- Meglepően sokan ajánlják a rizsvizes hajápolást a közösségi oldalakon.
- Az ázsiai nők is évszázadok óta alkalmazzák a a praktikát – érdemes követni példájukat, elvégre a rizsvíz könnyen elkészíthető. De természetesen rizstartalmú termékek is léteznek.
- Nem árt tudni, hogy a rizsvíz keményítőt tartalmaz, ami bizonyos hajtípusokat száríthat és károsíthat is.
A kutatók szerint az időszámításunk előtt 800-1100-as években, azaz a Heian-korszakban a japán nőknek földig érő hajuk volt, amelyet rizsvízben való öblítésekkel tartottak egészségesen. Ennek a történetnek a mai megfelelője Kínában is megtalálható. A Huangluo nevű faluban élő Yao nők a Guinness-rekordok könyvében a Világ leghosszabb hajú faluja cím boldog tulajdonosai, mivel arról híresek, hogy átlagosan 180 centiméteres, hosszú hajuk van, ami sokkal később kezd őszülni, mint más nők tincsei.
A kínai nők trükkje ugyanaz, mint a japánoké: a rizsvíz. De vajon tényleg ennyin múlik hajuk szépsége, egészsége? A rizsvíz a rizs főzése vagy áztatása után visszamaradt, magas keményítőtartalmú víz. Tápanyagokat tartalmaz, amelyek a rizsből maradtak vissza: B- és E-vitaminokat, aminosavakat, antioxidánsokat, magnéziumot, cinket, magnánt. Az viszont már kérdés, hogy ezek be tudnak-e épülni a hajba, vagy van még néhány olyan ázsiai trükk, ami a hosszú, egészséges hajhoz szükséges?
A rizsvíz tényleg szebbé varázsolja a hajat?
Egy 2010-es tanulmány szerint a rizsvíz csökkentheti a felületi súrlódást, és növelheti a haj rugalmasságát. Ez a forrás azonban nem tudományos, hanem történelmi példákra támaszkodik, így nem tekinthetjük hitelesnek. Később egy japán kutatóintézet olyan képalkotó technikát fejlesztett ki, amely megmutatta a rizsvízben található inozit (B8-vitaminnak is nevezett jótékony anyag) hajerősítő hatását.
Csakhogy kiderült, hogy ez a kutatóintézet, anyagilag erősen érdekelt a rizsvíz minél nagyobb arányú eladásában.
Így problémás lehet olyan tudományos bizonyítékot szerezni, ami valódi, független méréseken alapul. Ráadásul a legtöbb tanulmányt a rizsvízben található vitaminokkal és ásványi anyagokkal kapcsolatban olyan embereken végezték, akiknek eleve tápanyaghiányuk volt, s ők szájon át szedhető vitamint kaptak, nem a hajukra öntött forma felszívódását vizsgálták.
Hogyan készítsünk rizsvizet?
Mindezek ellenére a rizsvíz valóban pozitív hatással lehet a hajunkra, még ha nem is olyan erősen, mint azt reklámozzák. Érdemes kipróbálni legalább egyszer, miként hat a mi tincseinkre. A rizs alapos leöblítése után a szemeket áztassuk négy-ötszörös mennyiségű vízbe. Hagyjuk benne legalább fél óráig, majd szűrjük le az eredményt. A rizst felhasználhatjuk étkezési célokra, a rizsvíz pedig mehet a fürdőszobába.
Sokan ennél is tovább mennek, mert a fermentált rizsvizet erősebb hatásúnak tartják.
Ők az áztatási időt két napra tolják ki, és ezután szűrik le a kissé már erjedt vizet. Lehet, hogy nekik van igazuk: egy 2012-es tanulmány szerint a fermentált anyagok nagyobb mennyiségű antioxidánst tartalmaznak, amelyek javítják a haj- és bőrsejtek károsodását. Arra viszont figyeljünk, hogy az állni hagyott lében baktériumok is szaporodni kezdhetnek.
A harmadik módszer a forralásos technika, azaz a leöblített rizst megfőzik a szokásosnál nagyobb mennyiségű vízben, hogy ételt és rizsvizet is kapjanak. Ilyenkor a visszamaradt vízben a magas hőmérséklet sok tápanyagot elpusztíthat, de legalább elő van melegítve.
Rizskivonatot tartalmazó termékek, ha nem bajlódnál az elkészítéssel:
Így alkalmazzuk hajmosáskor
A szokásos samponos hajmosásunk után öblítsük le a habot, majd öntsük a hajunkra a rizsvizet. Óvatos mozdulatokkal masszírozzuk a hajba és a fejbőrbe, majd hagyjuk húsz percig hatni. Ezután langyos folyóvízzel öblítsük le a hajunkat, és kész is vagyunk. Egy 2002-es tanulmány megállapította, hogy a rizsvízben lévő keményítő elősegítette a bőrgyulladásban szenvedő betegek gyógyulását, így törekedjünk rá, hogy minél több rizsvíz jusson a problémás fejbőrre.
Arra viszont figyeljünk, hogy a rizsvíz nem alkalmazható mindenkinél.
Ha ekcémában szenvedünk, előbb kérdezzük meg az orvosunkat, hogy szerinte jó ötlet-e rizsvízzel kísérletezni. Hajhullásra se ez legyen az első és legtutibb módszerünk, először konzultáljunk szakértővel, s csak az ő jóváhagyása után használjuk az ázsiai praktikát.
A haj erősítéséhez belsőleg is tennünk kell: ezek a legjobb ételek és étrendkiegészítők a télre.
Kiemelt kép: Getty Images