- Olykor szeretünk kísérletezni samponunk és balzsamunk csereberéjével, ám, ha nem történt drasztikus változás (például hajfestés vagy betegség miatti hajhullás), nem feltétlenül van szükség erre.
- Ha tisztában vagyunk hajszerkezetünkkel, illetve fejbőrünk szükségleteivel, pici odafigyelés is elég ahhoz, hogy ragyogó hajkoronát varázsoljunk otthon.
- Mutatunk néhány szuper terméket, és azt is eláruljuk, milyen apróságokra érdemes odafigyelnünk a sampon és a balzsam kiválasztásánál!
Biztos mindannyian tapasztaljuk, hogy fodrász után sokkal puhább, rugalmasabb és fényesebb a hajunk. Aztán elérkezik a következő hajmosás ideje, és hiába minden erőfeszítés, szárítás után tincseink nem úgy néznek ki, mint előtte.
Ami a hajunkat illeti, sokan szeretünk kísérletezni a samponok és a balzsamok időnkénti csereberéjével, hátha megleljük azt a márkát, ami a szalon utáni csillogáshoz mérhető hatást eredményez. Aztán ott van az elterjedt mítosz is, miszerint tincseink egy idő után hozzászoknak az addigi termékekhez, ezért a rendszeres csere lehet a jó megoldás…
A hajmosás módjában rejlik a titok?
Profik szerint csak két oka lehet a sampon és a balzsam cseréjének: ha kiderül, hogy káros összetevőket (például nátrium-lauril-szulfátot) tartalmaznak, vagy ha nem úgy tisztítják, ápolják a hajunkat és fejbőrünket, ahogyan kellene. (Például festett haj esetén nem előnyös egy olyan sampon használata, amit nem az adott hajállapotra szabtak. A festett fürtöknek gyengéd, szulfátmentes ápolásra van szükségük ahhoz, hogy hidratáltak és ragyogóak maradjanak.)
Kapcsolódó: 5 hajszépítő étel, amitől télen is erős lesz a haj
Ha bizonytalanok vagyunk hajtípusunk ápolását illetően, érdemes kikérnünk fodrászunk véleményét is – így nemcsak időt, de pénzt is spórolhatunk. A haj típusán és szerkezetén túl pedig más tényezőket is figyelembe kell vennünk vásárlás előtt. Mindennapi életmódunk szintén meghatározhatja, hogy mivel, illetve milyen gyakran kell hajat mosnunk.
Ha például rendszeresen sportolunk, és gyakran leizzadunk, olyan szulfátmentes, pH-semleges termékbe érdemes fektetni, ami kíméli a fejbőr természetes egyensúlyát, nem szárítja ki azt, gazdag természetes hidratáló összetevőkben, például aloe verában vagy pantenolban, és nem tartalmaz agresszív hatóanyagokat.
Amikor a kondicionáló kiválasztásáról van szó, első sorban a haj szerkezetére kell összpontosítani. Ha hajunk szálkás, durva tapintású és töredezésre hajlamos, mélyhidratáló balzsamra és pakolásra lesz szükség, amennyiben viszont nincs ezzel problémánk, a könnyű kondicionáló a legtutibb választás. Ez hidratálja, de nem nehezíti el a hajvégeket.
Ugyanolyan sampon és balzsam
Mivel kézenfekvőnek tűnik, sokan arra esküsznek, hogy a samponnak és a balzsamnak megegyezőnek kell lennie, holott ezzel nem minden esetben járunk jól. Legyen szó volumennövelő vagy extrán hidratáló összetevőkről, az összeillő párosítás nem feltétlenül jó megoldás. MariLynne Cosmillo professzionális fodrász szerint sampont a fejbőr és a hajgyökerek, kondicionálót pedig a hajvégek szükségleteinek megfelelően kell választanunk.
Amennyiben vastagszálú, hullámos vagy göndör a hajunk, és nem különösebben hajlamos töredezésre, nyugodtan választhatunk göndör, hullámos hajra való sampont, valamint egy könnyedebb balzsamot. Ha viszont vékonyabb tincseink vannak, és hajtöveink jellemzően lelapulnak, akkor egy könnyű volumennövelő samponra lesz szükség, ám ha mindeközben hajvégeink szárazak, a hidratáló balzsamnak nehezebbnek kell lennie.
A hajtövek és a hajvégek tehát nem mindig vannak egy hullámhosszon, amit a hajápolási rutinunknak is érdemes lekövetnie.
Ha hajunk igényeit 100%-ig kielégítenénk, felejtsük el a gyakori termékcserét! Ehelyett válasszunk a tincsekhez és fejbőrhöz igazodó sampont és balzsamot – ha éppenséggel ezek nem megegyező márkájú termékek, az sem baj. Általánosan elmondható, hogy a választott samponnak lágyabbnak, míg a hajvégekre szánt balzsamnak vagy pakolásnak testesebbnek, hidratálóbbnak kell lennie.
Kapcsolódó: Ezektől a házi szerektől lesz ragyogó és egészséges a haj
Apropó balzsam és pakolás! Tudjuk, néha nehéz ellenállni a kuponnapoknak és az akcióknak, de kettőnél több kondicionálóra nincs szükség a zuhany alatt: ha valami miatt naponta vagy rendszeresen mosunk hajat, általános balzsamot érdemes használni, ha viszont mélykondicionálásra vágyunk (amit nagyjából hetente egyszer érdemes elvégezni), akkor mélyhidratáló pakolásra/maszkra lesz szükség – se többre, se kevesebbre. Ezek a mi kedvenceink:
1. L’Oréal Paris Elseve Hyaluron Plump Shampoo hidratáló sampon hialuronsavval, 1.164 Ft (PinkPanda.hu) 2. Matrix Total Results Curl Can Dream Shampoo hidratáló sampon hullámos és göndör hajra, 5.352 Ft (PinkPanda.hu) 3. L’Oréal Professionnel Serie Expert Absolut Repair mélyen regeneráló maszk száraz és sérült hajra, 500 ml, 11.910 Ft (Notino.hu) 4. OGX Brazilian Keratin Smooth kisimító kondicionáló a fénylő és selymes hajért 385 ml, 2.610 Ft (Notino.hu) 5. Redken NYC All Soft Mega Curl Conditioner kondicionáló a hullámos és göndör hajra, 300 ml, 9.592 Ft (PinkPanda.hu) 6. Yves Rocher gyengéd hajbalzsam bio gesztenyével, 200 ml, 3.690 Ft (Yves-Rocher.hu)
Kiemelt kép: Getty Images