledtével nagy szüksége van mindenkinek arra, hogy teljesen feltöltse a raktárait.
Jót tesz a kapcsolatoknak
A rendszeres, laza, nem szigorúan szabályozott családi túrázás erősíti a családi kapcsolatokat. A kalandokkal teli kirándulás, egy-egy vár vagy vízesés felfedezése minőségi idő és sok közös emlék születik. Ha kisebb gyerekekkel kirándulunk mindig tűzzünk ki nekik valamilyen „jutalom úti célt”: kalandparki játékot, bobozást, kisvasútazást, lovagi játszóteret. Ezzel arra sarkalljuk a kisebbeket, hogy többet sétáljanak, rohangáljanak a célig.
Készülj fel rendesen a kirándulásra!
Nagyon fontos, hogy bármilyen nehéz vagy könnyű útvonalú kirándulásra indulunk, mindig készüljünk fel alaposan. Sokan nem gondolnák, de nem csak tavasszal és nyáron, hanem egész évben szükséges fényvédőt használni. A szúnyogok és a kullancsok sem tűntek még el, tehát rovarriasztóval is kenjük, fújjuk be magunkat. Egy hátizsákból sem hiányozhat sebtapasz, sebfertőtlenítő, zsebkendő, szemetes zsák – mert ugye nem csak az a fontos, hogy magunkra vigyázzunk, hanem a környezetet is óvni kell.
Az újratölthető kulacs és az energiadús, egészséges uzsonna is elengedhetetlen. Akár van nálunk mobiltelefon, akár nincs, fejlámpa, elemlámpa és iránytű is lapuljon a csomagban, mert már korábban sötétedik és szürkületben, sötétben nehezebb tájékozódni.
Indulás előtt nézzünk meg neten, milyen nehézségű az útvonal – gyerekekkel, és akár babakocsival is egyszerűen találhatunk kímélő útvonalakat. Vannak már akadálymentesített tanösvények, ahol kerekesszékkel és babakocsival is lehet közlekedni.
Ha olyan egészségügyi problémával küzdesz, amivel nem lehet nagyobb, megterhelő távokat megtenni, akkor sem kell lemondanod az őszi kirándulásról, hiszen vannak már ún. szívbarát tanösvények is. Ilyen útvonal például a Hármashatárhegyi kardioösvény.
Gyerekekkel pedig mindig nagy élmény a visegrádi táj: a Dunakanyar látványa, a vár, a bobpálya, na és ott van a kihagyhatatlan lovagi játszótér is. Akár dunai hajókázással is össze lehet kötni az őszi kirándulást, hogy teljes legyen az élmény az egész családnak.
Kiemelt kép: Getty Images