- A pocketing egy mérgező randitrend, ami gyorsan a kapcsolat végét jelentheti.
- Nem mindig lehet felismerni, de vannak egyértelmű jelei.
- Érdemes előbb megismerni az okokat, és csak aztán dönteni a kapcsolat jövőjéről.
A friss randizók magabiztossága irigylésre méltó: ragyog az arcuk, állandóan mosolyognak és folyamatosan a telefonjukat bújják. Vajon milyen üzenetet küldött a másik, mikor fog telefonálni, készít-e szelfit? A románc kezdeti szakaszában a közösen eltöltött idő a legfontosabb.
No és persze annak dokumentálása a közösségi médiában.
Betaggeltél már valakit, akivel egy ideje randizol, abban a reményben, hogy ő is megjelöl téged? Ha igen, bizonyára emlékszel arra a kellemetlen érzésre, amikor ez nem történik meg. Először arra gondolsz, bizonyára véletlen, ám amikor huzamosabb idő után sem tűnsz fel a másik közösségi felületén, óhatatlanul arra gondolsz:
Vajon titokban mással is randizik? Vagy, ami még legrosszabb, szégyell téged?
Jó esély van rá, hogy te is egy zavaró randizási trend, az úgynevezett pocketing áldozata vagy. A megnevezés az angol pocket szóból ered, ami magyarul zsebet jelent, tehát azt írja le, hogy a másik zsebre vág, zsebben, titokban tart téged, kerüli a kapcsolatotok nyilvános felvállalását minden téren. Ez vonatkozhat a családra, a barátokra, a kollégákra vagy a közösségi médiára.
A partner bemutatása egyéni időzítés kérdése
Az új partner bemutatása a környezetnek nem könnyű kérdés: mindenkinek egyéni tempója van, sajátos családja és szorongásai. Ki dönti el, mikor vezetjük be a másikat a szociális köreinkbe? Hány randi az elég randi? Jó esetben a szívünkre hallgatunk, és pontosan érezzük, hogy mikor jött el a pillanat. De még így is mellé lehet nyúlni. Ha túl korán mutatjuk be, csalódás lehet a vége, ha túl későn, a másik azt hiheti, nem gondoljuk komolyan a kapcsolatot. Akinek pedig foga se fűlik az egészhez, nos, ő pocketingel.
Ilyenkor nem egyszerűen arról van szó, hogy az illető még halasztaná a rettegett találkozást a szülőkkel. A pocketing egy kifejezetten bántó jelenség, ami vagy a kapcsolat komolytalanságát vagy a partner alulértékelését rejti. Ide tartozik például, ha sose találkozol a másik barátaival, nem jelentek meg a közös képeken, vagy állandóan az isten háta mögötti kínaiban vacsoráztok, ahol soha nem futnátok ismerősbe. (Emlékszünk arra a bizonyos epizódra a Szex és New Yorkból…)
Nem mindenki veszi észre azonnal ezt a jelenséget, hiszen természetes, hogy szeretnénk jobban megismerni a másikat, mielőtt bevonjuk őt a köreinkbe. A pocketing viszont egyértelmű ködösítés: a másik nem akarja, hogy előbukkanj a zsebéből.
A pocketing jelei
Egy bimbózó szerelmet az ember legszívesebben világgá kürtölne, hogy mindenki láthassa rajongása tárgyát. Az alábbi jelek azonban arra figyelmeztetnek, hogy pocketing áldozata vagy.
1. Kifogások
Akárhányszor felmerül a barátaival való találkozás, mindig van egy jó indoka rá, hogy most épp miért nem lehetséges.
2. Túl diszkrét randik
Általában kerüli, hogy az ő lakóhelye vagy munkahelye környékén találkozzatok. No pláne, hogy nyilvános helyen, ahol ismerősbe futhattok. Szerinte a legjobb, ha a randi valamelyikőtök lakásán történik.
3. Láthatatlan vagy online…
Az hagyján, hogy nem posztolja ki, hogy kapcsolatban vagytok, de még fotókat se tesz közzé. Nem ír a felületedre, viszont a te bejegyzéseid vagy a betaggelt képek varázsütésre eltűnnek.
4. …és offline is
Amellett, hogy nem sokat beszél a barátairól, családjáról, ők azt se tudják, hogy létezel, és ha véletlenül találkoztok valakivel, ismerősként mutat be téged. Szigorúan kézfogás vagy csók nélkül.
Mi állhat a pocketing hátterében?
Az azonnali ítélkezés helyett érdemes kicsit jobban megismerni a másikat, hogy kiderüljenek a valódi indítékai. Hiszen lehet, hogy komoly indoka van annak, miért nem akarja a családi találkozást. Egy szenvedélybeteg szülő, felhalmozott családi sérelmek vagy egy közelmúltbeli vita könnyedén éket verhet a bemutatkozásba.
Az is előfordulhat, hogy a másik féltve őrzi a magáról kialakított képet, és attól tart, ha megismered a barátait, az kártyavárként összeomlik. Hiszen mindannyian a legjobb oldalunkat próbáljuk mutatni egy kapcsolatban, és nem akarunk csalódást okozni. Lehet a háttérben vallási vagy kulturális ok, amikor a másik úgy érzi, óriási szakadék tátong közted és a környezete között.
Illetve vannak a rejtőzködő személyiségek, akik egyszerűen nem szeretik közszemlére tenni az életüket online.
Utóbbi könnyedén kideríthető: ha senkiről nem posztol képet és nem hemzsegnek oldalán a közös bejegyzések, kommentek, valószínűleg arról van szó, hogy inkább privát személyiség. Ám ha minden indokot kizártál, és mégis úgy érzed, mintha egy szégyenbélyeg lenne a homlokodon, fel kell tenned a kérdést: lehet, hogy a másik csak kihasznál?
Ne hagyd magad megtéveszteni!
Egy valódi párkapcsolatnak bizonyos mértékig a nyilvánosság is a része. A kezdeti sikeres randevúk után természetes módon mélyül a kapcsolat, ami a partner beillesztését is magával hozza a környezetünkbe. Ezért bármilyen kétely merül is fel benned, nyugodtan beszélj róla, kérdezz rá. Adj lehetőséget a másiknak, hogy megnyíljon előtted, és kiderüljenek az egyéni elvárások, nézőpontok!
Végül pedig a legfontosabb lépésként mindig azt érdemes mérlegelni, hogy a másik viselkedése milyen érzéseket kelt benned. Ha úgy érzed, össze kell húznod magad, nem tudsz önazonos lenni vagy nem beszélhetsz a gondolataidról, az egyértelmű jele annak, hogy a kapcsolat nem megfelelő a számodra.
Kiemelt kép: Getty Images