- Minden ötödik ember a székrekedés krónikus formájával küzd.
- A nők körében különösen magas a székrekedéssel küzdők aránya. Utánajártunk, hogy miért!
- Mutatjuk, mit tehetsz otthon, hogy megkönnyítsd a vécén töltött időt!
Puffadás, kényelmetlenség és hosszú, végtelennek tűnő percek a vécén – ha ez történik veled, nem vagy egyedül. A székrekedés olyan meglehetősen gyakori probléma, ami alkalomadtán mindenkivel előfordul. Különösen stresszes időszakokban, illetve akkor, ha nem mozgunk eleget, nem fogyasztunk elegendő rostot, folyadékot, vagy antidepresszánsokat, antihisztaminokat és nem-szteroid gyulladáscsökkentőket szedünk.
Nagyjából minden ötödik felnőtt ember a székrekedés krónikus típusával küzd, ami jellemzően heti három alkalomnál kevesebb, kemény, száraz, minimális mennyiségű, görcsös, puffadással járó, nehéz, fájdalmas székletürítéssel jár.
A kockázatot pedig tovább növelheti az idős korral járó, egyre lassuló anyagcsere, valamint az olyan neurológiai- és emésztőrendszeri betegségek, mint a Parkinson-kór, a sclerosis multiplex, az IBS, a vastagbélrák és a divertikulitisz. És ez még nem minden, hiszen a nők körében jellemzően még gyakoribb a székrekedés krónikus formája.
Ezért küzd több nő székrekedéssel, mint férfi
Rengeteg elmélet létezik arról, hogy a nők körében miért fordul elő gyakrabban székrekedés, a legtöbb szakértő azonban egyöntetűen úgy véli, hogy az anatómiai felépítésre és a hormonokra vezethető vissza a probléma.
Nőként mindannyian tapasztaljuk a hormonális ingadozás magasságait és mélységeit. A pubertástól a menstruáción és terhességen át egészen a menopauzáig nagyon
kevés alkalom van egy nő életében, amiben ne játszanának döntő szerepet a reproduktív hormonok.
A BMC Gastroenterology tanulmánya szerint részben ennek köszönhető, hogy a nők kétszer-háromszor nagyobb valószínűséggel küzdenek székrekedéssel, mint a férfiak.
A menstruációs ciklus, a terhesség és a menopauza főszereplőit, a progeszteront és az ösztrogént a székrekedéssel is összefüggésbe hozták, akárcsak a pajzsmirigyhormonokat, amelyek köztudottan hatással vannak az anyagcserére és az emésztésre.
A krónikus székrekedés a szív- és érrendszerre is rossz hatással lehet.
A női test sok változáson megy keresztül a menstruáció előtt és alatt. Ezek közé tartozik a prosztaglandinok fokozott termelése, amelyek segítik a méh összehúzódását, és amelyek miatt görcsöket is érzünk ilyenkor. A magas prosztaglandinszint a belek összehúzódását is fokozza, ami sokaknál hasmenés formájában jelentkezik a menstruáció ideje alatt. Ám vannak, akik épp az ellenkezőjét tapasztalják, és székrekedéssel küzdenek, különösen azok, akik valamilyen bélrendszeri betegségben érintettek.
Vagyis tovább emeli a székrekedés kockázatát, ha hajlamosak vagyunk bélrendszeri rendellenességekre is, például a vastagbelet érintő gyakori betegségre, az IBS-re, ami szintén magasabb a nők körében. Nem beszélve arról, hogy a hormonális ingadozások miatt hosszabb ideig tarthat, míg a táplálék áthalad a vastagbélen, ami ráadásul 10 centiméterrel lehet hosszabb, mint a férfiaké.
Otthoni tippek székrekedés ellen
Ha úgy érzed, hogy krónikus székrekedésben szenvedsz, mindenképp vedd fel a kapcsolatot kezelőorvosoddal! De azt is érdemes átgondolnod, hogy szükséged van-e bizonyos szintű életmódbeli változtatásokra a mindennapokon. Mutatunk néhány bevált otthoni technikát, ami megkönnyíti a székletürítés folyamatát!
- Amikor sportolunk, a bélműködésünk is aktívabb, ezért naponta végezz valamilyen testmozgást, legyen szó rövid sétáról vagy egy gyors jógasorról. (A linkre kattintva egy emésztést segítő gyakorlatsort találsz!)
- Minden nap gondoskodj a megfelelő hidratáltságról! Ha hajlamos vagy elfelejteni a dolgot, állíts be emlékeztetőt a telefonodon, vagy használj ivásfigyelő applikációkat!
- A rostbevitel bizonyítottan javítja a széklet konzisztenciáját, ami az ürítés gyakoriságát is felpörgeti. Csempéssz az étrendedbe minél több hüvelyest, teljes kiőrlésű pékterméket, zöldséget és gyümölcsöt!
- Kerüld a feldolgozott húsokat, a finomított szénhidrátokat, az alkoholt, a túlzott só- és koffeinfogyasztást!
- Ha menni kell, hát menni kell – hallgass a testedre, és ne várj túl sokat a „nagydologgal”, különben még szárazabbá, keményebbé válik a széklet a vastagbélben, tovább nehezítve a későbbi ürülést.
- Fogyassz minél több probiotikumban gazdag ételt, például élőflórás kefirt, joghurtot vagy kovászos uborkát!
- Neked és a kezelőorvosodnak is nagy segítség lehet, ha krónikus székrekedés esetén étkezési naplót vezetsz, amelyben feljegyzel minden olyan ételt, ami megnehezítette a vécén töltött időt.
Székrekedés? Ebben a pózban használd a vécét!
Kiemelt kép: Getty Images