- Az az ideális, ha nők két fő nemi hormonja, az ösztrogén és a progeszteron egymáshoz viszonyított aránya megfelelő, nem ingadozik.
- Az ösztrogéndominancia miatt felborulhat a ciklusunk, változókorban pedig felerősíti a menopauza tüneteit és a rák kialakulásának is kedvez.
- Szakértőnk elárulja, hogyan állíthatjuk vissza a hormonegyensúlyt mozgással és egészséges táplálkozással.
Az ösztrogénnek három fő feladata van: ez a hormon befolyásolja a másodlagos nemi jelleg kialakulását, szabályozza a menstruációs ciklust, és felel a zsírraktározásért. Ha hirtelen több lesz a szervezetünkben az ösztrogén, mint a progeszteron, akkor szervezetünk alapvető működése kerül veszélybe.
De mitől alakulhat ki ösztrogéndominancia a nőknél? Részben a korosodással járó természetes folyamat eredménye lehet, de nagyon gyakori a PCOS (policisztás ovárium szindróma) esetén is.
Melyek az ösztrogéndominancia tünetei?
Nagyjából minden tünet ide sorolható, amit a menopauzán áteső nők megtapasztalnak. Hőhullámok, csökkent szexuális vágy, koncentrációs problémák, álmatlanság, rossz alvás, indokolatlan hízás, hangulatingadozás. De gyakran előfordul, hogy éppen a PMS-tüneteket erősíti fel az ösztrogén, vagyis puffadás, vizesedés, feszültség, derékfájás, mellérzékenység is felléphet.
De mit tehetünk, ha a patikai hormonkészítmények előtt inkább természetes módon szeretnénk visszaállítani a hormonális egyensúlyt a szervezetünkben? Erről a szakértőnk, Miasnikov Tímea, a Hormon Balance program egyik megalkotóját kérdeztük.
„Az ösztrogéndominancia egy hormonális egyensúlyhiány, amely akkor alakul ki, amikor az ösztrogén szintje aránytalanul magas a progeszteronhoz képest a szervezetben. Ez nem feltétlenül jelent túl magas ösztrogénszintet, hanem sokszor akár a progeszteron hiányát, ami miatt az ösztrogén túlsúlyba kerülhet. Mindenképpen fontos visszaállítani az egyensúlyt, mert az ösztrogén túlsúlya jelentősen növeli számos betegség kockázatát (pl. mellkrák, endometriózis, PCOS, hízás, pajzsmirigy alulműködés)” – sorolja a szakember.
Hogyan állíthatjuk vissza a hormonegyensúlyt?
Mint elég sok kezdődő vagy krónikus egészségi problémára, erre is az egészséges életmód lehet a gyógyír. Kiegyensúlyozott étkezéssel, rendszeres mozgással jó eséllyel helyreállíthatjuk a hormonrendszerünket.
„Kiindulásnak érdemes a bélrendszer védelmére és támogatására fókuszálnunk, mert így gyorsabban és hatékonyabban fogunk tudni megszabadulni a felesleges ösztrogéntől. – javasolja Miasnikov Tímea. –Reggel érdemes egy nagy pohár tiszta vízzel indítani a napot, majd egy rostban dús reggelivel folytatni. Például nagyon jó lehet, ha sima (nem cukrozott) görög joghurtba 1-2 teáskanálnyi lenmagpelyhet teszünk, mellé akár magvakat, kevés idénygyümölcsöt.”
„Mindenképpen javasolt a finomított szénhidrátok csökkentése, és egész nap figyeljünk, hogy mindig vigyünk be rostot. Kiemelten jók a keresztesvirágú zöldségek (például a brokkoli, karfiol, kelbimbó) és hüvelyesek köretnek vagy főételnek is. Fontos, hogy kerüljük az alkoholt, a mesterséges édesítőket, ízfokozókat vagy más adalékanyagokat, ugyanis ezek tovább növelik az ösztrogénszintet” – tanácsolja Tímea.
Mozogd le a felesleges ösztrogént!
„Ösztrogéndominancia esetén nagyon fontos a rendszeres mozgás és az izzadás, mert ezzel tudjuk támogatni a májunkat is, hogy megszabaduljon a felesleges ösztrogéntől – javasolja a szakértő. –
A legjobbak a közepes intenzitású, izomtömeget is növelő mozgásformák.
Feltétlenül ügyeljünk arra, hogy ne legyenek túl intenzívek ezek az edzések, mert a túlzott stressz még jobban fokozhatja az ösztrogéndominanciát. Nagyon hatékony például egy tempós séta vagy a kerékpározás is a vérkeringés fokozására, még jobb egy intenzívebb pilates edzés, amely az izomépítésben is segít, de a leghatékonyabb egy hormontípusra összeállított edzéssorozat. Az edzések mellett érdemes rendszeresen szaunázni is, főként az infraszauna javasolt, elegendő hidratációval.”
Muszáj összehangolnunk az egészséges, tápanyagokban gazdag étrendet és heti néhány edzést. Külön-külön ugyanis nem leszünk eredményesek a hormonális egyensúly visszaállításában.
„Ösztrogéndominancia esetén kiemelten fontos a sport a zsíranyagcsere és a testkontroll miatt, hiszen a már meglévő zsírsejtjeink további ösztrogént termelnek, ami ördögi kört kialakítva még jobban rontja a helyzetet – figyelmeztet a szakértő. – Így minél több feleslegtől tudunk megszabadulni, annál jobban támogatjuk az egyensúlyt.”
Nem csak a csokit, a stresszt is le kell tenni
Többféle anyagcserezavar is felléphet, ha a hormonjaink rakoncátlankodnak, ezért ha a fent felsorolt tüneteket tapasztalod, és még messze nem léptél a változókorba, akkor kérj orvosi segítséget. Kezdj el mozgásterapeutával és dietetikussal konzultálni az életmódváltásról. „Sok esetben a túl magas stresszhormonszint indítja el az ösztrogéndominanciát, így stresszkezelési szempontból is kiemelt jelentősége van a megfelelően megválasztott sportnak a hormonegészségünkre.
Ösztrogéndominancia esetén romlik az inzulinérzékenység, és gyakran megjelenik az inzulinrezisztencia is.
Itt is kiemelt a sport jelentősége, mert segít minél gyorsabban megszabadulni a vérben megjelenő felesleges glükóztól. A korábban említett méregtelenítés és a májfunkció támogatásának is az egyik legjobb eszköze a mozgás, ez fog segíteni a feleslegesen megjelenő hormonok eltávolításában. És persze ne feledkezzünk meg arról sem, hogy fizikai aktivitásra termelődik az endorfin, azaz a boldogsághormon a testünkben, ami jobb közérzetet biztosít, segít kilábalni a lehangolt vagy feszültebb napjainkból is” – teszi hozzá a mozgásterapeuta.
Kapcsolódó: Ösztrogén és ciklus – A menstruációnk megjósolhatja, meddig élünk
Nagy baj, ha tartósan sok az ösztrogén?
Jogosan teszed fel magadban a kérdést a fentiek alapján, hogy mi történik a szervezetedben, ha tartósan, mondjuk évekig túl magas az ösztrogénszint. „Kezdetben a kellemetlen tüneteket érzékeljük (mint PMS tünetek, ingerlékenység, szorongás stb.), és megindul a súlygyarapodás, főként a hasi területen – sorolja Miasnikov Tímea. –
Ha egy hormonunk kibillen az egyensúlyból, az a többi hormonra is hatással lesz,
leggyakrabban a pajzsmirigy-funkciókra jelent veszélyt az ösztrogéndominancia. Emellett a tesztoszteronra gyakorolt hatás miatt a libidó is csökken. Nagyon jellemző a túlzott vízvisszatartás is, puffadás, ödémák alakulnak ki. Sajnos a túlzott ösztrogén jelenlét
növeli egyes rákos megbetegedések esélyét, elsősorban az emlő- és méhrák kockázata nő meg.
Az ösztrogéndominancia PCOS és endometriózis esetén különösen negatív hatással van az állapotra, hiszen fokozza annak tüneteit és súlyosbítja is azokat, míg az egyensúly helyreállításával jelentősen kezelhetőek ezen betegségek. Mindezek miatt rendkívül fontos a megfelelő életmód (mozgás, táplálkozás, stresszkezelés) és a rendszeres szűrővizsgálatokon való részvétel.”
Kapcsolódó: Ez az 5 étel árt a hormonoknak, így az ösztrogén szintjét is befolyásolja.
Kiemelt kép: Getty Images